Парламентът прие на второ четене промени в Закона за Българската народна банка (БНБ), съгласно които назначеният за служебен министър-председател ще може да прекъсва пълномощията си за периода, в който е назначен, като след освобождаването му да продължи мандата, за който е избран. Законопроектът е внесен от ГЕРБ-СДС и ДПС. Той влиза в сила три дни след обнародването му в „Държавен вестник“.
Със заключителните разпоредби на измененията в Закона за БНБ се променят текстовете от Закона за Сметната палата и Закона за омбудсмана, i с които се дава право за прекъсване на пълномощията на избраните за служебен министър-председател.
Депутатите записаха, че когато управителят на БНБ е назначен за служебен премиер, той определя свой заместник измежду подуправителите, който да изпълнява неговите правомощия след възлагане. При назначаване на подуправител за служебен министър-председател по негово предложение, Управителният съвет определя негов заместник, който изпълнява правомощията му при негово отсъствие. Управителят и подуправителите не могат да извършват друга дейност, освен преподавателска или като членове на органите на дружества, в които БНБ има участие, или на международни организации във връзка с дейността ѝ, освен ако са назначени за служебен министър-председател, пише в промените.
При отсъствие или назначаването му за служебен премиер председателят на Сметната палата опеделя свой заместник. В същите случаи при заместник-председателя, правомощията му се упражняват от другия заместник-председател, определен със заповед на председателя на Сметната палата. Ръководителите на Сметната палата не могат да заемат друга платена длъжност или да извършват друга платена дейност, освен ако са назначени за служебен министър-председател, както и по международни проекти и програми, свързани с дейността на Сметната палата, научна, преподавателска или дейност, регламентирана в Закона за авторското право и сродните му права.
Парламентът прие още, че когато омбудсманът е назначен за служебен министър-председател, неговите правомощия се изпълняват от заместника му. Длъжността на омбудсмана и на заместник-омбудсмана е несъвместима с друга държавна длъжност, длъжност по управление в търговско дружество или юридическо лице с нестопанска цел, както и с членство в политическа партия или синдикална организация, освен ако са назначени за служебен министър-председател, пише още в приетитите във вторник от депутатите промени.
В рамките на дебата в пленарната зала Петър Петров от „Възраждане“ заяви, че не може временно да се прекъсват пълномощия на хора на изборни длъжности. Той е на мнение, че правомощията на съответния кандидат следва да се прекратяват, след това да се назначи за служебен премиер, а възможност да се върне на поста има, но ако бъде повторно избран.
Председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов направи серия от редакционни предложения, според които правомощията на избрания за служебен премиер се прекратяват, но мандатът му продължава да тече. Идеята му бе отхвърлена като противоречива.
Спаре лидера на БСП Корнелия Нинова заяви, че днешните поправки показват нагледно какво означава конфликт на интереси, какъвто според нея е налице, тъй като председателят на Сметната палата Димитър Главчев ще стане служебен премиер, след което ще се върне на стария си пост, а това ще му позволи да разследва сам себе си.
В дебата не участваха депутатите от мноствот – нито от ГЕРБ-СДС, нито на ДПС, нито на „Продължаваме промяната – Демократична България“.