Куриозно приключи обявеният преди почти три години конкурс за повишаване и заемане на пет места в Националната следствена служба (НСлС) – върховно ниво в съдебната система.
Един от класираните на първите пет места участници в конкурса е отстранен заради доказани пороци още при сглобяването на конкурсната комисия, а останалите четирима избраници на същата комисия, независимо от обявените пороци, вече встъпиха в длъжност в НСлС. Това се случва, след като Върховния административен съд (ВАС) отсъди, че конкурсът, открит през 2021 г., трябва да започне наново от фазата, в която се формира конкурсната комисия, заради допуснати съществени нарушения при избора на нейните членове.
Конкурсът е обявен във времето, когато Иван Гешев заема поста главен прокурор и успешно лансира своите любимци в структурите на прокуратурата, включително в НСлС. Последвалите събития по отстраняването му обаче позволяват нередностите в този конкурс поне да излязат наяве.
Един от участниците в състезанието, следователят от Столичното следствие Светлана Дашева, установила сериозни нарушения на процедурата в хода на провеждането му, след избора на петимата, се осмелява да обжалва решенията на Прокуроската колегия на ВСС за тяхното повишаване. Първоначално оспорва повишението на един от петимата – Иван Иванов, а по-късно и на останалите четирима класирани следователи.
Гаф след гаф
От съдебната документация по делото се разбира, че Дашева оспорва законосъобразността на конкурсната комисията, тъй като нейни членове, вместо да си направят отвод, участват в оценяването на свои приближени участници, оттеглят се като си правят отвод извън законоустановения срок, и то едва когато присъствието им в комисията започва да бие на очи и става нетърпимо, а впоследствие извършват и оценяване, без да са изпълнили задължението да се запознаят лично с работата на конкретните магистрати по техните дела.
По делото пред АС става ясно, че значителна част от нарушенията са били спестени от конкурсната комисия, а впоследствие и ПК на ВСС не предостави на съда всички документи по административната преписка.
Така например ВСС не предоставя на съда очевидно антидатиран отвод на един от членовете на конкурсната комисия – следовател Петко Петков. Той също е смятан за един измежду любимците на бившия главен прокурор и дори е избран за член ВСС по утвърдената процедура за „правилния избор на правилния човек на правилното място“.
В протокол от съдебно заседание четем: „Направения от резервния член на комисията П. Петков отвод е не само без основателно посочена причина, но там са налице два отвода. Не е много ясно кога е направен отвода, тъй като решението е взето през септември месец. С протокол № 29 от заседанието на 14.09 на КАК е обсъден негов отвод с входящ номер от друга дата, по-късна от тази, която е приложена по делото отвода, тоест съществуват два документа с едно и също съдържание, с различен входящ номер и с различна дата“
За друг член на конкурсната комисия, Наталия Стаменова, се установява, че грубо е нарушила принципа на равнопоставеност. Като член на комисията по атестирането и конкурсите тя се е явявала в двойно качество – един път е атестирала участници в конкурса и втори път ги е оценявала в самата конкурсна комисия.
За двама от членовете на същата тази комисия – Илия Илиев и Светослав Василев, се доказва , че не са участвали в оценката на делата на Дашева, тъй като по времето, когато те са били изискани за проверка, единият е бил в отпуск, а другият е бил в командировка извън София. По правилата за провеждане на конкурса всички членове на комисията трябва лично да се запознаят с работата на всички участници, за да могат да дадат обективна оценка. Това обаче в този конкурс не е сторено и съдът го констатира в решението си.
Съдът: Комисията е опорочена
На 29 януари т. г. Bъpxoвният aдминиcтpaтивeн cъд обяви, че oтмeня peшeниeто за повишаване в длъжнocт в НСлС на Πpoĸypopcĸaтa ĸoлeгия нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт от 02 нoeмвpи 2022 г., с което слeдoвaтeл Ивaн Ивaнoв e пoвишeн нa длъжнocт cлeдoвaтeл в Haциoнaлнaтa Cлeдcтвeнa cлyжбa c paнг “cлeдoвaтeл в HCлC”.
Bъpxoвнитe съдии пpиeмат, че ca дoпycнaти cъщecтвeни нapyшeния нa aдминиcтpaтивнoпpoизвoдcтвeнитe пpaвилa още при избopa нa члeнoвe нa ĸoмиcиятa. Като отменя резултата от оценяването на Иванов, по първата жалба на Дашева, ВАС изпpaщa пpeпиcĸaтa нa Πpoĸypopcĸaтa ĸoлeгия нa BCC зa вpъщaнe нa пpoцeдypaтa oт мoмeнтa нa избop нa ĸoнĸypcнa ĸoмиcия.
По втората жалба на следовател Дашева срещу останалите четирима, с която се иска нищoжнocт на процедурата, съдът приема за основателни доводите за допуснати нарушения при формиране на състава на комисията. В решението се посочва: „По отношение пропуските в дейността на конкурсната комисия, начина и на работа, развитите от жалбоподателката съображения и приобщена фактология сочат наличието на незаконосъобразна дейност“
Съдът приема, че оспорените административни актове са издадени при съществени нарушения на административнопроизводствените правила и в противоречие с материалноправните разпоредби, но въпреки това не са нищожни, а са унищожаеми и поради това втората и жалба е отхвърлена. Така се стига до искане за тълкуване до ВАС, в което Дашева пита:
За кого важи решението за върнатия конкурс за констатираните нарушения на конкурсната комисия – само за следователя Иван Иванов или и за останалите четирима участници в процеса?
Отмяната на един конкурс важи за всички участници
В отговор на молбата съдът посочва: отмяната на един административен акт има действие по отношение на всички, независимо дали са участвали в съдебното производство или не, тоест решението на ВАС се разпростира и върху останалите четирима участници в конкурса.
„ Съгласно нормата на чл. 177, ал. 1 изр. 2 от АПК, когато оспореният акт бъде отменен или изменен, решението има действие по отношение на всички, а не само спрямо страните по делото. Така и в случая, настъпилата с отмяната на административния акт материалноправна промяна засяга и следва да бъде съобразявана от всички, независимо дали са участвали в съдебното производство“.
В случая, тъй като по оспореното повишение на следовател Иван Иванов, съдът е приел, че процедурата е опорочена, конкурсът трябва да започне от мoмeнтa нa избop нa ĸoнĸypcнa ĸoмиcия, тоест отначало, сочат съдиите по делото за поисканото тълкуване, защото: „Съдебният състав безусловно е приел, че оспореният административен акт е издаден в нарушение на административнопроизводствените правила и поради това е незаконосъобразен, и е постановил отмяната му“.
При подобна недвусмислена оценка на съдебното решение по въпроса за кого важи и откъде трябва да продължи конкурса, е логично очакването, че Прокурорската колегия ще приеме решение за прекратяване на конкурса и ще обяви нов.
Така, както бе процедирано преди време от Съдийската колегия – поради аналогични нарушения при формиране на конкурсната комисия, довели да отмяна от ВАС на актове за повишаване на апелативни съдии, Съдиската колегия прекрати конкурса и го обяви наново.
Но в Прокурорската колегия решенията на съда се четат и приемат различно.
Без провеждане на нов конкурс
От протокола от заседанието на ПК на ВСС от 28.02.2024 г. се вижда, че кадровиците са приели само за сведение решението по искането за тълкуване и вместо да обявят нов конкурс канят четиримата следователи да встъпят в длъжност, независимо от съдебното разяснение, че нормата на чл. 177, ал.1 от АПК има и второ изречение.
Така Любомир Георгиев, Нели Тодорова, Зорница Узунова и Илиян Танчев се вливат в НСлС. И то независимо от извода на съда, че пороците за отменения резултат на Иван Иванов важат за всички участници в конкурса.
Резултатът е като ребус – решенията на една на съща комисия в един случай спират пътя към повишението в НСлС, но въпреки установените й пороци, те остават валидни за повишението на останалите четирима?!
И пак тези джуджета
Непосредствено след избора му от ПК на ВСС за и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов показа замах и намерения да изчисти „тежкото“ наследство, завещано от Гешев.
През август 2023 г. той изпpaти ceдeм пpeдлoжeния дo Πpoĸypopcĸaтa ĸoлeгия нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт зa диcциплинapни нaĸaзaния нa чeтиpимa пpoĸypopи и тpимa cлeдoвaтeли пo ĸaзyca „Oceмтe джyджeтa“.
Колегията образува дисципинарни производства срещу четирима прокурори и трима следователи. Сред следователите, предложени за наказание заради бездействие по казуса „Oceмтe джyджeтa“, бе и повишената сега в НСЛС Нели Тодорова. Тя не е обикновен следовател, а бивш шеф на следствения отдел в Специализираната прокуратура. Името й бе свързвано с организацията по ареста на Десилава Иванчева и Биляна Петрова, държани девет часа на показ пред Спортната палата в столицата. Тодорова е награждавана за успехи лично от главния прокурор Иван Гешев.
Дори да забравим за момент ребуса с конкурсната комисия, решението за повишение на един магистрат и то на върховно ниво – в НСлС, срещу когото има висящо дисциплинарно производство, е забележителна иновация. И ясен знак, че вятърът на промените се движи в „правилната“ посока и със същите „правилни“ хора.
Нетърпение от встъпване в длъжност в НСлС подсказват и последвалите светкавични кадрови размествания.

Един от повишените в НСлС – Илиан Танчев, до този момент завеждащ следствения отдел на СГП непосредствено след встъпването му в длъжност в НСлС, със заповед на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов на 14 март т.г. вече е командирован обратно и назначен отново за „Зав. отдел следствен на СГП“ и то безсрочно. Искането за командироване и заповедта за назначаването му е издадена от шефката на СГП Илиана Кирилова, която миналата седмица отказа да се яви за изслушване пред комисията на Парламента във връзка с аферата на кръга “ Мартин Божанов – Нотариуса“. Според конституционалистите – с несъстоятелни мотиви.
Танчев е поощряван за добра работа лично от Сарафов, като зам. главен прокурор и директор на на НСлС. Друго е да те цени ръководната номенклатура.
От цялата сложна юридическа баталия в конкурса за НСлС остава неясна съдбата на следователя Иван Иванов, за когото съдът изрично е посочил, че трябва да се проведе конкурс с нова комисия. Но как да създадеш нова комисия, когато ПК е зачела решенията на старата за останалите му съконкурсници?! Изглежда да е спечелил най – много едно обезщетение по реда на ЗОДОВ.
Уникално е, че следовател Светлана Дашева, спечилила съдебно потвърждение на жалбата си за сериозни пороци в процедурата по конкурса, отново остава „под чертата“, след като ПК, вече Висшият прокурорски съвет, затвори очи и не обяви нов конкурс.
Е, на следовател Дашева й позволиха успешно „да си разиграва коня“ пред съдилищата – но стига вече толкова!
Казват – в следствието цари успокоение – надеждите за смислени промени, честни конкурси и реална кадрова реформа, след смяната на един главен прокурор с друг, са се изпарили. Всичко си е както е било, като в отколешната мъдрост: „Пременил се Илия, погледнал се – пак в тия!“