КС образува дело №17 за задължително тълкуване и установяване на противоконституционност на решение на парламента за задължаване на министъра на финансите да предприеме определени мерки за гарантиране финансовата стабилност и фискалната ликвидност на страната. Делото е образувано по искане на депутати от ПП-ДБ.
Докладчик по делото е съдия Константин Пенчев.
На 4 април, малко след полунощ парламентът гласува решение за гарантиране на финансовата стабилност и фискалната ликвидност на България, с което на практика депутатите забраниха на финансовия министър Асен Василев да харчи пари от бюджета, освен за пенсии, заплати, неотложни социални плащания и плащания с изтекъл падеж по държавния дълг до назначаване на служебно правителство.
Вносители на предложението бяха председателят на комисията по бюджет и финанси Йордан Цонев от ДПС и Теменужка Петкова от ГЕРБ/СДС.
Решението беше гласувано със 131 гласа „за“, а депутатите от ПП-ДБ напуснаха пленарната зала.
Освен това решението задължи в срок до 9 април 2024 г. министъра на финансите да предостави на Народното събрание пълен отчет за разполагаемата ликвидност и планираните разходи по дати за периода от 4 април до 10 април 2024 г., включително, да задели неснижаем остатък по единната сметка в размер, достатъчен за обезпечаването на плащанията за пенсии за месец април 2024 г.
Вносителите заявиха, че цел на акта е да се минимализира риска от нецелесъобразни разходи на публичните средства, а депутатите от ПП-ДБ нарекоха случващото се пътуване с „конституционното влакче на ужасите“.
Народните представители от ПП -ДБ искат от КС да издаде акт на задължително тълкуване на Конституцията по два въпроса:
- Допустимо ли е Народното събрание да ограничава упражняването на оперативните правомощия на министъра на финансите като му забранява да извършва действия на разходи по консолидираната фискална програма или му нарежда да извършва разходи за определени от Народното събрание цели.
- 2. Какви са последиците от приемане на решение от Народното събрание, с което извън приетата финансова рамка на публичните финанси чрез Закона за държавния бюджет за съответната година се задължават органи на изпълнителната власт да извършат определени разходи или им се забранява да извършват разходи за сметка на държавния бюджет – обвързани ли са органите на изпълнителната власт от подобно решение.
Отделно от искането задължително тълкуване народните представители настояват КС да установи частично противоконституционност точка първа на Решение от 04 април 2024 г., обнародвано в ДВ, бр. 30/2024 г., , с което министърът на финансите е задължен да предприеме изброените мерки за гарантиране финансовата стабилност и фискалната ликвидност на РБългария.
Депутатите смятат, че взетото решение предпоставя съдът да установи противоречие с принципа на правовата държава, принципа на законността (чл. 4, ал. 1 КРБ), на разделение на властите (чл. 8 КРБ) , както и нарушение на правомощието на Министерския съвет и в частност на министър на финансите да ръководи изпълнението на държавния бюджет (чл. 106 КРБ)