Последни новини
Home / Законът / Трима главни прокурори открито саботират комисията в парламента за фактите по аферата „Божанов“

Трима главни прокурори открито саботират комисията в парламента за фактите по аферата „Божанов“

Defakto.bg

Кворум има, но гости няма“ – така председателят на временната комисия Никола Минчев обобщи ситуацията минути след началото на насроченото за днес заседание по зясняване на фактите около влиянието на Мартин Божанов – Нотариуса в съдебната система.  На него трябваше да бъдат изслушани двама бивши главни прокурор – Сотир Цацаров и Иван Гешев, както и и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов.

Нито един от тях на се яви на заседанието.

Около час преди началото му Борислав  Сарафов е уведомил Минчев с писмо, че   отказва да се яви на заседанието, защото може да попадне под наказателна отговорност, ако разгласи материали от разследванията.    „Съгласно  Конституцията не разполагам с правомощия да предоставя детайлна информация нкретни преписки и досъдебни производства, кзава Сарафов, сочи още, че са определи границите, в които Народното събрание може да се интересува и намесва в дейността на прокуратурата – с изслушване и приемане на доклади по прилагането на закона, противодействието на престъпността и реализирането на наказателната политика„, пише той. ( Цялото  писмо по -долу )

Цацаров направи същото, като уведоми депутатите,  че вече е говорил пред Прокурорската колегия по негово искане( в приятелска атмосфера без въпроси ), пред която е казал, че, не познава  Мартин Божанов – Нотариуса.  „От начина на провеждане на заседанията, остава усещането, че не се търси разкриването на обективната истина, а цели само изява на определени депутати“, обобщава  бившият главен прокурор.

Миналата  седмица Гешев обяви, че има пътуване, но би се явил и призова да бъде поканен отново.“Поради отдавна планирано пътуване извън България няма да мога да присъствам на утрешното заседание на комисията за Нотариуса. Радвам се обаче, че най-накрая все пак се осмелиха да ме поканят там – крайно време беше. Има много лъжи, които бяха изречени и те трябва да бъдат изобличени. Затова очаквам нова покана. Искам те да ме питат и аз да ги питам. Ще бъде интересно.“, написа той във „Фейсбук„.

 От писмо му  до комисията става ясно, че той  ще е свободен да се яви пред комисията  след 10 април.

„За пореден път представители на прокуратурата – настоящи и бивши, отказват да отговарят на въпроси на народните представители и лишават българските граждани от правото им да получат информация по тези въпроси, представляващи обществен интерес“, посочи Мирослав Иванов от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). Той  предложи и тримата да бъдат поканени отново на заседание в рамките още на тази седмица. „Надявам ес че при повторния опит, както градския прокурор, те ще явят, каза той.

Според Настимир Ананиев от ПП-ДБ с неявяването си пред комисията тримата са нарушили Конституцията. „Доста е притеснително, че хора от този ранг, които трябва да спазват закона и да бъдат гарант за това, всъщност го нарушават. Неявяването им е обида към комисията и към парламента като институцията“, смята той.

Вероятно неявяването на тези лица, които са поканени официално от висшата държавна власт, дава отговор за състоянието на прокуратурата у нас. Неслучайно се появиха заглавия в медиите за „магистратско-мафиотски“ състав на прокуратурата. Процесите, представляващи предмет на комисията, са възникнали и са се развивали в период, когато прокуратурата е била ръководена от тези лица, които днес сме поканили тук да ги изслушваме“, посочи бившият вътрешен министър  Бойко Рашков.

Според него и тримата неявили се дължат поне мнение по въпросите, които биха били отправени към тях. „Аз съм изненадан, че тези лица не уважиха парламента. Ние, както и цялото общество, ще направим извод и за кадровика на тези трима главни прокурори, за който един член на Висшия съдебен съвет се изказа, че това е „Банкята“, каза Рашков.

Изискана е информация от МВР дали Мартин Божанов е бил сътрудник на полицията, има отговор в секретното деловодство на Народното събрание, който представлява класифицирана информация, посочи Никола Минчев. Той добави, че народните представители могат да се запознаят с информацията в отговора.

След края на заседанието на комисията, на журналистически въпрос дали, след като се е запознал с писмото от МВР за Божанов, ще покани представители на вътрешното министерство на изслушване, Минчев отговори положително. „Може би ще бъде на закрито заседание, за да се даде пълна информация точно по тази тема, свързана с евентуалното агентурно минало на Мартин Божанов“, добави той.

 

Сарафов в писмо: Някои от народните представители открито преминават границите на добрия тон и възпитание

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНЧЕВ,

Обръщам се към Вас по повод получена покана да взема участие в насроченото за 02.04.2024 г. заседание на председателстваната от Вас комисия. В т. 1 от дневния ред е предвидено „Изслушване на и.д. главен прокурор – Борислав Сарафов, относно данни и информация за групи за влияние в прокуратурата и предприети мерки от страна на ръководството на прокуратурата“. В тази връзка използвам настоящата кореспонденция, за да Ви уведомя, че няма да взема участие в заседанието, поради посочените по-долу аргументи:

След встъпването ми в длъжност на 16.06.2023 г. предприех поредица от действия, свързани с изясняване на обективната истина по конкретни казуси, станали обществено достояние още през 2020 г. и 2021 г. Длъжен съм да Ви напомня, че именно след встъпването ми в длъжност установих наличието на справка за извършена през м. юли 2020 г. проверка от направление „Инспекторат“ при ВКП. В справката се съдържаха констатации за „допуснати груби закононарушения“ от страна на наблюдаващите прокурори по двете досъдебни производства на Специализирана прокуратура, свързани с казуса, добил популярност като „Осемте джуджета“. Тази справка още през 2020 г. е била изпратена на вниманието на главния прокурор без да са предприети последващи действия по компетентност от негова страна. В тази връзка възложих на екип от прокурори от Апелативна прокуратура-София извършването на проверка на всички относими прокурорски преписки и досъдебни производства. С оглед констатациите от проверката за допуснати от следователите и наблюдаващите прокурори множество нарушения отправих предложения до ПК на ВСС да образува дисциплинарни производства за налагане на дисциплинарно наказание спрямо четирима прокурори и трима следователи. Отделно от това, по случая продължават действията по разследване по досъдебно производство на СГП, по което има привлечени в качеството на обвиняеми двама действащи прокурори, както и бившият ръководител на СО-СГП.

Именно в периода след встъпването ми в длъжност като и.ф. главен прокурор са предприети активни действия по изясняване ролята на Мартин Божанов и негово

нерегламентирано въздействие в служебната дейност на действащи магистрати. С моя заповед от 07.08.2023 г. възложих тематична ревизия на работата по организацията, ръководството и контрола на дейността на СРП в периода 01.01.2022 г. – 31.07.2023 г. В тази връзка още в началото на м. август 2023 г. призовах административния ръководител на Софийска районна прокуратура г-жа Невена Зартова да освободи заеманата длъжност. Вследствие на констатациите в доклада по възложената ревизия през м. октомври 2023 г. ръководството на ПРБ внесе предложение до ВСС за налагане на дисциплинарно наказание на административния ръководител на СРП. С моя заповед от м. февруари 2024 г. възложих на отдел „Инспекторат“ при Върховна прокуратура проверка на дейността на Софийска районна прокуратура във връзка с констатирани неприемливи практики за разпределение на делата, както и множество изнесени данни в публичното пространство, отразяващи негативно дейността на Районна прокуратура-София.

Същевременно използвам случая да заявя, че намирам за абсолютно неприемливо отправянето на неподкрепени с факти и доказателства коментари и обвинения към българските магистрати от страна на част от народните представители във формата на председателстваната от Вас временна комисия. В рамките на проведените до момента заседания магистрати бяха унижавани публично с цел постигане на лични, политически и други интереси.

Нещо повече, някои от народните представители открито преминават границите на добрия тон и възпитание.

Убеден съм, че представляваната от мен институция ще даде отговор на поставените от обществеността и народните представители въпроси, като изнесените в публичното пространство факти ще бъдат проверени със средствата на наказателния процес и при спазване на принципите за обективност, всестранност и пълнота на разследването.

Бих искал да поясня, че съгласно чл. 84, т. 16 от Конституцията не разполагам с правомощия да предоставя детайлна информация по конкретни преписки и досъдебни производства. В този текст са определени границите, в които Народното събрание може да се интересува и намесва в дейността на прокуратурата – с изслушване и приемане на доклади по прилагането на закона, противодействието на престъпността и реализирането на наказателната политика. Съдържанието на тези доклади е разяснено с Решение № 6 на КС от 6 юни 2017 г. по к.д. № 15/2016 г. Единственият начин за получаване на информация от Народното събрание за дейността на прокуратурата е чрез доклади по прилагането на закона, което се осъществява по ред, определен в КРБ, ЗСВ и Правилника за организация и дейността на Народното събрание. Няма предвиден ред и правила извън посочените, за получаване на информация от отделните комисии към Народното събрание, относима само към тяхната дейност и имаща за цел да отговори на конкретни въпроси на народни представители от тези комисии.

Същевременно с оглед приетия от 49-ото Народно събрание Закон за изменение и допълнение на Конституцията, обн. в ДВ бр. 106 от 22.12.2023 г., правомощията на главния прокурор бяха ограничени в значителна степен и в качеството ми на и.ф. главен прокурор не разполагам с информация по относими към предмета на дейност на Комисията преписки и досъдебни производства. Нещо повече, действащото законодателство забранява разгласяването на информация по конкретни досъдебни производства без разрешението на съответния наблюдаващ прокурор и изключения в тази посока са недопустими, включително и за главния прокурор. Обръщам внимание, че главният прокурор няма задължение да контролира конкретни преписки или досъдебни производства, а разгласяването на материали от разследвания би могло да попадне под наказателна отговорност, предвидена в чл. 360 от НК.

Подчертавайки своето уважение към Народното събрание като най-висш орган на власт в парламентарната демокрация, следва да имате предвид, че е възможно резултатът от работата на Комисията да бъде материализиран в доклад, който при наличие на данни за престъпления или дисциплинарни нарушения от страна на прокурори и следователи да бъде изпратен на компетентния орган – прокуратурата, в частност до и.ф. главен прокурор, поради което с цел да избегна всякакви съмнения за пристрастност и евентуален конфликт на интереси, намирам за необходимо да отклоня изпратената покана за участие в заседание на председателстваната от Вас временна комисия.

About De Fakto

Проверете също

Обрат: САС оправда Кирил Петков по делото за клевета, заведено от Слави Трифонов, по което СГС го осъди

Софийски апелативен съд  оправда съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков по делото за вреди от …

АдмС – Варна задължи Костадинов да свали от профила си публикации с антисемитско съдържание срещу Лорер

Административният съд във Варна потвърди решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), което задължава лидера  …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.