Борисов предлага ГЕРБ И ПП-ДБ да си подлелят министрите в служебния кабинет
„Има такъв народ“ получиха от президента Румен Радев папката с третия мандат за съставяне на правителство, но веднага заместник-председателя на парламентарната група (ПГ) на ИТН Ивайло Вълчев , я върна веднаге празна.
Реших да връча третия мандат на вашата парламентарна група, най-малката, защото винаги сте имали ясна и последователна позиция„, обърна се към ИТН държавният глава, като им обясни, че опциите са две – да реализират мандата или да го върнат.
„Благодарим за доверието, но през всичките тези 9 месеца ние декларирахме, че това управление е порочно, затова призовахме да се отива на избори. Чуват се коментари, че изборите са „хаос“ и са „ненужни“. Ние не мислим така. Мислим, че изборите са най-висшата форма на демокрацията, заяви Вълчев.
Напълно разбираме трудната ситуация, в която Ви поставиха с тези абсолютно ненужни промени в Конституцията, промени, срещу които ИТН гласува против, каза той, но за съжаление, гласовете на ИТН бяха малко на брой, за да се противопостави формацията на тези промени. Това мнозинство, което прие конституционните промени, е вредно, категоричен бе той.
Нека начинът, по който приключва отиващото си управление, послужи за урок, че за говоренето на едно по време на избори и правенето на точно обратното след тях винаги се плаща цена, каза президентът Радев.
Той обяви, че няма да губи повече време, променя програмата си за следващите 10 дни и още от днес започва среща с всички потенциални министър-председатели за сформирането на служебен кабинет, който да организира предсрочните парламентарни избори.
По Конституция за служебен министър-председател президентът може да избира измежду: председателя на Народното събрание, управителя или подуправителите на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
Междувременно председателят на ГЕРБ Бойко Борисов помоли президента да не избира измежду председателя на Народното събрание Росен Желязков и председателя на Сметната палата да са премиери в бъдещото служебно правителство. „Не че не ги е гласувал единодушно парламентът, но няма да е красиво“, коментира Борисов пред журналисти в Народното събрание.“ Цялата кампания ще мине все едно ние управляваме. Ние управляваме, след като сме спечелили избори, а не да сме втори, трети или пети и да искаме да управляваме цялата държава„, каза съображенията си той. Те биха били свързани по някакъв начин с ГЕРБ. Не че не ги е гласувал единодушно парламентът, но няма да е красиво, коментира Борисов и помоли чрез медиите президента да не ги посочва за служебни премиери, ако е възможно.
С отпадането от пасианса на омбудсмана и нейният заместник, поне засега внимането се насочва към управителя и подпуправителите на БНБ, но може да се окаже, че европейските банкови правила са препятствиеи за тази кандидатура.
Промените в Конституцията отнеха правомощието на държавния глава да избира сам кой да е служебен премиер и кои да са министрите в служебното правителство, а управлявалото мнозинството придърпа избора им в собствените си редици. На живо днес Борисов затвърди подозренията с идеята си министрите в служебното правителство да се поделят между ГЕРБ и ПП – ДБ. Идеята за кооперация дори била обговорена с Асен Василев.
Дали и доколко промените нарушиха балансът между властите, предстои да каже Конституционият съд.