Последни новини
Home / Законът / Съветът за партньорство към ВСС предлага проекта за нов ЗСВ да се обсъжда, докато КС реши делото за Конституцията

Съветът за партньорство към ВСС предлага проекта за нов ЗСВ да се обсъжда, докато КС реши делото за Конституцията

Defakto.bg

 

Съветът за партньорство бе създаден с промените в Закона за съдебната власт през 2017 година.

Съветът за партньорство (СП) към Висшия съдебен съвет след като  обсъди дискусионни въпроси в проекта на Закона за съдебната власт, публикуван за обществени консултации при Министерския съвет,  предлага да бъде удължен срок за обществените оценки до решението  на  КС по оспорените промени в Конституцията, съобщи  ВСС .

В заседанието са участвали Вероника Имова – член на Съдийската колегия на ВСС  , Евгени Иванов – член на Прокурорската колегия  Даниела Ангелова – съпредседател на СП,  Деница Вълкова – съдия във Върховния касационен съд, Марина Николова – представител на Камарата на следователите в България, Пенка Велинова – представител на Българската съдийска асоциация. След обсъждането  членовете  на Съвета призовават цялата правна общност да се обедини към обоснованите критики на инициирания проект на нов Закона за съдебната власт.

С приетото  решение СП към ВСС ще предложи на Министерството на правосъдието да бъде удължен срокът за обществени консултации, каквато възможност има по чл. 26, ал. 4 от Закона за нормативните актове, до произнасянето на Конституционния съд по конституционно дело № 1/2024 г., обединено с к. д. № 2/2024 г.

Участниците в Съвета за партньорство са обобщили,  че законопроектът  не е съобразен с принципите на законотворчеството, относно необходимост, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност, пропорционалност и стабилност.  Зачитането на тези принципи е основополагащо в Закона за нормативните актове, следователно е абсолютно задължително за спазването им, се казва в съобщението.

Вероника Имова  поставя въпроса дали е необходим изцяло нов ЗСВ, след като липсва съществена промяна в обществените отношения, която да оправдава необходимостта от съвършено ново устройството на съдебната власт. Освен това от прочита на законопроекта, се виждало, че той повтаря изцяло уредбата в сега действащия ЗСВ. При положение, че функциите на двете колегии остават непроменени съгласно КРБ, генерална регулация на общите отношения за организацията на съдебната власт, е самоцел, а не е отговор на обществена необходимост.  Проектът търпи критика и поради неясните, объркани и взаимно противоречиви норми за кадровата дейност. Предстоящо е Съдийската колегия на ВСС да излезе със становище по законопроекта, казва Имова.

Даниела Ангелова – съпредседател на СП и представител на Асоциацията на прокурорите в България, обоснова становището на колегите си, че промените в ЗСВ нарушават важни принципи, които гарантират върховенството на правото. Посочваконкретните проблеми, възникващи от новата структура и предлаганите противоречиви текстове за статута на магистратската квота във ВСС и предвиденият в чл. 17 на проекта състав на Прокурорската колегия.  Прокурор Ангелова дава  пример с разпоредбата за лишаване на прокурорите от правото да уведомяват главния прокурор за случаи на противоконституционност.  Обръща внимание, че  проектът на ЗСВ не е съобразен  с направените от Асоциацията на прокурорите в България законодателни предложения.

Следовател Марина Николова – представител на Камарата на следователите в България, коментира, че проектът на ЗСВ е непрецизен и декларативен, а предвидената в него регулация не превъзхожда действащия закон. Тя заяви, че с него нарушава балансът между властите, остава неясен статутът на Националната следствена служба, възникват проблеми с избора на членовете на колегиите в кадровия орган, с противоречивите и неясни разпоредби за атестациите и за кариерното развитие на магистратите. Тя посочи допуснати неточности и изтъкна, че това е изцяло нов закон и е нужно поначало да се осмисли неговата потребност и детайли.

Деница Вълкова – съдия във Върховния касационен съд, смята, че образуваното конституционно дело срещу промените в Конституцията е достатъчен повод да се спре законодателният процес. Според нея създаването на изцяло нов ЗСВ, е обосновано, ако има нови принципи в съдопроизводството. Магистратът изрази безпокойство, че вместо повишаване на съдебна независимост, се постига тежка зависимост на прокурорите и следователите, и косвено на съдиите от другите две власти. Според нея единственият положителен момент в проекта е засилената роля на дигитализацията на правосъдието.

Евгени Иванов – член на Прокурорската колегия на ВСС, изпълняваща функциите на Висш съдебен съвет, коментира, че предлаганата в новия ЗСВ квота от 6-ма представители на Народното събрание, е политическо оръжие, което приключва с независимостта на прокурорите. Той изрази убеденост, че Конституцията на Република България, извън направените поправки, има достатъчно лостове, за да оцелее, защото в нея е заложен консерватизмът, който крепи законите.

По втора точка от дневния ред  Вълкова е представила  Регламент 2023/2844 от 13.12.2023 г. на Европейския парламент и на Съвета на ЕС за цифровизацията на съдебното сътрудничество относно граждански, търговски и наказателни дела с международен елемент. Като член на Комитета по визуализация към Европейската комисия тя работи по синхронизирането на Регламента, чието приложение предстои от 2025 г., с информационните системи на съдебната власт и на МП.

About De Fakto

Проверете също

Президентът Румен Радев: Амнезията и цинизмът все повече завладяват върховете на българската политика

Най-тревожното в случая е, че амнезията и цинизмът все повече завладяват върховете на българската политика, …

Проф. Атанас Семов: Формулата “ хората на някого“ в Конституционния съд е кощунствена и обида за демокрацията

Стигнали сме до едно почти насипно състояние на законността на най – високо равнище в …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.