Лидерите на ПП-ДБ обявиха, че предложения състав на правителство в папката, представена на президента, не е съгласуван с преговорния им екип, а лицата, харесани от Мария Габриел за министри, декларираха , че не са давали съгласие да участват в кабинета й. Декларации в този смисъл показаха премиерът в оставка Николай Денков, правосъдният министър Атанас Славов, а съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов призова президента да оттегли издадения указ, с който предлага на НС да избере Мария Габриел за министър председател и предложения от нея състав и структура на правителство.
„Мисля, че сме свидетели на една от най-големите фалшификации в съвременната българска политическа история, коментира финансовият министър Асен Василев . Това показва, че г-жа Габриел вече не е част от решението, а е част от проблема. Може би най-новото и най-красивото лице на мафията в България„, допълни Василев. Подкрепи го Кирил Петков, установил, че Габриел няма качествата да бъде премиер и му е жал за нея.
От президенството отговориха на призивите Радев да оттегли указа си: „В съответствие с Конституцията при получен изпълнен проучвателен мандат за съставяне на правителство президентът издава указ, с който предлага на Народното събрание да избере за министър-председател кандидата, предложен от съответната парламентарна група. Указът на държавния глава по чл. 99 няма никакво отношение нито към структурата, нито към състава на Министерски съвет, а тяхното предлагане за гласуване от парламента е изрична отговорност на кандидата за министър-председател“.
Оказва се, че е конституционното право не е най- силната страна на лидерите на ПП-ДБ, а и на министрите им. Конституционалистите напомниха, че позицията на държавния глава отговоря на тълкувателно решение №20 на КС от 1992 г. , в което е посочено, че: „Президентът няма контрол над предложените структура и състав и връщането на пълна папка се счита за успешно приключил мандат„.
С други думи в случая, след като кандидатът за министър-председател докладва, че е подготвил състав на кабинет, че готвел структура на бъдещия Министерски съвет, президентът издава указ, с който предлага на парламента да избере Мария Габриел. Той не издава указ, в който се съдържат имената на министри, защото те се избират от НС по предложение на министър-председателя. Радев е изпълнил задължението си след като да получи „пълна“ папка и е издал указ, с който да предложи на НС да гласува предложения от ГЕРБ – СДС кандидат премиер и състава на предлагания кабинет, без да е длъжен да се уверява, че предлаганите министри отговарят на условията за съгласие и пр. Така както КС за друг казус посочи, че за невярната декларация за гражданството на Кирил Петков, държавният глава не носи отговорност.
“ Следователно самото представяне е достатъчно, за да се констатира, че мандатът е приключил успешно, и е основание да се предложи на Народното събрание да избере този кандидат“, пише в решението на КС. Когато процедурата по образуването на правителство е във фазата на реализиране на възложен проучвателен мандат, успешното му приключване по смисъла на чл. 99, ал. 4 означава, че кандидатът за министър-председател е предложил пред президента структура и състав на Министерския съвет. Ако това условие е изпълнено и кандидатът отговаря на останалите конституционни изисквания за избираемост, президентът издава указ, с който предлага на Народното събрание избирането му за министър-председател. На този етап фактът на предлагане на структура и състав на правителството означава наличието на „съгласие“ за неговото образуване.“
И така – въпрос за успешния и неуспешния мандат се решава само в Народното събранние. Когато Народното събрание избере министър-председател, но откаже да избере предложения от него Министерски съвет по структура и състав, се счита, че мандатът на този кандидат е приключил неуспешно и процедурата по избиране на правителство продължава с възлагане на проучвателен мандат на кандидат от следващата парламентарна група, или по начина, посочен в чл. 99, ал. 5 от Конституцията. Тоест, служебно правителство, а след промените в Конституцията и орязаните правомощия на президент, с най – вероятен служебен премиер в лицето на сегашния председател на НС Росен Желязков – една сбъдната мечта на Атанас Атанасов.
Загадка остана защо, ако Мария Габриел е „лице , макар и красиво, на мафията“ и „няма качества да е премиер“ , от ПП-ДБ преговарят с нея и нещо повече търсят начин преговорите да продължат. Е, след като направиха Десислава Атанасова конституционен съдия, препраха този онзи, питанките за принципи са излишни.
СИ Е АЛО МАЙКЪТЪ