Депутатите отхвърлиха промени в Закона за хазарта, свързани с разпространението на пряка и непряка реклама на хазартни игри и зависимостта от тях, внесени от Костадин Костадинов („Възраждане“) и група народни представители. Това стана с гласовете на ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДП – 67 гласа „за“, 29 „против“ и 79 „въздържал се“.
Промените, предложени в този законопроект, целят намаляването на зависимостта от хазартни игри в обществото чрез ограничаване на хазартните реклами, по-голяма вноска за социално отговорно поведение, която да се разходва за развиването на спорта и здравето, по-справедливо данъчно облагане, предвид че другите развлекателни услуги се облагат с 20 % данък върху добавената стойност, улесняването на работата на служителите на Националната агенция по приходите при установяването на направените залози в игралните зали и казина, пише в мотивите.
Текстовете, предложени от групата на „Възраждане“, предвиждаха да се забрани пряката реклама на хазарта, като изключение се прави за реклама върху сградите, в които са разположени игрални зали, казина и пунктове за залози, както и в самите игрални зали и казина. Разрешение за реклама се предвиждаше само за Българския спортен тотализатор, като ще може да се публикуват, излъчват и разпространяват имената на игрите, търговските марки, резултатите, тегленията, тиражите и спечелените печалби.
Депутатите предлагаха още доставчиците на медийни услуги да се наказват с глоба от 10 хиляди лева при излъчване на реклама на хазарта, а при нарушение санкцията да е двойна. Предвиждаше се още в срок от две години след обнародването на текстовете да се забрани непряката реклама на спортни мероприятия, което според вносителите ще позволи на спортните клубове да намерят алтернатива и да не разчитат на спонсорство от организатори на хазарт.
Последните 10 години наблюдавам една верижна зависимост, която върви от залози в казина и игрални зали, следва бърз кредит, след това съдия изпълнител, после започване на работа „на черно“ без трудов договор, каза Димо Дренчев от „Възраждане“ по време на разискванията. Според него след това потърпевшият бива принуден да емигрира, от което цялото общество губи. Дренчев подчерта, че печалбите в казината и игралните зали се изплащат в брой до 5000 лв., вместо до 10 000 лв. както е по закон, което, според него, води до връщане в игралните зали на хората, които са спечелили повече, за да им бъде изплатена сумата, в следствие на което, вместо да получат някакви пари, „практически се изиграват още“.
Румен Гечев от „БСП за България“ смята, че хазартът трябва да бъде изцяло забранен в България. Рекламите, които се правят на хазарта през последните години в страната са агресивни, безапелационни, те са в телефоните на децата и младежите, в телевизионните предавания и на това трябва да се сложи край, коментира той. Гечев посочи, че данъчната ставка, която предлага „Възраждане“ трябва да бъде друга, защото доходът и характерът на игрите е различен, както и да е повече от 15 %. При повторно нарушаване на ограниченията на рекламата, глобата трябва да бъде поне пет пъти по-висока, каза депутатът и добави, че при трето нарушение директно трябва да се отнема лицензът.
Гроздан Караджов от „Има такъв народ“ (ИТН) изтъкна, че през декември миналата година е бил внесен текст от финансовия министър в оставка Асен Василев, с който се е намалил единственият печеливш отрасъл в България, който е бил с намален данък – наземният хазарт. По думите му преди промените на Василев за хазарта данъкът е бил 15 % върху оборота, а финансовият министър в оставка го е направил на 20 % от разликата между парите, които постъпват в наземния хазарт и печалбите, които се разпределят. Депутатът обърна внимание на бонусите, които, по думите му, представляват виртуални пари. Вие декларирате едни разходи, които сте направили, за чисти печалби, но и всички бонуси, които ще раздавате също се декларират като разход. И накрая какво остава за облагане, попита Караджов.
Това е данъчна ваканция за хазарта, която привлича нови и нови зависими. Ето затова сте мълчаливи, колеги от „Продължаваме промяната – Демократична България, каза още той.
Има един друг аспект, в който тези суми, които генерира хазартът, разбира се, доста несправедливо са облагани, доста неясно е дали се спазват регламентите за алгоритми, но това е един начин, в който те бъдат преразпределяни, смята Любен Дилов (ГЕРБ-СДС). По думите му с резки промени, както са предвидени в предложения от „Възраждане“ законопроект, първите, които ще получат тежък удар, са общинските спортни институции.