(Решение по съединени дела C-395/22, Трейд Експрес-Л и С-428/22, Девня Цимент)
Обстоятелствата накратко
През 2021 г. в две отделни административни производства заместник-председателят на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ разпорежда на „Трейд Експрес-Л“ ООД и на „Девня Цимент“ АД да създадат и съхраняват за своя сметка и със свои средства нива на запаси от котелно гориво за извънредни ситуации в посочен размер. Дружествата оспорват тези разпореждания по същество с довода, че те не извършват икономическа дейност с този нефтопродукт.
Запитващата юрисдикция, Административен съд Варна, констатира същото, както и че създаването и съхраняването на определените с разпорежданията количества запаси за извънредни ситуации биха породили за тях значителна финансова тежест.
Във връзка с това запитващата юрисдикция изразява съмнения относно съвместимостта на приложимия български закон с разпоредбите на Директива на Съвета 2009/119/ЕО от 14 септември 2009 година за налагане на задължение на държавите членки да поддържат минимални запаси от суров нефт и/или нефтопродукти (ОВ L 265, 2009 г., стр. 9), доколкото този закон допуска да бъдат задължени дружества да създават и поддържат запаси за извънредни ситуации от нефтопродукти, които не използват при осъществяване на дейността си.
Решението
В своето решение от 30 април 2024 г. Съдът прие, че държавите членки не са длъжни да поддържат запаси за извънредни ситуации за всички категории енергийни продукти, предвидени за това актове на ЕС. Напротив, те могат да изпълнят вмененото им задължение за поддържане на запаси за извънредни ситуации, като поддържат запаси за извънредни ситуации, състоящи се само от някои от тези категории продукти, съобщават от пресслужбата на Съда.
От друга страна е допустимо да има национално законодателство, съгласно което може да бъде наложено задължение за създаване и поддържане на запаси за извънредни ситуации на икономически оператор, който е извършвал внос на енергийни продукти.
Допустимо е също така положение, при което вносът, (осъществен от даден икономически оператор на енергийни продукти, включени в една категория продукти, предвидена в актовете на ЕС,) поражда задължение за този оператор да създаде и поддържа запаси за извънредни ситуации с енергиен продукт, който принадлежи към друга категория продукти по тази глава, дори когато продуктът не се използва в икономическата дейност на посочения оператор и не е свързан нея, а това задължение представлява значителна финансова тежест за него, при условие че посоченото задължение е пропорционално.
Пълният текст на Решението: C-395/22 и С-428/22