На извънредно заседание днес от 10:00 часа парламентът ще обсъди проект на решение във връзка с указа на президента, с който се предлага Народното събрание (НС) да избере за министър-председател кандидата, предложен от първата по численост парламентарна група, и подаденото вчера заявление от Мария Габриел, че няма да участва в парламентарната процедура по избор на премиер и няма да предлага структура и състав на Министерски съвет. Това е единствената точка в дневния ред на депутатите.
Заседанието беше свикано от председателя на НС Росен Желязков вчера, след като заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова, внесе в деловодството на парламента проекта на решение.
В проекта се посочва: „Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 и чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България и като констатира, че със заявление N2 49-403-01-3 от 25 март 2024 г. Мария Габриел – предложена да бъде избрана за министър-председател на Република България с Указ N2 74 от 19 март 2024 г. на президента на републиката, е оттеглила заявеното от нея изпълнение на проучвателния мандат за формиране на правителство и че няма да участва в процедурата по избора и да предлага структура и състав на Министерския съвет, реши: Мандатът за образуване на правителство приключва неуспешно“.
Според чл. 99 от Конституцията, когато в седемдневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочения кандидат за министър-председател от втората по численост парламентарна група. Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, държавният глава, отново в седемдневен срок, възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател. Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът, след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
В неделя Мария Габриел обяви, че изтегля номинацията си в понеделник, а ГЕРБ няма да участва в преговори за втори мандат. По-късно в неделя вечерта премиерът в оставка Николай Денков в обръщение по БНТ призова ГЕРБ-СДС да подпишат споразумението и да гласуват правителство с министър-председател и външен министър Мария Габриел, без да променят състава на Министерския съвет.
Очаква се от ПП-ДБ да обявят предложението си към ГЕРБ-СДС да предложат „взаимноприемлив“ кандидат за премиер с техния втори проучвателен мандат.
Ако от ГЕРБ-СДС откажат да подновят преговорите, вторият мандат ще бъде върнат предсрочно. Ако все пак се стигне до предсрочни парламентарни избори, от ПП-ДБ предпочитат те да се проведат заедно с европейските.
Всяко забавяне на парламентарната рулетка, даването на мандатите и връщането им, ще затрудни организирането на избори 2 в 1, предупреждават конституционалистите.
Според бившия конституционен съдия проф. Пламен Киров дали изборите ще бъдат 2 в 1, или избирателите ще трябва да ходят до урните два пъти, зависи от политическите сили, които ще получат втория мандат, както и дали третият мандат ще бъде върнат веднага.
По думите му служебният кабинет, който би бил формиран, няма отношение към парламентарно мнозинство, което да започне промяната в персоналния състав на регулаторите. „Това е правомощие на НС, не на правителството”, уточни професорът.
Киров заяви, че очаква избори. „Ако имаше воля да се постигне съгласие и да се подпише едно истинско коалиционно споразумение, което да стабилизира изпълнителната власт в следващите месеци, те щяха да го направят”, подчерта конституционалистът.