Бившият главен прокурор Сотир Цацаров обяви категорично намерение да не допуска името му повече да бъде намесвано в аферите на кръга „Божанов – Нотраиуса“. По негова молба той бе изслушан от прокурорската колегия, вече Висш прокурорски съвет, за случаи, в които е споменавано неговото име. Цацаров засегна три момента, свързани с изявления на съдия Владислава Цариградска, Ивайла Бакалова, Веселин Денков и Бойко Рашков пред парламентарната комисия и Съдийската колегия на ВСС.
Не познавам Мартин Божанов, никога не съм имал съучастие и подпомагане на групата му
Той уточни, че като главен прокурор не е имал никаква информация за Божанов, включително получена по официален ред от други институции. Цацаров отговори на въпроси на членовете на Прокурорската колегия и се обяви за разкриване на обективната информация по случая.
На познавам Мартин Божанов, никога не съм го й виждал и не съм имал съучастие и подпомагане на групат около него. Не съм имал и информация по официален път било от МВР, било от ДАНС. Не съм имал пряк или не пряк интерес такава престъпна дейност да има похлупак – това заяви бившият главен прокурор и председател на КПКОНПИ .
Изявлението си той започна със заседание на комсията в НС от 2 феврурари 2024 г. , на което съдия Цариградска е попитана от депутата Мирослав Иванов – може ли да даде инфорамация за съпричастност и подпомагане на групата на Мартин Божанов от трима главни прокурор – Сотир Цацаров, Иван Гешев и Борислав Срафов.
На казаното от съдията, че под егидатата на Цаццаров са вървели тежки саморазправи със съдебен състав от Софийския апелативен съд и че неговото говорене като главен прокурор имало смраязващ ефект, Цацаров отговори, че става дума за делото, свързано с името на австралиеца Джок Полфрийман, който бе осъден убйство и за когото той два пъти отказал трансфер в Австралия.
Най-напред състав на СГС отказа предсрочното му освобожданаето, а по-късно САС отменя това решение, разказа бивишят гл. прокурор. След искането му възбоняване на делото, през 2020 г. ВКС остави и без уважение искането. „Думите, за които съдия Царигдска твърди, че са имали смразяващ ефект се отнасят до съдиите Калин Калпакчиев, Десислава Иванова и и Виолета Магдалинчева“, отбеляза той, като се самоцитира.
„От една страна най-лесно е кажем, че решенията на съда не се коментират. В този слуечай обаче ще кажа, че всеки трябва да носи отговорност за това , което прави“, казва той.
Цацаров не приема, че едно искане за отвод или възобновявена на дело може да има смразяващ ефект на заплаха спрямо едни съдия. По онова време малко преди произнасяне на състава на ВКС, Лозан Панов в открито писмо призовал съдиите да съкратят сроковете за произнасяне, за да сложи край на случая „Полфрийман“ .
„Публично отправения призив за ускоряване на делото се подминава с мълчание, а искането за възобновяване от един главен прокурор, имало смрязаващ ефект“, коментира Цацров. Допълни , че не срамува от това, което е направил за един осъден убиец. „Ако сега можех да върна времето назад, без колебание бих повторил всичко това„, каза той. Категоричен бе, че никог аси е позволявал да заплашава съдии, защото знае какво означава това, а и той самият 20 г. бил съдия.
Цацаров отрече и да е пращал до медии флашки с компрометиращи материали срещу Цариградска и призова, ако друг от прокуратура или пресцентъра на прокуратура го правил, това да бъде казано ясно. Бившият главен прокурор опроверга и други изявления на съдийката, но изрично подчерта, че не оправдава случилото се с нея, което определи като недопустимо.
За контрола на прокуратурата над Бюрото за спецсредствата
Цацаров коментира и друго изказване на съдия Цариградска. На изслушване пред Съдийската колегия тя заявява, че прокуратурата може да се разправи с всеки един съдия. По повод твърденията й, че Бюрото за контрол над спецсредствата не е независим от прокуратурата орган, прокурорът заяви, че тя възпроизвежда тезата на Бойко Рашков, който през 2013 г. бе избран от БСП и ДПС за председтаел на Бюрото.
Проблемът възниква през 2015 г., когато по думите на Цацаров, от множество прокуратури в страната дошли сигнали, че при извършваните проверки, Рашков и негов заместник желаели да четат самите матариали по досъдебните производства и да се запознават с веществените доказателства. Грубо казано да четат материалите от СРС, заяви Цацаров. Тогава той издала едно указание , в което ясно било разписано какво има право да прави Националното бюро във връзка с контрола над СРС . „Твърдя, че моите указания са в пълно съотвествие със закона, а правомощяита на Бюрото са свързани с контрол на процедурите, но не й с материалите по досъдебните дела, независимо дали са в МВР или в прокуратура“, заяви Цацаров и посочи, че законът подкрепя тезата му. .
В интерес на истината същинският проблем, свързан с указания на бившия главен прокурор за контрола на спцесредствата, е свързан със защитата на гражданите от неаконно следене и подслушване.
Жалба до ЕСПЧ
Този въпрос очаква решение от ЕСПЧ, пред когото миналата година съдия Bлaдиcлaвa Цapигpaдcĸa и гpaждaнcĸият aĸтивиcт Hиĸoлaй Heдeлчeв депозираха жалба за липcaтa нa вътpeшнoпpaвни cpeдcтвa cpeщy злoyпoтpeбитe c нeзaĸoннo cлeдeнe и пoдcлyшвaнe. Жaлбaтa им e мoтивиpaнa c пpивиднaтa зaщитa, ĸoятo бългapcĸoтo зaĸoнoдaтeлcтвo ocигypявa cpeщy нeзaĸoннo изпoлзвaнe нa cпeциaлни paзyзнaвaтeлни cpeдcтвa и ĸoятo дe фaĸтo нe мoжe дa нeyтpaлизиpa бeззaĸoния.
Cpeд мнoжecтвoтo избpoeни ocнoвaния e изтъĸнaтo, чe „нeзaвиcимoтo“ Бюpo зa ĸoнтpoл нa CPC e пocтaвeнo в зaвиcимocт oт пpoĸypaтypaтa, чиятo дeйнocт пo зaмиcъл тpябва дa ĸoнтpoлиpa.
Инaчe ĸaзaнo, пoлyчaвa ce „Πapaгpaф 22“ – пpи xипoтeзa нa нeзaĸoннo или нeпpaвoмepнo изпoлзвaнo CPC, имeннo зaявилият ги нaблюдaвaщ пpoĸypop e в нaй-виcoĸa cтeпeн мoтивиpaн дa пpиĸpиe cлeдитe oт тoвa. Cлeдoвaтeлнo eднo тaĸoвa пoтeнциaлнo бeззaĸoниe ocтaвa xepмeтичнo зaĸлючeнo в caмaтa пpoĸypaтypa, ĸoятo ce явявa eднoвpeмeннo зaявитeл нa CPC и „ĸoнтpoлeн“ opгaн пo oтнoшeниe нa Бюpoтo, ĸoeтo пo зaĸoн e пpизвaнo дa ĸoнтpoлиpa имeннo пpoĸypopa-зaявитeл! Hямa ĸaĸ идeятa и цeлтa нa зaĸoнoдaтeля дa e билa дa пpoизвeдe имeннo тaĸъв xepмeтичнo-циĸличeн eфeĸт, ĸoйтo блaгoпpиятcтвa caмo и eдинcтвeннo пpoĸypaтypaтa“, oпиca пapaдoĸca Heдeлчeв.
Cъдилищaтa нe oтĸpивaт нepeднocти в тoвa. Heщo пoвeчe, и дa иcĸaт – нe мoгaт дa нaвлизaт в дeтaйли нa злoyпoтpeбитe и тaĸa вceĸи бългapcĸи гpaждaнин e изпpaвeн пpeд xипoтичнaтa oпacнocт дa бъдe жepтвa нa тaeн ĸoнтpoл oт влacтитe, ĸoитo нeoгpaничeнo мoгaт дa cъбиpaт чyвcтитeлнa инфopмaция зa нeгo. Toвa в oбoщeн вид глacи жaлбaтa нa cъдия Bлaдиcлaвa Цapигpaдcĸa и Hиĸoлaй Heдeлчeв, по която специалисти очакват поредно осъдително решение заради неясния контрол над спецсредствата. Още по темата тук
Нищо общо със задържането на Веселин Денков
Бившят главен прокурор отрече да има нещо общо със задържането през август 2020 г. на Веселин Денков. „Нямам обаче и каквато и да е информация за причините за това задържане, нито съм имал възможност да я получа от тогавашния главен прокурор в рамките на изключително оскъдната ни служебна кореспонденция тогава. По нито едно дело, свързано с Веселин Денков, на КПКОНПИ-Дирекция „Противодействие на корупцията„, не са възлагани от Специализираната прокуратура каквито и да е оперативни действия. Между другото към онзи период Дирекцията почти бездействаше поради липса на каквито и да е възлагателни действия от прокуратурата“.
Цацаров отхвърли връзката, която Денков и Бакалова направиха между среща от август 2020 година на Веселин Денков с него – вече в качеството му на шеф на Антикорупционната комисия, и последвалия му арест. Той каза още, че Комисията е правила проверка по разследването “ Списък за бърз контрол“, в което за първи път беше осветено влиянието на Нотариуса в съдебната система. Проверката е открила данни за престъпление, била е изпратена в прокуратурата – тогава ръководена от Иван Гешев, но какво е последвало Цацаров не знаел, заради „оскъдните му контакти“ с неговия предшественик.
Сотир Цацаров опроверга и приписваната му роля като покровител на Петьо Еврото, за което говори Бойко Рашков. Той обясни, че кариерата на героя от разследването „Осемте джуджета“ е започнала при Борис Велчев, продължила е при бившия градски прокурор Николай Кокинов. Петров е освободен от системата през 2015 година. Бившият главен прокурор отново цитира свое изявление, според което прокуратурата е имала интерес да се освободи от него.
Цацаров препоръча на парламентраната комисия да изясни дали Божанов е бил сътрудник на МВР, на коя служба, каква ценна информация е предоставил той. Към момента вътрешното министерство мълчи по въпроса дали Нотариуса е бил сътрудник, като отказва да направи това дори по делото за убийството му. бившият гл. прокурор смята, че МВР трябва да даде отговор поради каква причина за първи път в историята на ГДБОП е проведен външен конкурс за разследващ полицай, който е спечелен тъкмо от съпругата на Божанов. Кой е подписал документите за конкурса, кой е извършил класирането, кой е направил назначението, подсказа още въпроси Цацаров. Да бъде поканен Яне Янев, който се е отрекъл от казаното в разследването на АКФ „Списък за бърз контрол“ , а от Бюрото за контрол на спецредствата следва да се получат отговори разрешавани ли са спецсредства за позслушване на магистрати и колко, препоръча той.