Последни новини
Home / Законът / Най-големите организации на съдии и прокурори в Европа обявиха подкрепа за българския съдия Вл. Цариградска

Най-големите организации на съдии и прокурори в Европа обявиха подкрепа за българския съдия Вл. Цариградска

Defakto.bg

Съвместно писмо до комисаря по правата на човека на Съвета на Европа и еврокомисаря по правосъдието за състоянието на съдебната система в България

Съдия Владислава Цариградска

Президентите на най-големите европейски организации на съдии и  прокурори – Европейски магистрати за демокрация и свободи (MEDEL), Европейската асоциация на съдиите (EAJ), Съдии за съдиите и Асоциацията на европейските административни съдии (AEAJ) в съвместно писмо настояват за внимание на българската съдебна система и оповестените тревожни  събития за натиск над  съдиите Владислава Цариградска, Цветко Лазаров и  Лозан  Панов.

Писмото на европейските  организации  е  отправено до комисаря по правата на човека на Съвета на Европа Дуня Миятович и комисаря по правосъдието на ЕС  Дидие  Рейндерс.

Съдийските и прокурските  сдружения настояват еврокомисарите  да проучат ситуацията в България и да предприемат необходимите стъпки за спокойствие  на независима съдебна система,  да я освободят  от неправомерно влияние и  „смразяващия ефект“  върху нейната професионална автономия и надлежно прилагане на реформите,  свързани с върховенството на закона в страната.

Европейските магистрати настояват да се обърне сериозно  внимание на конкретната ситуация на съдия Владислава Цариградска, „която е изправена пред сериозен натиск и заплахи за това, че действа независимо, за това, че открито заклеймява атаките срещу независимостта на съдебната власт“ . 

„Бездействието на държавните органи по отношение на заплахите и нападенията срещу отделни съдии добавя допълнителен риск от подкопаване на независимостта на съдебната власт като цяло, причинявайки смразяващ ефект и създавайки атмосфера на недоверие, която обезсърчава съдиите да упражняват свободно правата си и да изпълняват професионалните си задължения“, отбелязват президентите на четирите европейски организации.  

Пълен текст на съвместното писмо:

До Нейно превъзходителство г-жа Дуня Миятович, комисар по правата на човека (СЕ)

До Негово превъзходителство г-н Дидие Рейндерс, европейски комисар по правосъдието

 

 Ваши превъзходителства, като представители на големи европейски организации на съдии и прокурори, се обръщаме към вас, за да изразим силната си загриженост относно състоянието на съдебната система в България, където – дори наскоро – случаи на съдии, изложени на натиск и сплашващо поведение във връзка с са докладвани за изпълнение на професионалните им задължения.

Обръщаме специално внимание на много тревожните събития около съдия Владислава Цариградска. След медийна клеветническа кампания през 2019 г. и заплахите, довели през януари 2020 г. до налагането на мерки за закрила на нея и семейството й за няколко месеца, през февруари 2020 г. съдия Цариградска, по това време в Районен съд Луковит, и съдия Цветко Лазаров, на Софийския апелативен съд, докладваха в открито заседание на Съдебната колегия на Висшия съдебен съвет за атаките и натиска, оказан им от конкретни лица при водене на наказателни производства. Едно от тези лица беше застреляно през януари 2024 г.

За заплахите и натиска, разобличавани многократно от 2019 г. насам от съдия Цариградска, наказателното производство е образувано едва през май 2023 г., като все още срещу никого няма повдигнати обвинения. След последните си публични изявления за отправените заплахи, съдия Цариградска отново стана обект на медийни атаки и заплашителни съобщения, доколкото от миналия февруари отново бяха постановени мерки за сигурност.

Тези събития се случват на особено тревожен фон: в миналото съдия Лозан Панов, по това време председател на Върховния касационен съд, е обект на системен тормоз и животът и телесната му неприкосновеност са пряко заплашени; медии и официални източници се позоваха на опити на престъпни организации да оказват натиск върху съдиите, включително и от самата съдебна система; липсата на ефективна отчетност на главния прокурор и на какъвто и да е механизъм за съдебен контрол срещу решенията на прокурорите да не започват разследвания, както и прекомерното участие на прокурорите, и по-специално на главния прокурор, в управлението на съдиите, са отдавнашни проблеми, повдигнати от Европейския съд по правата на човека, Съвета на Европа и Европейската комисия.

Основните принципи на независимост на съдебните системи изискват съдиите да решават въпросите, които са пред тях, безпристрастно, без никакви ограничения, неправомерни влияния, натиск, заплахи или намеса, преки или косвени. Във всеки контекст, когато тези условия не са гарантирани, наложително и конкретно задължение на държавните институции е да реагират незабавно и да защитават съдиите по отношение както на тяхната физическа цялост, така и на публичния им имидж: защитата на съдиите означава защита на върховенството на закона и предпоставки за справедливи и безпристрастни решения. Бездействието на държавните органи по отношение на заплахите и нападенията срещу отделни съдии добавя допълнителен риск от подкопаване на независимостта на съдебната власт като цяло, причинявайки смразяващ ефект и създавайки атмосфера на недоверие, която обезсърчава съдиите да упражняват свободно правата си и да изпълняват професионалните си задължения. .

Имайки предвид това, ние с уважение призоваваме Ваши превъзходителства:

– да се обърне пълно и сериозно  внимание на конкретната ситуация на съдия Владислава Цариградска, която е изправена пред сериозен натиск и заплахи за това, че действа независимо, за това, че открито заклеймява атаките срещу независимостта на съдебната власт и смело се бори за върховенството на закона;

– да вземе предвид всички горепосочени факти и спешно да поиска от българските власти допълнителна информация и разяснения по засегнатите въпроси;

– да проучат ситуацията в България и да предприемат необходимите стъпки, за да осигурят наличието на независима съдебна система, освободена от каквото и да е неправомерно влияние и от какъвто и да е „смразяващ ефект“ върху тяхната професионална автономия или свобода на изразяване, както и ефективна и надлежна прилагане на реформите, насочени към всички недостатъци, свързани с върховенството на закона в страната.

Силвен Мерен –  Президент на Асоциацията на европейските административни съдии (AEAJ)

Микаел Сьоберг – Президент на Европейската асоциация на съдиите (EAJ)

Тамара Тротман –  Председател на съдиите за съдиите 

Мариаросария Гулиелми – Президент на Европейски магистрати за демокрация и свободи (MEDEL)

 

About De Fakto

Проверете също

ЦИК и Назарян сдадоха имунитета на Ибрямов, съпругата му обявява гладна стачка в „Триъгълника на единовластието“

Джейхан Ибрямов от крилото на ДПС Доган  влезе в ареста за 72 часа и срещу …

Министерството на правосъдието очаква предложенията на магистрати за необходимите промени в ЗСВ

В двуседмичен срок от днес 3 октомври, Министерството на правосъдието (МП) очаква предложенията на магистрати …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.