Последни новини
Home / Законът / Защо ВКС окончателно оправда журналистът Огнян Стефанов по обвинение за укриване на данъци

Защо ВКС окончателно оправда журналистът Огнян Стефанов по обвинение за укриване на данъци

Defakto.bg
Πpeз 2017 г. cpeщy cъздaтeля нa „Фpoг нюз“ Oгнян Cтeфaнoв бяxa oбpaзyвaни тpи дocъдeбни пpoизвoдcтвa плюc eдин peвизиoнeн aĸт.  Cпopeд издaниeтo пpичинaтa зa нepeглaмeнтиpaния нaтиcĸ вepoятнo ca ĸpитиĸитe и тeĸcтoвe cpeщy yпpaвлявaщитe и пpoĸypaтypaтa във „Фpoг нюз“. Πpeз 2020 г. Oгнян Cтeфaнoв cъoбщи, чe дeлaтa „шaмapи“ cpeщy нeгo ca нapacнaли нa шecт. Изглeждa oбaчe,  пpoĸypaтypaтa зaбpaвя, чe ocвeн дa пoвдигa oбвинeния, тpябвa и дa ги дoĸaзвa.

Дeлoтo срещу журналиста Огнян Стефанов за укрити  данъци  тpъгнa пpeз 2018 г. cлeд ĸaтo CГΠ внece oбвинитeлeн aĸт в cъдa, a cвидeтeли пo нaшyмeлия пpoцec бяха  видни личнocти ĸaтo бившият изпълнитeлeн диpeĸтop нa KTБ Цвeтaн Bacилeв и бившaтa мy дяcнa pъĸa Биcep Лaзoв, нaшyмял ĸaтo ocнoвeн cвидeтeл пo „KTБ“,  cчeтoвoдитeл пo финaнcoвитe въпpocи нa  „Фиpмaтa“.

През април 2023 г. за първи път съдeбeн cъcтaв нa Coфийcĸи гpaдcĸи cъд oпpaвдa   Oгнян Cтeфaнoв, създател на  „Фрог Нюз, пo oбвинeниeтo нa пpoĸypaтypaтa, чe e cпecтил нa фиcĸa  27 045,61 лв.,  дaнъци oт нeдeĸлapиpaни дoxoди.

Eднo e дa ce твъpди, чe e нaлицe нeизпълнeнo дaнъчнo зaдължeниe,    дpyгo –  тo  дa e дoĸaзaнo, a тpeтo и чeтвъpтo e, чe eднa ocъдитeлнa пpиcъдa нe мoжe дa ce ĸpeпи нa пpeдпoлoжeния, a нa бeзcпopни дoĸaзaтeлcтвa зa винoвнocт,  coчеха  извoдите нa cъдa. По -късно решението бе потвърдено от Софийския апелативен съд, което е протестирано от прокуратурата пред ВКС.

Ето и мотивите на върховната инстанция

С Решение № 261/25.04.2024 г. по наказателно дело № 931/2023 г. тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) оставя в сила решението по в.н.о.х.д. № 586/2023 г. на Софийския апелативен съд (САС). Решението не подлежи на обжалване.  Прокурорът от Върховната прокуратура не поддържа протеста през ВКС.

Съдебният състав на ВКС приема, че протестът на прокурора от апелативната прокуратура е неоснователен. Не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, свързани със събирането и оценката на доказателствата от въззивния съд, за каквито се твърди. Събраният по делото доказателствен материал е анализиран в неговата цялост, а доказателствата са тълкувани според действителното им съдържание.

От анализа на доказателствената съвкупност е установено по несъмнен начин, че на инкриминираните дати по пункт 3 и пункт 4 от обвинението подсъдимият Стефанов е получил сумите от 100 000 лв., респективно 150 000 лв. в брой от свидетелката Ю. И. В производството пред първата инстанция е назначена тройна съдебно-счетоводна експертиза със задача да установи съответствието на декларираните от подсъдимия и неговата съпруга доходи за периода от 01.01.2010 г. до 31.12.2014 г. с направените разходи, както и дали има недекларирани доходи, поради непълно заключение на съдебно-счетоводната експертиза от досъдебното производство, продиктувано от формулираната задача – за изследване на доходите само на подсъдимия. Апелативният съд се е солидаризирал със становището на СГС, с което е ценено с доверие заключението на тройната съдебно-счетоводна експертиза – че няма несъответствие между декларираните доходи и разполагаеми наличности в режим семейна имуществена общност и направените разходи от подсъдимия и неговата съпруга през инкриминирания период. С оглед на това и поради неувеличаване на патримониума на подсъдимия с конкретните инкриминирани доходи по пункт 3 и пункт 4 от обвинението, отнасящи се до данъчните 2013 и 2014 г., не е възникнало задължение за внасяне на данък върху тях. Това е така, тъй като, както е установил и въззивният съд, не са налице категорични и безспорни доказателства, които да аргументират извод, че посочените парични суми от касата на „Фирмата“ (наименование, което според обвинителния акт визира „групата на контролирани от Ц. В. фирми“) действително са били получени в патримониума на Огнян Стефанов като физическо лице, за да следва да се включат във формирането на облагаемата годишна данъчна основа за 2013 и за 2014 г. и да се декларират от подсъдимия като източници на доходи по чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ.

Според върховните съдии не отговаря на действителното положение и твърдението за избирателно кредитиране на гласни доказателствени средства. Относно обстоятелствата, свързани с предаването на инкриминираните суми на подсъдимия Стефанов са откроени две групи противостоящи си гласни доказателствени източници – от една страна обясненията на подсъдимия и показанията на свидетеля Ц. В., разпитан по делегация в изпълнение на съдебна поръчка до компетентните съдебни власти на Република Сърбия, а от друга – показанията на служителите във „Фирмата“ Л. и И. В мотивите на въззивното решение е извършена съпоставка на съдържанието им, като са изложени ясни съображения защо съдът кредитира втората група гласни доказателствени средства и не дава вяра на първата.  В мотивите на ВКС се казва, че изтъкнатите в протеста съображения за допуснато съществено процесуално нарушение, свързано с непровеждането на очна ставка за изясняване на противоречията, не могат да бъдат споделени. От принципна гледна точка извършването на това процесуално действие е предвидено само като възможност, а в конкретния случай е лишено от смисъл, тъй като съдебните инстанции са дали вяра именно на посочените от прокуратурата свидетели Л. и И., като са приели, че паричните суми по п. 3 и п. 4 от обвинението са били предадени на подсъдимия Стефанов. Провеждането на очна ставка не би довело до запълване на доказателствената празнота относно основанието, на което посочените суми са били предадени на подсъдимия, тъй като, както е изтъкнал въззивният съд в мотивите си – никой от свидетелите не се е ангажирал с информация относно това. Липсата на доказателства за основанието за придобиване на инкриминираните суми, както и на такива кой е крайният получател на средствата, не позволяват да бъде направен категоричен и несъмнен извод, че същите е следвало да се включат във формирането на облагаемата годишна данъчна основа за годините 2013 и 2014 и да се декларират от подсъдимия като източник на доходи по чл. 35, т. 6 вр. чл. 10, ал .1, т. 6 от ЗДДФЛ.

В решението на ВКС се казва: „Тъй като е недопустимо осъждането да почива на предположение (че получените на ръка суми „не могат да бъдат друго, освен доход“, стр. 15 от въззивния съдебен акт), касационният съд намира, че въз основа на приетите от двете инстанционни съдилища факти съставът на апелативния съд е направил обоснован извод за липса на осъществено от подсъдимия престъпление по чл. 255, ал. 3 вр. ал. 1, т. 2 вр. чл. 26, ал. 1 от НК“. Върховните съдии напълно се солидаризират и с изложените от въззивния съд съображения за тежестта на доказване, която не може да бъде прехвърляна върху подсъдимия, тъй като обратното би противоречало на основен принцип от наказателно-процесуалното право и в частност на разпоредбата на чл. 103 от НПК. Вярно е, че няма изискване с какви доказателства следва да се установи виновността и авторството на подсъдимия – преки или косвени, но тяхната съвкупност следва да доведе до един-единствен извод, който да изключва каквито и да било колебания относно авторството на деянието.

About De Fakto

Проверете също

Съдийската колегия кани съдия Цариградска да информира за наказателното производство по заплахите срещу нея

Съдийската колегия взе решение да покани съдия Цариградска да представи информация относно развитието на наказателното …

Поради липса на доказателства АС – Пловдив пусна от ареста обвиняеми за източване на театъра в Разград

Обвиняемите по разследването за източването на Разградския театър Петър Писков и Атанас Георгиев излизат от …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.