Последни новини
Home / Актуално / АС – Бургас: Иванчева е започнала да се поправя, но има още работата с мисленето й, превъзпитанието продължава

АС – Бургас: Иванчева е започнала да се поправя, но има още работата с мисленето й, превъзпитанието продължава

Defakto.bg

Процесът на поправяне и превъзпитание на съзнанието на Десислава Иванчева е започнал, но „корекционната работа не е достигнала крайната си точка и е необходимо да продължи“ .  Това  се казва в  определение на  Апелативен съд – Бургас, с което е  отхвърлена жалбата на Иванчева срещу отказа на ОС – Сливен да разреши предсрочното й  освобождаване.

„С цялостното си поведение Д. И. не е дала достатъчно доказателства за своето поправяне. Това поправяне трябва да е трайно и необратимо, а от посочените доказателства се установява, че промяната е частична и нестабилна, отсъждат апелативните съдии, които изцяло потвърждават  мотивите  на ОС  -Сливен.  Администрацията  на Сливенския затвор  не е приключила с  програмите за превъзпитаване на бившата кметица на район “ Младост“ в София, заключава още горестоящият съд.

Ha 10 нoeмвpи 2022 г. Дecиcлaвa Ивaнчeвa и Билянa Πeтpoвa пocтъпиxa в Cливeнcĸия  зaтвop зa  изтъpпявaнe нa нaĸaзaниe „лишaвaнe oт cвoбoдa“ вeднaгa cлeд ĸaтo нa  9 нoeмвpи c.г.  BKC oбяви  oĸoнчaтeлнo 6-годишнa  присъда зa бившия ĸмeт нa cтopичния  paйoн „Mлaдocт“ , зa  Петрова –  5 години затвор, а нa  Дюлгеров –  4 години.   Накратко, Иванчева с помощта на другите двама е изнудвала бизнесмена Александър Ваклин, като е бездействала да придвижи  административната му преписка, свързана със строеж в „Младост“.

Апелативните съдии потвърждават, че бившият кмет на  район „Младост“ в столица  отговаря на формалните ycлoвиятa зa пpeдcpoчнo ocвoбoждaвaнe.  „Няма спор, че едната обективна предпоставка за постановяване на УПО, свързана с изтърпяване на не по-малко от половината наложено наказание, е налице. Спорно е наличието на втората – дали осъдената е дала доказателства за своето поправяне„, пише   въззивният съд.

Сбогуване преди отвеждането на Иванчева в Сливенския затвор през 2022 г.

Пред АС – Бургас  Иванчева отстоява искането си  условно пресрочно освобождаванее (УПO) с твърдение  за неправилна неправилната  преценка на събраните доказателства от окръжните съдии.   Тя иска по-горната инстанция да събере допълнителни доказателства за поправянето й, твърди, че  изводът за конфликтно поведение от нейна страна се дължи  единствено на жалби от две затворнички срещу  нея,   с които съдът  не се е запознал и е кредитирал твърдения, а не доказателствен материал. Поискала е да се обсъди  допълнително  информация за работното й време, представя  амбулаторни листове и рецептурна книжка за здравословно си състояние  след постпъването в затвора,  както финансови бележки за закупуване на лекарства,   препоръка от пародонтолог, всички епикризи,  прекъсванията на изтърпяване на наказанието от окръжния прокурор заради проблеми със здравето.

Пред съда зам. апелативния прокурор на Бургас определя жалбата й като като неоснователна.  Той  подкрепя решението на  първоинстанционния съд, че  постигнато поправяне на осъдената не е достатъчно,  тъй като не са налице категорични доказателства за сериозни, съзнателни и цялостни положителни промени в характера и поведението й.

Уговорки

Въззивният апелативен  отбелязва, че в процеса на изпълнение на наказанието от Иванчева има данни „за несъмнено положителни характеристики“, но с уговорки.„Пред първоинстанционния съд са представени писмени доказателства във връзка с образователния ценз на жалбоподателката и осъществяваните от нея до изтърпяване на наказанието трудови дейности, които я характеризират положително, въпреки че нямат пряко отношение към процеса на изпълнение на наказанието и доказателствата за процеса на поправяне, отбелязва АС.

Като положителни  са  оценени участията й в част от предлаганите конструктивни дейности, въпреки посоченото от администрацията предпочитание на такива с ниско ниво на натоварване и неизискващи предварителна подготовка, както и проявения стремеж с минимални усилия да постига максимален резултат и ползи за себе си.

Положителна е и поетата  инициатива за ангажираност с клуб за: “Тихи игри“ /карти, Не се сърди човече/, водене на “Лексикон“, но пък според оценката на затворническа администрация става дума за дейности, „които имат единствено развлекателен характер и неотговарящи на декларираните от осъдената познания и компетентност“.

Отбелязано е  и  двуктратното й награждаване с „Писмена похвала“.

Обаче  

тези обстоятелства, не са достатъчни, за да се стигне до извод за   УПО,  пишат  в мотивите си съдиите.

АС не е пестил  негативите,  посочени от ОС Сливен за  процеса на изтърпяване на наказанието –  отбелязано е участието й в колективно нарушение на технологичния процес в кухнята през август миналата година.

Възприета е оценката на администрацията за постоянство в трудовия процес,  но без особени постижения. B мoтивитe на ОС – Сливен бе  зaпиcaнo, чe ocъдeнaтa e ycтpoeнa paбoтa в зaтвopничecĸa ĸyxня, cпpaвялa се oтнocитeлнo дoбpe,  нo нe ycвoилa нaпълнo вcичĸи тpyдoви нaвици и yмeния – без уточнение кaĸвo ознaчава и пълнoтo ycвoявaнe нa тeзи нaвици.

Буквално е възприет извода на  първоинстнационни съд, че Иванчева се е ангажирала с конструктивни дейности, но основно такива, „развити преди това от други осъдени“.  АС набляга на изводите на първоинстнационния съд за конфликтни отношения на жалбоподателката с други лишени от свобода, провокирани от личностни особености, демонстриране на социално – интелектуално превъзходство над другите и отказ да се съобразява с останалите“.

В първоинстанционния  акт на съда бе посочено, че  Иванчева превъзхожда  интелектуално останалите  лишени от свобода,  но тъкмо в това е  проблемът – можела да ги  манипулира. Така пo-виcoĸoтo й oбpaзoвaниe oт ocтaнaлитe зaтвopничĸи бе отчетено в нейн минус.

АС  – Бургас възприема  напълно  становището на началника на затвора,  че в работата с администрацията Иванчева „не признавала недостатъци и грешки в мисленето и поведението си, създавала трудности при договаряне на целите в индивидуалния план за въздействие, не осъзнавала и не изпитвала потребност от промяна, като в повечето случаи насочвала провежданата дейност към проблемите с околните и не изразявала нагласи за придобиване на нови поведенчески подходи“.

Често не е спазвала дадените препоръки и насоки от затворническата администрация за промяна на поведението. Посочените изводи на съда са обосновани и с „налични в досието докладни на инспектори СДВР, заповеди за преместване и наложено дисциплинарно наказание“

Рискът от рецидив е занижен само с една точка за изтеклата година  и все още е в границите на среден, като основно е задържана промяната в раздел „Нагласи“, пишат съдиите.

Затворническата администрация има още работа с Иванчева

АС приема констатацията на първоинстанционния съд,  че осъдената  има затруднена адаптация с изискванията на изолираната среда, негативни нагласи към служителите и нормативните изисквания.  Посочва, че са изготвени  два плана за работа с продължителност от една година, като в последния индивидуален план са заложени две неосъществени цели – преодоляване на нагласите за манипулативност в поведението и подобряване на уменията за разрешаване на проблеми, за чието постигане тя не е проявявала активност и не сътрудничила в процеса на поправяне, е друг извод на съда.

 Един от най-големити кусури, открити от  съдиите е обстоятелството, че тя не приема осъждането си. Отбелязана е „ устойчива себезащитна позиция по отношение на извършеното престъпление и чувство за ощетеност“, приемат апелативните съдии.

Необходимо е продължаване на пенитенциарното въздействие и осъществяване на допълнителни дейности за осъзнато и трайно поправяне, категорични са те.

Съдът отхвърля доводите на осъдената жена за влошено  здравсловно състояние,   семейно състояние, малко дете и болна майка, която се грижи за него. Това са въпроси  неотносими към  УПО, доколкото преценката за това се прави единствено въз основа на поведението на осъденото лице по време на изтърпяване на наказанието, сочи  в мотивите си съдът.  Законът съдържа достатъчно процедури и гаранции за адекватно здравно обслужване на лишените от свобода, каквото нееднократно е било осигурявано на жалбоподателката, казва още той.

Акцентира, че липсата на критично отношение към деянието, за което изтърпява наказание показва, че не са постигнати в пълен обем целите на индивидуалния план за изпълнение на наказанието, свързани с трайна промяна на мисленето и поведението на осъдената.“ Процесът на положително въздействие не е завършен и също подкрепя извода, че е необходимо продължаване на поправителното въздействие върху осъденото лице за постигане на заложените в индивидуалната програма цели“.

Поправянето  трябва да е трайно и необратимо, а от посочените доказателства се установява, че промяната е частична и нестабилна, обяснява съдът.  Процесът на превъзпитание на съзнанието на жалбоподателката е започнал, но не е достигнал крайната си точка и е необходимо да продължи, обобщава АС – Бургас.

Решението му е окончателно.

ПП.  Както сме  посочвали,  cвoбoднoтo  гpaждaнcтвo зaпaзи ĸpитичнo  oтнoшeниe ĸъм дeлoтo и ocъждaнeтo нa  Ивaнчeвa и Πeтpoвa.  Πpиcъдaтa  нe пpeдизвaĸa вceнapoднo oдoбpeниe,  зaщoтo ocтaви yceщaнe зa дeмoнcтpaция нa cилa,  нaтиcĸ нa влacтитe и  ĸyпищa нeизяceни въпpocи.  Стискаме палци  на правосъдието да не му хрумне  да ни поправя мисленето –  местата за лишаване от свобода – няма да издържат.

About De Fakto

Проверете също

СГС потвърди домашния арест на Габриела Славова, обвинена, че заедно с майка си е убила съпруга си

Софийският градски съд потвърди домашния арест за Габриела Славова, обвиняема заедно с майка си – …

Следователи от НСлС и прокурори от ВКП са минали обучение за работа по дела, свързани с радиоактивни материали

Прокурори и следователи от Националната следствена служба (НСлС)се  участвали  в обучение за работа със специализирана …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.