На поредна среща между роднини на загинали в катастрофи, експерти и магистрати бяха обсъдени законодателни и организационни промени, които да ограничат войната по пътищата. Инициативата е на Софийската градска прокуратура, а участниците в нея заявяват готовност до есента да предложат конкретни мерки на вниманието на депутатите от 50-ото Народно събрание.
След кръглата маса на тема: „Предложения за законодателни промени при разследване на пътнотранспортни произшествия“, в Съдебна палата се проведе брифинг.
Като изрази очаквания народните представители да направят необходимите законодателни промени, градският прокурор на София Илияна Кирилова нарече бездействието им досега, цитирам – „меко казано безотговорно“:
„Безобразно е да се създават всякакви комисии, да се творят всякакви неща и в същото време нещо, което седи на дневен ред – започвам да си мисля, че някой го използва за своя пропаганда, да няма мерки по тези въпроси, да няма представители от самия парламент, които да повдигат тези въпроси“.
По време на форума бяха обсъдени предложения за промени в Наказателния кодекс, Наказателно-процесуалния кодекс и в Наредбата за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица, които СГП представи в края на април 2024 г.
Заместник главният прокурор Елена Каракашева посочи, че прокуратурата от дълго време е ангажирана с проблема на нарастващите катастрофи с пияни и дрогирани шофьори и има богат експертен опит, който може да помогне за пресичане на вълната от пътнотранспортни произшествия.
Едно от предложенията на прокуратурата за промени в закона за намаляване на жертвите при катастрофи е мярката за неотклонение спрямо обвиняемите за катастрофи със смърт да е осем месеца арест. В момента, ако обвинението е за смърт по непредпазливост, максималният срок за задържане е два месеца.
Според Кирилова, преди да се предложат промените, са нужни още срещи със заинтересованите страни.