Правомощията на заместник-омбудсмана Елена Чернева – Маркова са прекратени, считано от днес 27 март, във връзка с подадена от нея оставка. ПТова обяви председателят на Народното събрание Росен Желязков, който представи писмо от омбудсмана Диана Ковачева, с което тя уведомява Народното събрание за подадената от Чернева оставка и визираните в заявлението ѝ лични мотиви.
Съгласно Закона за омбудсмана Народното събрание прекратява предсрочно правомощията при подадена оставка, не се приема решение, а оставката се обявява пред Народното събрание, посочи Желязков.
Георги Свиленски, заместник-председател на парламентарната група на „БСП за България“, попита председателят на парламента дали тази оставка има връзка с бъдещи служебни премиери в държавата и има ли той такава информация. Свиленски визира последните изменения в Конституцията, според които за служебен премиер може да бъде избран омбудсманът или заместник-омбудсманът.
Росен Желязков отговори, че е запознал Народното събрание с уведомлението на г-жа Чернева, като е изчел дословно подадената от нея оставка. По-късно Чернева заяви, че по нейно дълбоко убеждение, омбудсманът на Република България и заместникът му са неполитизирани лица, които защитават правата и свободите на всички български граждани.„В този смисъл намирам заемането на политическа длъжност, каквато несъмнено е тази на министър-председател, за несъвместимо с упражняваните от мен функции като зам.-омбудсман“, каза тя.
Чернева трябваше да заеме позицията на омбудсман, след като титулярът Диана Ковачева бе избрана за съдия в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ). Рокадата е очакваше да се осъществи през април, когато изтича мандата на българския съдия в ЕСПЧ Йонко Грозев.
Предстои парламентът трябва да проведе спешно избор както на омбудсман, така и на негов заместник, тъй като от април няма да има кой да заема тази длъжност.
Според закона при предсрочно прекратяване на мандата на омбудсмана, нов омбудсман се избира в срок един месец от влизането в сила на решението за прекратяване. Мандатът на омбудсмана е за срок от 5 г. с възможност за преизбиране за още един мандт. Заместникът на омбудсмана също се избира от Народното събрание, но по предложение на омбудсмана и в срок един месец от избирането на титуляря.
Според последните промени в Конституцията, приети от НС, президентът може да назначи за служебен премиер председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник. В сегашната ситуация опцията за избор на служебен премиер се съкращава с една позиция, тъй очевидно едва ли ще има време за попълване на овакантения пост.