Съдът на ЕС не допусна до разглеждане преюдициалното запитване, тъй като не са ясни причините, довели до съмнението за накърнена независимост на бившите вече спецсъдии. Отклоненото искане на практика сложи край на спора за закритото специализирано правосъдие у нас през 2022 г. Бължарският Конституционен съд още през юли 2022 г. се произнесе, че закриването не противорчери на основния закон, но се наложи и съдът в Люксембург да обяви това, като обяви отправеното запитване на бишия шеф на СНС Мариета Райкова за недопустимо
Исканото на съдия Мариеат Мариета Райкова, сег асъдия в Административен съд София-град (АССГ) бе по повод дело срещу петима подсъдими, един от които е защитаван от адвокат Ирина Алексова.По време на дебатите за закриване на спецправосъдието, адвокат Алексова от името на Обединението на свободните адвокати (ОСА) защити пред Гражданския съвет към Висшия съдебен съвет тезата за закриване на спецправосъдието. По самото дело тя не е искала отвод на съдия Райкова, напомни Лекс.
Съдийката обаче решава, че отговорът на СЕС ще ѝ послужи за отправна точка при произнасянето по конкретното дело. Пред съда в Люксембург тя излага виждането, застъпвано от бившите й колеги в специализираните съдилища и прокуратури, че със закриването се нарушават принципите на върховенство на закона, на разделение на властите и се накърнява се независимостта на съдиите. Пише, че се създават „съмнения в целена саморазправа заради работата им по разглежданите дела“. Европейските съдии научават, че процедурата по закриване е проведена „при изключително бързане, при съкратени срокове на обществено обсъждане, въз основа на частична предварителна оценка за въздействие на законопроекта“. „Промяната засегна сериозно структурата и компетенциите на съдебната власт и правата и интересите на гражданите“, сочи още Райкова.
Доколкото съставът на запитващата юрисдикция – Софийски градски съд, компетентен да разгледа делото в главното производство, е формиран от същите членове на състава на Специализирания наказателен съд, който го е гледал преди да бъде закрит, в хода на главното производство е възникнало съмнение за независимостта и безпристрастността на запитващата юрисдикция, сочат от съда.
Встъпилите в производството Европейска комисия и правителство на Полша считат, че въпросите са недопустими, тъй като съмненията на запитващата юрисдикция са хипотетични, съответно разглежданото производство няма никаква връзка с правото на Съюза.
Това е второ запитване до СЕС на съдия от бившия спецсъд. Първото беше отправено от съдия Пенка Велинова, която също беше преназначена в АССГ след закриването на СНС. То обаче беше по дело, което след това беше разпределено на съдия Тони Гетов от Софийския градски съд, който оттегли преюдициалното запитване.
В своето решение от 18 април 2024 г. Съдът приема за допустимо разглеждането на поставените пред него въпроси, но след като излага съображения по повдигнатата проблематика, приема, че за решаването на делото в главното производство не е необходимо тълкуване на разпоредбите от правото на Съюза, от които произтичат изискванията за независимост и безпристрастност на юрисдикциите, призвани да тълкуват и прилагат правото на Съюза.
Поради това Съдът приема, че преюдициалното запитване е недопустимо, съобщават от Съда.
В заключението СЕС посочва: допуска реформа на съдебната система на държава членка, с която се закрива даден специализиран наказателен съд, чиито правомощия се прехвърлят към друг общ съд, и която едновременно предвижда, че разглеждането на водените пред закрития съд наказателни дела, по които е проведено разпоредително заседание, продължава от компетентния до закриването съдебен състав.
Специализираните наказателни съдилища бяха закрити със промени в ЗСВ, считано от 28 юли 2022 г., От ази дата Софийски градски съд стана правоприемник на Специализирания наказателен съд, а Софийски апелативен съд — на Апелативния специализиран наказателен съд.