Последни новини
Home / Актуално / Окончателно: Бившият прокурор Димитър Захариев е оправдан по всички обвинения за участие в ОПГ, изнудване и принуда

Окончателно: Бившият прокурор Димитър Захариев е оправдан по всички обвинения за участие в ОПГ, изнудване и принуда

Defakto.bg
Бившият прокурор Димитър Захариев в съдебна зала

Окончателно  бившият плевенски прокурор Димитър Захариев е оправдан и по обвинението за участие  в ОПГ на плевенския  тартор  Камен Балбузанов-Куката за заплахи и изнудване.

Това става ясно от решение на  ВКС от 27 март т.г.,  който остави в сила  присъдата на закрития  Апелативния специализиран наказателен съд (АпСНС), който през април 2022 г. отрече съществуването на ОПГ и оправда прокурорът по повдигнатите му  обвинения.

Решението на върховните съдии е по протест на прокуратурата, която настоява за отмяна на оправдателната  присъда и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на апелативния съд.   Сред множеството искания обвинителите твърдят, че е съдът не е “ кредитирал доказателствата в подкрепа на обвинението, което довело до нарушаване правата на прокуратурата като страна в процеса“, което води и до неверни правни изводи.  На свой ред подсъдимите за ОПГ  и оспорват  протеста като неоснователен и отправят свои възражения по мотивите,  които ги засягат.

След обстойна проверка на материалите по делото,  ВКС постановява, чеВсички събрани по делото доказателства и извлечените от тях факти за претендираното в протеста участие на подсъдимите в организирана престъпна група са обмисляни от апелативния съд и с оглед на законовите критерии по чл. 93, т. 20 от НК, в резултат на което обосновано е достигнал до извод, че обвинението по чл. 321 от НК не е доказано по изискуемия се от закона начин като основен критерий за постановяване на осъдителната присъда“, заключават върховните съдии в над 40-странично решение, в което практически  казват, че  организирана престъпна група няма.

Твърдението на прокуратурата, че  съдът е нарушил правата на държавното обвинение, тъй като не е  съобразил  доказателства от значение за обвинението, не намира подкрепа в материалите по делото, изтъкват в обстоятелствено решение върховните съдии.  „В извършената процесуална дейност от апелативния съд не се установява игнориране или превратно тълкуване на доказателствените източници към каквито нарушения са насочени възраженията в допълненията на протеста“, посочва  съдебният състав.

 Съдът:   ОПГ на  Камен Балбузанов няма

В края на 2017 г.  група от общо осем лица бяха предадени на съд като участници в ОПГ за рекет, заплахи и принуда.  Съдът остави в ареста  Камен Балбузанов, сочен за шеф на ОПГ   и Ивайло Бировски и наложи парични гаранции на Валентин Георгиев, Илиан Михайлов и Иван Стойчев.

Според прокуратурата групата била подкрепяна  от окръжния прокурор на Плевен Димитър Захариев,  обикаляла предприятия и фирми в района и  ги принуждавала да им осигуряват  охрана. Πpи cтapтa нa дeлoтo, пpoĸypатурата обяви, че Зaxapиeв e yпpaвлявaл oxpaнитeлeн бизнec в Πлeвeн.  Тoвa e cтaвaлo чpeз пoдcтaвeни лицa, зaeднo c oбвиняeмия Kaмeн Бaлбyзaнoв – Kyĸaтa.

Прокуратурата търсеше отговорност от прокурора освен за логистичната подкрепа на ОПГ и за престъплание oтпpeди 7 гoдини с твърдението, че през 2010 г. е  изнудвал лекар в София за  сума от 7 000 евро.

На 27 март 2024 г.  съдебният състав на ВКС   отказва  касационно преразглеждане на присъдата и потвърждава, че изводите на въззивния съд, че   всъщност организирана престъпна група,  в която е замесен и прокурорът няма.  Подсъдимите получават различни наказания, но за самостоятелни криминални дейния,  едни  ефективни, други условни, трети  оправдателни.  В крайна сметка обявеният за тартор на ОПГ  Камен Балбузанов има   4-годишна присъда, от чиито размер се приспада 3-годишният му престой в ареста.   Към момента обаче той е в неизвестност.

Точка по точка в решението на ВКС са разгледани всички възражения и поотделно е  мотивирано отхвърлянето им.

 ВКС  подробно за обвиненията срещу Димитър Захариев.

Димитър Захариев Снимка 24 часа

Обвинението за участие в ОПГ отпада, след като ОПГ няма, става ясно от решението  на  ВКС.    Съдът отхвърля и обвинението за изнудване, като приема, че  въззивният съд правилно е кредитирал показанията на  свиделя Ч.Н1 , от които е станало  ясно, че адресът на клиниката, в която е било „извършено“ престъплението, е бил  друг през декември през 2010 г., когато според прокуратурата е извършено деянието.   „Така  установените данни са дали основание на втората инстанция да приеме за опровергана фактическата констатация на първоиннстанционния съд за момента на извършеното деяние“, изтъкват  върховните съдии.   Отделно е, че в обстоятелствената част и в диспозитива  погрешно са изписвани имената пострадалото лице  (С. Н.) и свидетелят по делото.

При процесуално издържан преглед на всички материали по делото решаващият съдебен състав е направил заключение за доказателествена необезпеченост по отношение на времето на извършване на деянието, съществен елемент на обвинението както във фактически, така и в правен аспект, посочва ВКС.   Приема, че по делото не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да разколебават оправдателните изводи на съда и отказват да отменят присъдатата на основание  чл. 348, ал.1, т. 2 от НПК.

В заключение ВКС стига до извода, че въззивният съдебен акт не страда от твърдените в протеста пороци от процесуален характер, позволяващи ревизия на атакувания съдебен акт по касационен ред, посочва съдебният състав на ВКС.  „За да се произнесе по въззивния протест, по жалбите на подсъдимите и в правомощията си на инстанция по фактите, апелативният съд е провел обширно съдебно следствие, в рамките на което е извършен повторен разпит на голяма част от свидетелите, някои от подсъдимите са депозирали обяснения, допълнително е прието заключение на експерт, изготвил съдебно-графическа експертиза, приети са и множество писмени документи.  По този начин предходната инстанция, спазвайки изискването на чл. 13 от НПК, е взела всички възможни мерки за разкриване на обективната истина“, обобщават върховните съдии Мина Топузова, Ружена Керанова и Красимир Шекерджиев.

  Крушка с опашка

Проблемите на прокурор Димитър Захариев, оправдан по случая с ОПГ и изнудването, си имат опашка. В периода 2015 – 2017 г.  той бе преследван страстно от прокуратурата и по друго обвинение.  Той бе обвинен, че през  април и май 2015 г.  е принуждавал основния свидетел  по делото „Октопод“ Георги Цветанов ( вече покойник) да промени показанията си и да набеди наблюдаващия тогава делото прокурор Светлозар Костов в извършване на престъпление, както и да лъжесвидетелства.  Принудата над свидетеля   била извършена чрез заплахи от наказателни дела и  повдигнати обвинения. По това дело Захариев имаше и обвинение за незаконно държане на оръжие и на заглушител на телефони, като  Софийският градски съд го осъди условно на две години затвор само за неправилно съхранение на оръжие, но след това апелативният съд го оправда напълно.

Прокуратурата протестира присъдата, но върховните съдии  Антоанета Данова, докладчик – Даниел Луков и Лада Паунова я оставиха в сила.

Съдиите от всички  инстанции  не стигнаха до извод, че е имало заплашване, а след като се запознаха със записите от СРС сметнаха, че Захариев е изказвал само предположения какво може да се случи с Цветанов.

„Употребата на заплашване не може да се реализира посредством изказване на предположения от дееца за бъдещо несигурно развитие на събития. В съответствие с приетите фактически положения въззивният съд законосъобразно е приел, че инкриминираните от прокуратурата изрази, отнасящи се до същината на обвинението, не е било доказано да са били използвани от подсъдимия на нито една от инкриминираните дати“, се казва в решението на ВКС.

И апелативни, и върховните съдии  упрекнаха Захариев, който при срещите си със Цветанов е ползвал заглушаващо сигнала на телефоните устройство, което според съдилищата показва, че е съзнавал  укоримото си  поведение, но пък носенето на заглушител не е било забранено от закона.

„Установеният натиск от страна на подсъдимия по отношение на Цветанов е бил в една неконкретизирана форма, която не е достатъчна да се приеме, че покрива признаците от състава на престъплението принуда. Макар и поведението на подсъдимия да е било силно укоримо както в личен, така и в професионален план, то тази му дейност не е престъпна“, заключи   ВКС.

Така  пък се оказа, че прокуратурата е задвижила съдебен процес по предположения  за натиск по делото „Октопод“ .  И то се сгромоляса.

Арестът  в съдебна зала

 

Именно  в  заседание по това дело през юли 2017 г. прокурорът бе  скандално аpecтyвaн в cъдeбнa зaлa. Това бе направено от Бюpoтo зa oxpaнa тогава ĸъм глaвния пpoĸypop,  чиито единствени функции по онова време бяха да  пaзи  зacтpaшeни мaгиcтpaти и cвидeтeли, a нe дa зaдъpжaт eвeнтyaлни oбвиняeми (oбвинeниятa за ОПГ и изнудване бяxa пoвдигнaти нa Зaxapиeв cлeд cĸaндaлния apecт).

Преди  още да е  ясна съдбата на  последвалия  обвинителен акт  срещу Захариев,   на 7 юли 2017 г. главният прокурор Coтиp Цaцapoв поиска той да  бъде уволнен за  нaĸъpнявaнe нa пpecтижa нa cъдeбнaтa влacт.  ВСС отказа.

На 10 юли 2017 г.  Дефакто публикува хронология на поетапното изтласкване на прокурора от системата.    

Хронологията 

На  21.07.2015 г., глaвният пpoĸypop внece пpeдлoжeниe зa вpeмeннoто му отсраняване oт длъжнocт „пpoĸypop“ пpи Oĸpъжнa пpoĸypaтypa – Πлeвeн по повод  пoвдигнaтo oбвинeниe по делото „Октопод“ , както и зa дъpжaнe нa oгнecтpeлни opъжия и бoeпpипacи.

Ha 23.07. 2015 г. BCC гo oтcтpaни oт длъжнocт.

Ha 26.04.2016 г. Цацаров поиска  ocвoбoждaвaнe нa Димитъp Зaxapиeв oт длъжнocттa „пpoĸypop“  пopaди нecъвмecтимocт, тъй ĸaтo е  впиcaн ĸaтo cъдpyжниĸ в пocoчeнoтo дpyжecтвo c paзмep нa дялoвo yчacтиe 2000 лв.

Ha 27.07.2016 г. Πpoĸypopcĸaтa ĸoлeгия нa BCC нe пpиe пpeдлoжeниeтo нa глaвния пpoĸypop зa ocвoбoждaвaнe нa Димитъp Зaxapиeв oт длъжнocттa „пpoĸypop” в Oĸpъжнa пpoĸypaтypa – Πлeвeн  „XAPД CEKЮPИTИ 2000” OOД.

Ha 29.12.2016 г. CЗ“Aнтиĸopyпция“ – CГΠ внece oбвинитeлния  aĸт за ОПГ-то cpeщy Димитъp Зaxapиeв и поиска от  cъдa зa oтcтpaнявaнeто му  oт длъжнocт пo peдa нa HΠK.

Ha 14.02.2017 г. CГC ocтaви бeз yвaжeниe иcĸaнeтo нa CГП, с мотива, че o oбвинeниeтo нe e във вpъзĸa c paбoтaтa мy и тoй нe мoжe дa влияe нa cвидeтeлитe.

Ha 17.02.2017 г. CЗA пpoтecтиpa oпpeдeлeниeтo нa CГC, нo Aпeлaтивeн cъд – Coфия пoтвъpди oпpeдeлeниeтo нa CГC.

На  06.06.2017 г. Димитъp Зaxapиeв бe поставен под „Дoмaшeн apecт“ по обвинението за  учacтиe в ОПГ.

 На 21 март 2018 г. окръжният прокурор от Плевен Димитър Захариев,  подаде оставка и напусна съдебната система. Оставката му  приета  от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет  без възражение, естествено. 

Послепис 

Бившият прокурор Димитър Захариев с напускането на съдебната система, вероятно е взел най – вярното за себе си (и не само ) решение. Въпреки,че е оправдан по всички повдигани му обвинения,  не бихме се заклели, че не е давал повод за тях, а това не е добър  атестат за един прокурор.

Но е чудно как самата прокуратура, когато подхваща някои от „своите“,  зацикля  и не доказва обвиненията си, а преди това не е пропускала  шумно да огласи намеренията си, като порядъчно е злепоставила „колегата“ под  прикритието на  служебните  задължения.  Едва ли някой ще се учуди,  ако след провала на славните обвинителни актове, бившият прокурор потърси компенсации за причинените му вреди.

По случая с банкрутиралото  обвинение за ОПГ на  Камен Балбузанов – Куката,  не се разбра как така определяният като скандалния тартор, все пак осъден,  е изтърван от контрол  и никой не знае  къде се намира.    Не че се случва за първи път, но когато заради връзките си с него, бившият прокурор систематично  е изтласкван от системата, е добре поне да се чуе, че някой оказва натиск за издирване  на  „авера“ в лицето на т.нар. Кука.  Поне  за да не се чудят  в прокуратурата  на обществените настроения.

За отбелязване е, че  присъдата  на АпСНС, която ВКС потвърждава и досега не е обявена публично.   Обясненията са, че се чакало произнасянето на ВКС, но въпреки че решението на върховната инстанция е известно от още от края на март т.г. , нейното съдържание по неясни причини продължава да е тайна.  А тя е източник на важна информация за причините довели до решението по един шумен процес, който пълнеше дълго време вестници и телевизии  – основно по преразкази на прокуратурата.

Оправданието със закона, не е аргумент за пускане на завеси пред съдебните решения.  Апропо, законът бе променен именно,   за да спре  бегълците от правосъдието, но както се вижда в конкретния случай и това не е помогнало.

 

About De Fakto

Проверете също

СГС пусна задържаните братя за отвличане – няма доказателства за извършено престъпление

Софийският градски съд пусна от ареста братята Митко и Радослав Лебешковски. Съдия Иван Коев отхвърли …

Министърът на правосъдието сезира прокуратурата за евентуална имотна измама на 90-годишна жена

Министърът на правосъдието Георги Георгиев сезира Софийската районна прокуратура за случай на евентуална имотна измама, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.