Последни новини
Home / Актуално / С преднина от 1650 гласа пред кандидата на ДПС, кметът на Омуртаг отново загуби изборите пред съда в Търговище

С преднина от 1650 гласа пред кандидата на ДПС, кметът на Омуртаг отново загуби изборите пред съда в Търговище

Defakto.bg
Кметът Ешреф Ешрефов, чиито избор беше касиран
Aдминиcтpaтивeн cъд – Tъpгoвищe   обяви за  нeдeйcтвитeлeн избopa Ешреф Ешрефов зa ĸмeт нa Oбщинa Oмypтaг.

На 17 май съдът се произнесе, че са  ĸoнcтaтиpaни мнoжecтвo нapyшeния нa пpaвилaтa зa пpoвeждaнe нa избopи зa ĸмeт, ĸaĸтo и нecъoтвeтcтвиe нa oтpaзeнитe дaнни в гoлямa чacт oт пpoтoĸoлитe нa CИK cпpямo peaлния бpoй пoдaдeни дeйcтвитeлни и нeдeйcтвитeлни глacoвe.  Установени ca нapyшeния, cвъpзaни c пpoцeдypaтa пo пpeбpoявaнe, copтиpaнe и oтчитaнe нa бюлeтинитe, ĸaĸтo и тaĸивa, cвъpзaни c тяxнoтo cъxpaнявaнe. B eднa oт ceĸциитe e ycтaнoвeнa пoдмянa нa вoтa нa избиpaтeлитe.

Ако Върховният  администаритвен съд потвърди решението –  нови избори в Омуртаг са неизбежни.

Кметът Ешрефов нашумя след като миналата година заедно  с всички общински съветници, напусна ДПС. Конфликтът избухна заради редене на предизборните листи от ръководството на партията и скандал, че в една от  тях  влиза дъщерята на бизнесмен, в чието предприятие Делян Пеевски открива предизборната си кампания на предходни парламентарни избори.

По-лошото е, че след като два мандата бе управлявал като кмет на ДПС, Ешрефов спечели още на първи тур кметските избори в община Омуртаг на 29 октомври м.г., но  като кандидат на „СДС – НДПС“.   Това бе един от малкото пробиви в регионите на ДПС,  известно с  подкрепа за управляващото мнозинство, а не е тайна, че  властта разполага с много лостове за взаимопомощ при нужда.

Паралелно с проблемите около изборите, срещу Ешрефов  започна  наказателно производство, по което  е обвинен за участие в  организирана престъпна група, ръководена от баща му Хасан Хасанов,  чиято фирма за дърводобив печелела поръчки заради  сина  и  други длъжностни лица в общината. Скоро след избора му, пресата описа  десанта  на  екипи от  ДАНС, МВР, КПКОНПИ и СГП  в Омуртаг и ареста на кмета и баща му.

От началото на март  Ешрефов е под домашен арест, който бе потвърден в събота – 18 май, от АС – Варна с мотива, че  обвинението срещу него е  свързано с работата му по служба и  може да се окаже в конфликт на интереси. С мярка за неотклонение е и  братът на Ешрефов   и  зам. – кметът на общината Мехмед Мехмедов.

В началото на март т.г. Върховният административен съд (ВАС) потвърди друго решение на АдмС – Търговище , отмени вота за избора на  Ешреф Ешрефов  с аргумент за нарушения и върна книжата на ОИК за обявяване на действителните резултати.

След повторното броене ОИК отново единодушно обяви Ешреф Ешрефов за кмет на община Омуртаг.  „ ОИК обявява за избран за кмет на община Омуртаг, област Търговище, Ешреф Хасанов Ешрефов, издигнат от Местна коалиция „Съюз на демократичните сили (НДПС), получил 5118 действителни гласа„, записа в решението си  комисията.  Кметът се закле за втори път, след като  прокуратурата му разреши да напусне дома си за няколко часа.

Именно последното решение на ОИК – Омуртаг  отново е оспорено от ДПС пред Административен съд – Търговище и отново уважено от  него.

Защо Административен съд – Търговище обяви за недействителен кметския избор:

„.. След извършеното преброяване на всички бюлетини за избор на кмет на община, с които е гласувано в отделните СИК, експертизата е установила наличие на действителни бюлетини, отчетени от съответните СИК като недействителни, като тези бюлетини отговарят на изискванията на ИК и е следвало да бъдат отчетени от СИК като действителни. Установено е наличие на недействителни бюлетини, отчетени в протоколите на СИК като действителни „, пише в решението.

Съдът описва  окончателните статистически данни за избора, посочени от експертизата:   

Общия брой на действителните бюлетини, намерени в избирателните кутии е 10 449 бр., при записани в протокола от ОИК 10 454 броя.

Общ брой на недействителните бюлетини е 468 бр., при записани в протокола на ОИК 439 бр.

Общ брой на бюлетини „Не подкрепям никого“ е 211 бр., при записани в протокола на ОИК 213 бр.

Общ  брой на действителните гласове, подадени за всички кандидати за общински кмет е 9 770 бр  при записани в протокола на ОИК 9 802 бр.

  Данните определят и разпределението на гласовете за отделните  партийни кандидати:

за кандидата на  БСП за България действителните гласове са 327 бр., при записани в протокола на ОИК – 327 бр.

за кандидата на  ПП ГЕРБ действителните гласове са 464 бр., при записани в протокола на ОИК – 463 бр.

за кандидатана  Възраждане действителните гласове са 95 бр., при записани в протокола на ОИК – 95 бр.

за кандидата на ПП – Демократична България действителните гласове са 364 бр., при записани в протокола на ОИК – 361 бр.

за кандидата на  ДПС действителните гласове са 3 435 бр., при записани в протокола на ОИК – 3 438 бр.

за кандидата на   демократичните сили (НДПС) действителните гласове са 5 085 бр.,при записани в протокола на ОИК  5 118 бр.

От обобщението на вещите лица, Съдът стига до извода, че  „многобройните и масови нарушения на изборните правила  в протоколите на СИК и ОИК , не отразяват вярно действителните резултати от избора“ .

Те са неистински и следва да се изключат от доказателствата по делото и заедно с настоящото съдебно решение, след влизането му в сила, да се изпратят на прокурора“, отбелязва съдът.

Крайният извод е , че „направените фактически установявания за отчитане на недействителни бюлетини като действителни, респ. и подмяна на вота за конкретни кандидати, както и отчитането за действителни бюлетини за недействителни такива, за които съдът не може да прецени кога и по какъв начин е променена волята на избирателя,  както и малката разлика над границата по чл. 452, ал. 3 ИК  в резултата за избор на кмет още на първия тур от избора – 1,10 % или 94 гласа сочат, че определянето на изборния резултат е станало при неспазването на ИК, което налага обявяване на недействителността на избора“.

Съдиите приемат,  че в случая  не може да става въпрос за допуснати технически грешки или грешки в пресмятането, а до съществени пороци на изборния процес.  В  заключение  съдът  обявява за недействителен избора на  Ешреф Ешрефов за кмет на община Омуртаг.

Присъжда в полза на на жалбоподателя (ДПС) направените деловодни разноски в размер на 9116,37 лв.,  представляващи възнаграждение на вещи лица.

C peшeниeтo на АдС – Търговище са обявени за  нeиcтинcĸи 32 бpoя пpoтoĸoли нa CИK oтнocнo cъдъpжaниeтo им в ocпopeнитe чacти зa oтpaзeн бpoй бюлeтини зa ĸaндидaтитe зa ĸмeт нa Oбщинa Oмypтaг, ĸaĸтo и пpoтoĸoлa нa Oбщинcĸa избиpaтeлнa ĸoмиcия – Oмypтaг по същата причина.

Решението подлежи на обжалване в 7-дневен срок пред ВАС.

  Извън правото:

И все пак разликата в гласовете, дадени за Ешрефов  и кандидата на жалбоподателя от ДПС, е 1650 гласа, а извън правото, тя е същината на проблема.   Дори недопустимите грешки  в протоколите от 3 до 30  гласа и не само,  според експертизата, на която съдът безусловно се доверява, не могат да  скрият и заличат очевидната преднина на Ешрефов.

Не е ясно как ще удържи съдебната власт на упоритата последователност на избирателите от община Омуртаг  да дават гласа си за „неправилния“ кмет,  ако той пак се кандидатира.  Досега по всичко личи, че те нямат склонност да се поддават на политически натиск, който едва ли има намерение да затихва.

 Развръзката в Омуртаг предстои.

 

About Лилия Христовска

Проверете също

Обрат: САС оправда Кирил Петков по делото за клевета, заведено от Слави Трифонов, по което СГС го осъди

Софийски апелативен съд  оправда съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков по делото за вреди от …

АдмС – Варна задължи Костадинов да свали от профила си публикации с антисемитско съдържание срещу Лорер

Административният съд във Варна потвърди решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), което задължава лидера  …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.