Последни новини
Home / Законът / Отказът на Румъния да признае промени на името и пола, придобити във Великобритания, противоречи на правото на ЕС

Отказът на Румъния да признае промени на името и пола, придобити във Великобритания, противоречи на правото на ЕС

Defakto.bg

Генералният адвокат Ришар дьо ла Тур (Richard de la Tour) смята,  че отказът на държава членка да признае промени в собственото име и половата идентичност, придобити в друга държава членка, е в противоречие с правата на гражданите на ЕС.  Заключението е по дело C-4/23 | Мирин 1, съобщи пресслужбата на СЕС.

При все това държавата членка запазва своята компетентност да урежда последиците от това признаване по отношение на брака и произхода.

Румънска гражданка е регистрирана като жена при раждане в Румъния.  След като се премества в Обединеното кралство, тя  придобива британско гражданство, като запазва румънското си гражданство. В Обединеното кралство през 2017 г. промени първото си име и титла от женско на мъжко и през 2020 г. получава правно признание на мъжката си полова идентичност.
През май 2021 г., въз основа на два документа, получени в Обединеното кралство, доказващи тези промени, този гражданин поиска от румънските административни органи да запишат в неговия акт за раждане вписвания, свързани с промяната на неговото име, пол и личен цифров код, така че да отразяват мъжкия пол. Освен това той ги помоли да му издадат нов акт за раждане, включващ тези нови данни.
Румънските  власти обаче отхвърлят исканията му и искат да  започне ново съдебно производство в Румъния, търсейки директно разрешение за смяната на пола.

Мъжът  завежда дело пред съд в Букурещ  въз основа на правото си да се движи и пребивава свободно на територията на Европейския съюз  с искане актът му за раждане да бъде приведен в съответствие с новото му име и полова идентичност,  окончателно признат в Обединеното кралство.

Румънският съд пита Съда на ЕС дали националното законодателство, на което се основава отказът на румънските власти, е в съответствие с правото на ЕС и дали Brexit има някакво въздействие върху този случай.

Заключението

Генералният адвокат Жан Ришар дьо ла Тур отбелязва на първо място, че фактите, които са довели до спора пред румънския съд, са настъпили или преди Брекзит, или по време на преходния период, който го последва.  Следователно документите, издадени в Обединеното кралство, трябва да се считат за документи на държава-членка на ЕС за целите на оценката на въпросите на съда.
На следващо място, съдът посочва, че  правата на гражданите на ЕС на свободно движение и на зачитане на техния личен живот не позволяват на органите на държава-членка да отказват  да признаят  и вписват  в граждански регистър собственото име, придобито от гражданин на тази държава-членка държава в друга държава-членка, на която той или тя също е гражданин.

Същото важи и за отказа на тези органи да признаят полова идентичност, придобита от съответния гражданин в тази друга държава членка, и да я впишат без никакво производство в неговия акт за раждане.
Накрая генералният адвокат подчертава, че държавите-членки остават компетентни да регулират в националното си законодателство последиците от това признаване и вписване върху други документи за гражданско състояние и във връзка с брака и родителството. 

 

About De Fakto

Проверете също

След всичко, което „натвори“, ВСС подлага на нов удар съдебната системата с избора на главен прокурор

  Обществените очаквания към новия главен прокурор, да възстанови чувството за справедливост, са огромни. В …

„Правосъдие за всеки“ свиква протест във вторник срещу обявения избор на Сарафов за главен прокурор

Главният прокурор нека не е светец, но и да не е ортак с г – …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.