Последни новини
Home / Законът / Юридически прозрения: В сегашната ситуация съдебната реформа е оставена „на трупчета“

Юридически прозрения: В сегашната ситуация съдебната реформа е оставена „на трупчета“

Defakto.bg

 

Напрежението на политеческата сцена и предстоящите избори „стопираха“ подготвения  законопрокт за промени в Закона за съдебната власт, с който трябваше да бъде даден материален смисъл на конституционните изменения. „Най-малко е възможен оптимистичния вариант,  проектозаконът да  бъде оставен  внесен в НС за гласуване“,  прогнозира бившият зам.-министър на правосъдието Емил Дечев пред БНР.

„Този проект е наистина много важен. Промените в Конституцията е само началото на съдебната реформа, няма как да се прави истинска съдебна реформа без промени в Конституцията. Но реформата не може да спре само с тези промени, защото Конституцията е с общи и абстрактни норми и изискват доразвиване в законови и подзаконови нормативни актове. Англия съществува без Конституция, но няма държави без закони„, коментира Дечев.

Мария Павлова

През седмицата служебният министър на правосъдието Мария Павлова удължи срока за обществено  обсъждане на проектозакона с още 20 дни и на практика стана невъзможно приемането му от действащиая парламент, който ще излезе в отпуск заради изорите, когато изтича новия срок за обществено обiсъждане.    Решението на министър Павлова бе подкрепено от Камарата на следователите, Асоциацията на прокурорите и Българската съдийска асоциация, които поискаха законът да не бъде внасян за разглеждане до решаване от Конституционния съд на делото срещу промените в Конституцията.

Мотивът е, че  има риск  КС например да зачертае  разделението на Висшия съдебен съвет на  прокурорски и на съдийски отделни съвети и др., като правомощие предостовено  единствено  единствено на ВНС.   „Ако утре този текст бъде отменен, ще имаме уредба, която не съответства на Конституцията”, обясни Пенка Велинова от Асоциацията на съдиите.   Още при поправките на Конституцията подобни  мнения бяха изказвани  юристи от академичната  общност и бивши конституционни съдии.

Емил Дечев
Притесненията по  законопроекта  всъщност  идват от една групичка хора, които навремето бях против закриването на спецпрокуратурата и спецсъдилищата“, коментира Емил Дечев.      „Камарата на следователите и Асоциацията на прокурорите никога не са имали становище различно от това на главния прокурор, който и да е той.  Настоящият ръководител на Асоциацията на прокурорите придружаваше Гешев в последното му пътуване до САЩ, малко след атентата, защото Гешев не знае английски“.  Тези две асоциации никога в историята не са имали мнение, което да противоречи  на ръководителите на следствието и прокуратурата“, коментира Дечев, който е един от от авторите на новия законпроект за съдебнат власт. Заедно с дрегия зам. министър  Юлия Ковачева, той подаде оставка веднга след назначението на новия служебен министър.  Добави: “ Не е вярно, че съдиите са обезпокоени“.  

Обясни, че Асоциацията на съдиите  е организация, която няма собствен живот и се активира, когато трябва да се вземе решение по-важен проект за Съдебната власт.  За да се каже, че има мнение, различно от  на Съюза на съдиите“, (най-голямата организация на съдиите у нас).  От „Българската съдийска асоциация“ Емил Дечев  познава четирима съдии, двама от тях са бившият председател на спецсъда и неговия заместник.

При  при изработката на новия ЗСВ в работната група дългоса се разисквали  проблемите за прокуратурата, свободата на прокурорите, административната свобода,  правомощията на главния прокурор, имаше достатъчно време“, каза Дечев.

Според него проекта на Закона за Съдебната власт ще се забави с от 1 до 4 години.  „Най-малко възможен е оптимистичен вариант, да бъде оставен така и внесен в НС за гласуване“,  прогнозира бившият зам.-министър на правосъдието.

Атанаска Дишева
Твърде показателно е във време, в което предстои да бъдат решени изключително важни въпроси, свързани с правомощията на главния прокурор, с мястото на прокуратурата, включително с това, което може да прави бъдещият Висш прокурорски съвет, че начело на Министерството на правосъдието се слага прокурор“, коментира Атанаска Дишева, член на ВСС в предването „Денят с Веселин Дремджиев“.

„На този етап остана очакването за съдебна реформа, за огромно съжаление. Смея да твърдя, че законопроектът за нов Закон за съдебната власт (ЗСВ), който беше изработен изключително интензивно през месеците януари и февруари, отговаряше на вижданията, на очакванията и на обществото, и на магистратската общност за промените в основния закон за устройство на съдебната власт в съответствие с измененията на Конституцията. Освен това в много текстове на ЗСВ бяха направени промени, така че те да улеснят провеждането на тази реформа.“
ЗСВ можеше да бъде факт до края на юни, докогато беше определен срок в Конституцията, и изборите не би трябвало да са пречка за това, смята съдия Дишева.
Но през последните дни се усеща определено напрежение. Самото продължаване на срока за обществено обсъждане според мен е показателно. Аз чух намерения за внасяне на промени в определени текстове в резултат на тези обсъждания. Според мен това е знакът, че ще бъдат внесени промени за законопроекта за ЗСВ. Това, разбира се, е допустимо. Друг е въпросът в каква насока ще бъдат те. Емблематично е, че Асоциацията на прокурорите и професионалното сдружение на следователите излязоха с такава позиция.

       В тази ситуация съдебната реформа е на трупчета,  обобщи съдия Атанаска Дишева.

 

About De Fakto

Проверете също

Съдийската колегия кани съдия Цариградска да информира за наказателното производство по заплахите срещу нея

Съдийската колегия взе решение да покани съдия Цариградска да представи информация относно развитието на наказателното …

Поради липса на доказателства АС – Пловдив пусна от ареста обвиняеми за източване на театъра в Разград

Обвиняемите по разследването за източването на Разградския театър Петър Писков и Атанас Георгиев излизат от …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.