И петимата българи членове на организирана бяха осъдени за най-големия случай на измама със социални помощи във Великобритания, съобщи Би Би Си. Групата от три жени и двама мъже, е извършила хиляди измами за получаване на социални помощи за период от четири години и половина.
От информация на Министерството на труда и пенсиите, съдът в лондонския квартал „Ууд Грийн“ научава, че петимата са откраднали 53,9 милиона паунда, като е използвана „сложна комбинация от легитимни документи за самоличност и фалшива документация, за да изглежда, че имат право на помощи и обезщетения“.
Галина Николова, Стоян Стоянов, Цветка Тодорова, Гюнеш Али и Патриция Панева признават на първото съдебно заседание през април, че са източили социални помощи за близо 54 милиона паунда за период от четири и половина години. Това е станало чрез три „кухи фирми“ и с помощта на набор от фалшиви документи. Сред фалшиви документи са фиктивни договори за наем, фалшиви фишове за заплати и фалшиви писма от наемодатели, работодатели и лични лекари. Измамите са извършени между октомври 2016 г. и май 2021 г.
По думите на прокурора Бен Рийд, случаят е „най-мащабното наказателно преследване за измама с облаги, завеждано някога в съдилищата в Англия и Уелс„. Става дума за измами в промишлен мащаб, изтъква Рийд, цитиран от БНР.
Пред съда става ясно, че Стоян Стоянов и след пускането му под гаранция е продължил да обработва фалшиви молби за социални помощи. Стоянов е съдружник на Николова, която прокурорите определят заедно с Гюнеш Али като ръководители на измамната схема. И след ареста му Стоянов е успял да присвои още 17 000 паунда. Адвокатът на българина, опитвайки се да изтъкне смекчаващи вината обстоятелства, заяви, че Стоянов „се е признал напълно за виновен и че изпитва угризения на съвестта за делата си“.
Най-младият член на бандата Патриция Панева е вършила „черната работа“, като е работила често до 3 часа сутринта по фалшивите молби в стая без прозорци, стана ясно в съда. Тя заявява: „Дълбоко съжалявам за действията си спрямо тази страна просто защото тя ми даде толкова много“.
Съдията по случая е отправил специални благодарности към българските разследващи органи – служители на сливенската полиция са изпращали сигнали за това как се променя ромския квартал „Надежда”. Няколко хиляди паунда са постъпвали всеки месец за хора, които никога не са стъпвали в Англия.
Отсъдени са общо 25 години затвор на българите. Присъдите на осъдените не са максимални, защото от прокуратурата твърдят, че това е самото начало на разследването и престъплението е много по-мащабно. Предполага се, че схемата е за 2 или 3 пъти по-големи суми от обявените до момента.