На 1 май 2004 г. 10 нови държави членки се присъединиха към Европейския съюз: Чехия, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Унгария, Малта, Полша, Словения и Словакия. Това мащабно разширяване откри перспективи към нови хоризонти на развитие и интеграция, посочват от Съда.
За да се отпразнува 20-ата годишнина от историческото събитие, на 3 май в Палатата на Съда ще бъде организиран колоквиум с три работни заседания.
След приветствени думи на г-жа Ineta Ziemele, съдия в Съда, колоквиумът ще бъде открит с обръщение на г-н Koen Lenaerts, председател на Съда.
Първото работно заседание ще бъде посветено на историята на най голямото разширяване на Европейския съюз. В контекста на предприсъединяването ще бъдат припомнени критериите, които трябва да са изпълнени (т.нар. „критерии от Копенхаген“), за да може държавите кандидатки да напреднат стандартизирано към основите на европейската интеграция, каквито са правовата държава, пазарната икономика и политическият плурализъм.
По-късно сутринта второто работно заседание ще бъде посветено на приноса на разширяването от 2004 г. към развитието на Съюза като „Съюз на ценности“; включените в член 2 от Договора за Европейския съюз общи ценности определят идентичността на Съюза като общ правен ред. Следобед третото работно заседание ще бъде посветено на икономическата правна уредба на Европейския съюз с цел да се изследва как през последните 20 години правото на Съюза е осигурило, под надзора на юрисдикциите на Съюза, свързаността и сближаването на националните икономики на новите държави членки в рамките на Съюза.
По време на колоквиума ще вземат участие видни представители от областта на правото, политиката и дипломацията.
Събитието ще бъде изцяло предадено пряко на сайта на Съда: https://curia.europa.eu/jcms/jcms/p1_4335226/bg/.
Ключови събития в историята на Съда — май 2024 г.
По повод на 20-годишнината от разширяването на Съюза през 2004 г. проследяваме най-важните събития в историята на Съда от 1952 г. до днес.
1952 г. Създаване на Съда на Европейската общност за въглища и стомана (ЕОВС) с Парижкия договор. Седем съдии и двама генерални адвокати встъпват в длъжност (4 декември). Съдът има четири езика на производството (немски, френски, италиански и нидерландски).
1953 г. Образуване на първото дело пред Съда: Verband Deutscher Reeder/Върховен орган (Комисия) (1/53).
1954 г. Постановяване на първото решение на Съда: Франция/Върховен орган (Комисия) (1/54) (21 декември).
1958 г. С влизането в сила на Римските договори Съдът става съд за трите европейски общности: ЕОВС, Европейската икономическа общност (ЕИО) и Европейската общност за атомна енергия (Евратом).
1961 г. Апелативен съд Хага отправя първото преюдициално запитване до Съда: Bosch (13/61).
1963 г. Van Gend en Loos (26/62): Договорът за ЕИО поражда права за частноправните субекти, които националните съдилища трябва да гарантират (принцип на директен ефект на правото на Съюза).
Комисия/Люксембург и Белгия (90 и 91/63): държава членка не може да избегне задълженията си съгласно общностното право с довода, че други държави членки не го спазват.
1964 г. Сosta/Enel (6/64): в случай на противоречие между аспект на националното право и аспект на правото на Съюза последното има предимство (принцип на предимство на правото на Съюза).
1968 г. Съдът организира за първи път среща със съдии от държавите членки, на която се събират членовете на Съда и национални съдии.
1973 г. Първо разширяване (Дания, Ирландия, Обединеното кралство). Съдът вече има девет съдии, четирима генерални адвокати и седем езика на производството.
1976 г. Defrenne/Sabena (43/75): работникът може да се позовава на принципа за равно заплащане на мъжете и жените по дело, започнато пряко срещу работодателя. 1978 г. Amministrazione delle Finanze/Simmenthal SpA (106/77): националните съдилища са длъжни да гарантират пълното действие на нормите на общностното право дори в случай на последващо национално законодателство, което им противоречи.
1981 г. Второ разширяване (Гърция). Съдът вече има 11 съдии, петима генерални адвокати и осем езика на производството.
1986 г. Трето разширяване (Испания и Португалия). Съдът вече има 13 съдии, шестима генерални адвокати и десет езика на производството.
1987 г. Foto-Frost/Hauptzollamt Lübeck-Ost (C-314/85): само Съдът е компетентен да установява невалидността на законодателството на Съюза.
Преса и информация 2
1989 г. Създаване на Първоинстанционния съд, компетентен в преките производства в областта на конкуренцията и на европейската публична служба.
1991 г. Francovich и Bonifaci/Италия (C-6/90 и C-9/90): установяване на принципа на отговорност на държавите членки за вреди, причинени на частноправните субекти поради нетранспонирането на директива.
1995 г. Bosman (C-415/93): професионалният спорт представлява икономическа дейност, която не може да бъде възпрепятствана от правила, ограничаващи трансфера на играчи или броя играчи, които са граждани на други държави членки.
Четвърто разширяване (Австрия, Финландия и Швеция). Съдът вече има 15 съдии, девет генерални адвокати и 12 езика на производството.
1998 г. Decker и Kohll (C-120/95 и C-158/96): всеки гражданин на държава членка може да поиска да се ползва от здравно обслужване в друга държава членка и да получи възстановяване на разходите от своята здравноосигурителна каса в съответствие със ставките в държавата по осигуряване.
2001 г. Rudy Grzelczyk/Centre public d’aide sociale d’Ottignies-Louvain-la-Neuve (C-184/99): статутът на гражданин на Съюза е основният статут на гражданите на държавите членки и те трябва да получават еднакво правно третиране, независимо от гражданството си.
2002 г. Schneider Electric SA/Комисия (T-310/01) и Tetra Laval/Комисия (T-5/02): Общият съд постановява две решения, с които отменя издадени от Комисията решения за забрана на концентрации между предприятия. В резултат от тези и някои следващи дела Комисията променя подхода си към оценката на концентрациите и започва да отдава по-голямо внимание на икономическите последици.
2004 г. Пето разширяване (Чехия, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Унгария, Малта, Полша, Словакия и Словения). Съдът вече има 25 съдии, осем генерални адвокати и 21 езика на производството. Броят на служителите на Съда се увеличава със 73 % и са добавени девет нови езика при съдебната и преводаческата дейност. Това е най-голямото разширяване на Съюза от гледна точка както на населението, така и на броя държави. 2005 г. Mangold/Helm (C-144/04): Съдът постановява, че националните съдилища са длъжни да оставят без приложение всяка разпоредба на националното право, която противоречи на Директивата за създаване на основна рамка за равно третиране в областта на заетостта и професиите, дори преди да е изтекъл срокът за транспониране.
Създаване на Съда на публичната служба, съставен от седем съдии, отговорни за уреждането на спорове между Европейския съюз и неговите служители.
2006 г. Германия/Парламент и Съвет (C-380/03): Съдът не отменя Директивата за забрана на рекламирането на тютюневи изделия в медиите.
2007 г. Шесто разширяване (България и Румъния). Съдът вече има 27 съдии, осем генерални адвокати и 23 езика на производството.
Microsoft (T-201/04): Общият съд потвърждава глобата от 497 милиона евро, наложена от Комисията на Microsoft заради злоупотреба с господстващо положение.
2009 г. Sturgeon и др. (C-402/07 и др.): пътниците на полети със закъснение от три часа или повече имат право на обезщетение.
Влизане в сила на Договора от Лисабон: той предвижда юридическа правосубектност на Съюза, придава правнообвързващ характер на Хартата на основните права и въвежда редица институционални реформи. Предложенията на държавите членки за съдии и генерални адвокати в Съда вече се разглеждат от нов комитет, който дава становище относно годността на кандидатите за тези длъжности. Първоинстанционният съд се преименува на Общ съд.
Преса и информация 3
2013 г. Седмо разширяване (Хърватия). Съдът вече има 28 съдии, осем генерални адвокати и 24 езика на производството.
Съветът решава да увеличи броя на генералните адвокати на 11. Деветият генерален адвокат пристига през октомври 2013 г., а останалите двама нови генерални адвокати встъпват в длъжност през 2015 г.
2015 г. Schrems (C-362/14): Съдът обявява за невалидно решението на Комисията за сфера на неприкосновеност на личния живот (Safe Harbour). Това решение на Комисията е позволявало на установени в Съюза дружества (в случая Facebook Ireland) да прехвърлят лични данни към САЩ.
Съветът и Парламентът одобряват промени в структурата на Съда. Броят на съдиите в Общия съд се увеличава с по двама съдии от държава членка, като новите съдии постъпват постепенно през следващите няколко години. Съдът на публичната служба се закрива, считано от 2016 г., а работата му се поема от Общия съд.
Встъпват в длъжност още двама генерални адвокати. Съдът вече има 28 съдии, 11 генерални адвокати и 24 езика на производството.
2016 г. Съдът на Съюза и върховните и конституционните съдилища на държавите членки създават Съдебната мрежа на Европейския съюз (RJUE), платформа за сигурно споделяне на информация между съдилищата на държавите членки.
2018 г. Planet49 (C-673/17): бисквитките изискват активно даване на съгласие от интернет потребителите, предварително отметнатото поле не е достатъчно.
TestBioTech/Комисия (С-33/16): въздействието на генетично модифицираните организми (ГМО) върху здравето на хората и животните би могло да е въпрос от областта на околната среда. Затова неправителствените организации имат право да участват в процеса на вземане на решения за пускането на съдържащи ГМО храни на пазара.
2020 г. Оттегляне на Обединеното кралство от Съюза (Брексит): веднага намалява броят на съдиите. Броят на генералните адвокати остава непроменен. Съдът вече се състои от 27 съдии и 11 генерални адвокати, а Общият съд — от 54 съдии. Броят на езиците на производството остава 24.
Съдът и Общият съд провеждат някои от заседанията си чрез видеоконференция по време на пандемията от ковид. Това нововъведение получава наградата на Европейския омбудсман за добро управление в категорията относно иновациите.
Ирландия и Apple/Европейска Комисия (T-778/16 и Т-892/16): Общият съд постановява, че данъчните облекчения на Ирландия в полза на Apple са незаконосъобразни с оглед на правилата на Съюза относно държавните помощи.
Centraal Israëlitisch Consistorie van België и др. (C-336/19): държавите членки могат да предвидят задължение за предварително зашеметяване на животните при умъртвяването им дори в случай на клане, предписано от обреди.
2021 г. Люксембург/Комисия (Т-816/17): Общият съд постановява, че данъчното третиране на Amazon от страна на Люксембург е законосъобразно от гледна точка на правилата на Съюза относно държавните помощи.
2022 г. Първо излъчено по интернет заседание на големия състав на Съда. Всеки гражданин, независимо къде живее, може да гледа заседанието на Съда.
Унгария и Полша/Парламент и Съвет (C-156/21 и C-157/21): законосъобразно е да се изисква от държавите членки да зачитат принципите на правовата държава като условие за получаването на финансиране от бюджета на Съюза.
Преса и информация 4
RT France/Съвет (T-125/22): големият състав на Общия съд отхвърля жалбата на Russia Today France против решението на Съвета, с което след началото на войната в Украйна временно е забранено на RT France да излъчва съдържание. Google и Alphabet/Комисия (T-604/18): Общият съд отхвърля жалбата на Google срещу Комисията и потвърждава, че Google е злоупотребило с господстващото си положение, като е наложило антиконкурентни ограничения на производителите на устройства и на мобилните оператори с цел да консолидира господстващото положение на своята търсачка, и му налага глоба в размер на 4,125 милиарда евро.
2023 г. European Superleague Company (C-333/21): ФИФА и УЕФА трябва да упражняват регулаторните, контролните и санкционните си правомощия спрямо потенциално конкурентни клубни футболни състезания като Superleague (Суперлига) по прозрачен, обективен, недискриминационен и пропорционален начин. Противното би съставлявало нарушение на конкурентното право и би накърнило свободата на предоставяне на услуги.
2024 г. Европейският парламент и Съветът одобряват реформата на Статута на Съда на Европейския съюз за частично прехвърляне на преюдициална компетентност към Общия съд с цел осигуряване на по-ефективно правораздаване.
Чествания по случай 20-ата годишнина от най-голямото разширяване на Европейския съю