Мария Габриел подаде заявление до Народното събрание, че няма да участва в парламентарна процедура по избор на премиер и няма да предлага структура и състав на Министерски съвет, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.
Тя оттегли заявеното от нея изпълнение на проучвателния мандат за формиране на правителство с подаването на заявление до председателя на Народното събрание и Парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Документът беше внесен в деловодството на Народното събрание тази сутрин в 9:09 часа. В него се посочва, че Габриел няма да участва в парламентарна процедура по избор на министър-председател и няма да предложи структура и състав на Министерски съвет( заявлениеето най-долу).
В него Мария Габриел казва, че „договореният „ротационен” модел на упражняване на изпълнителната власт в мандата на 49-ото Народно събрание, предполагаше смяна на лицето, упражняващо правомощията на министър-председател, с това на заместник министър-председател и обратно, в предвидима и безспорна процедура. Балансът на политическата отговорност, съобразно обективната коалиционна тежест на субектите, формиращи мнозинството в 49-ото НС, бе споделено разбиране по време на преговорите за приоритетите на съвместно управление и механизма на вземане на решения”.
Габриел подчертава още, че „координираният отказ от и нежелание за участие в кабинета Габриел-Денков на 11 министри от кабинета Денков-Габриел, чрез формулярни/бланкови заявления и липсата на съгласие по време на последвалите преговори, обезсмисля процедурата по избирането на министър-председател и състав на правителство. Така, на практика, развитието на конституционната процедура не може да приключи успешно”.
На извънреден брифинг в неделя анонсира, че ще изтегли номинацията си днес, а ГЕРБ няма да участва в преговори за втори мандат, допълни,че няма да участва и в трети.
По-късно вчера вечерта премиерът в оставка Николай Денков в обръщение по БНТ призова призова ГЕРБ-СДС да подпишат споразумението и да гласуват правителство с министър-председател и външен министър Мария Габриел, без да променят състава на МС. ДПС обявиха подкрепа за ГЕРБ и курс към предсрочни парламентарни избори.
Очаква се официална позиция от коалиция ПП-ДБ. Кирил Петков каза, че тази вечер има заседание на парламентарната група, след което – утре сутрин, решението ще бъде обявено.
На 18 март президентът Румен Радев връчи мандат за съставяне на правителство на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарната група ГЕРБ-СДС – Мария Габриел.
На 19 март Габриел върна изпълнен мандата на президента Румен Радев със състав на проектокабинет. В следобедните часове държавният глава подписа указ, с който предложи на 49-ото Народно събрание да избере за министър-председател кандидата, предложен от първата по численост парламентарна група.
Утре Народното събрание на извънредно заседание ще гласува заявлениеот на Габриел. След като гласува отказа от сформиране на правителство, се поставя началото на следващия етап от процедурата по чл.99 от Конституцията и президентът Румен Радев ще връчи мандат за съставяне на кабинет на втората по численост парламентарна група – ПП ДБ. Те ще разполагат със 7 дни, за да го изпълнят.
Ако не успеят, държавният глава решава на коя от останалите парламентарни групи да връчи третия мандат. Останалите парламентарни партии към този момент заявиха, че няма да изпълнят мандата, ако им бъде връчен. Ако това стане реалност – президентът ще издаде указ за насрочването на предсрочни парламентарни избори.
Според най-новите текстове в Конституцията назначението за служебен министър-председател се избира измежду 10 души. Това са председателят на Народното събрание, управителят или подуправителите на Българската народна банка – Росен Желязков, Димитър Радев, Петър Чобанов, Андрей Гюров и Радослав Миленков.
Също служебен премиер може да е Димитър Главчев, който е председател на Сметната палата и двамата му заместници – Горица Кожарева или Тошко Тодоров, или омбудсманът и заместник-омбудсмана – Диана Ковачева или Елена Чернева-Маркова.
Изтича времето и е много вероятно изборите (за Европейски парламент и предсрочните за 50-о Народно събрание) да са разделени“, заяви пред БТВ конституционалистът доц. Наталия Киселова. Тя припомни, че освен процедурата по връчване на втория и третия мандат, президентът Румен Радев трябва да проведе и консултации преди сформирането на служебен кабинет.