
Липсата на кворум провали заседанието на Съдийската колегия, на което се очакваше да бъде приет доклад за работата на специалната комисия за проверка на факти и обстоятелства, свързани с участието на съдии в дейността на групата около разстреляния в края на януари Мартин Божанов, по прякор Нотариуса.
Оказа се, че петима от съдебните кадровици са в отпуска – председателят на ВАС Георги Чолаков, Боян Новански, Севдалин Мавров, Драгомир Кояджиков и Стефан Гроздев. Вероника Имова отсъства заради болничен. Всички членове на комисията се явиха .Тук бе и Боян Магдалинчев.
Съдийската колегия ще направи опит следващата седмица да обсъди доклада и да прецени налага ли се дейността на специалната комисия да продължи до 30 септември. На последното си заседание временната комисия, чиито мандат е три месеца, взе решение да направи отчет на свършеното дотук и да се поиска удължаване на срока на дейността на специалната комисия до 30 септември.
Комисията по cлyчaя „Бoжaнoв“ бе създадена на 14 февруари т.г.с лед убийството на брокера и бе оглавена от двамата пpeдceдaтeли на ВКС и ВАС – Гaлинa Зaxapoвa, Гeopги Чoлaĸoв. Оcвeн тях в нея влизат още Атанаска Дишева, Цветинка Пашкунова, Вероника Имова , Олга Керелска и Даниела Марчева.
На първото заседание на комисията бе взето решение да бъде изискана информация за всички дела, по които Мартин Божанов е бил страна в процеса. Стана известно, че спецкомиисята е поискала от ГДБОП два доклада, въз основа на които са започнали разследванията срещу убития в края на януари Мартин Божанов – Нотариуса и издирвания бивш следовател Петьо Петров, известен като Пепи Еврото. От прокуратурата кадровиците са поискали данни за броя на досъдебните производства и предварителните проверки срещу съдии в периода от 1 януари 1998 година до настоящия момент. Питала е кои са съдии и как са приключили делата.
За работата си временната комисия обяви, че изисква информация от съдебната власт, Върховна прокуратура, МВР , СДВР , ГДБОП, Бюрото да контрол над спецсредствата, НАП и дрyги органи, както и че ще изслушва лица за дейността на групата около на Мартин Божанов.
Бе решено да бъде изготвен систематизиран преглед на всички медийни публикации по случаите „Нотариуса“ и „Осемте джуджета“, както и да се изиска информация за мерките за неотклонение, гледани в закрития специализирания съд, по отношение на Веселин Денков, основен герой в разследването на Антикорупционния фонд „Списък за бърз контрол“, осветило още през 2021 година групата за влияние в съдебната система около Мартин Божанов. Самият Денков ще бъде изслушан на 19 юни.

От публикуваната стенограма на заседание от 25 февруари 2020 г. на което бяха изслушани Владислава Цариградска и Цветко Лазаров, става ясно, че още тогава членовете на съвета са били наясно с дейността на групата на Божанов. „Има 20 дела срещу него. Той е измамник!“, посочва Боян Новански. На това заседание съдиите Владислава Цариградска и Цветко Лазаров разказват за оказания върху тях натиск от групата на Божанов и как оплакванията им от натиск се обръщат срещу самите тях. Това става докато Цариградска решава дело, свързано с личен имот на Божанов в с. Карлуково, а Лазаров – имоти в централната част на София.
„На мен ми се струва като съществено посегателство на независимостта на колегите тогава, когато бъдеш привикан, за да даваш обяснение във връзка с професионалната си дейност„, отбелязва Красимир Шекерджиев от съвета.
„Всъщност всичко, което целят е да изплашат съдиите“, коментира Цариградска. “ А изплашеният съдия не е по-малко опасен за обществото и независимостта на съдебната власт. Корумпираният може да бъде разследван и отстраняван, но уплашеният не върши нищо, освен може би .. нарушения, които много трудно се доказват„, изтъква тя.
Дни след разстрела на Мартин Божанов излязоха данни за негови връзки в магистратските и политическите среди. Проверки започнаха съдийската и прокурорската колегии, а в 49-ото Народно събрание беше създадена временна комисия за фактите и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Божанов. На 30 април комисията проведе последното си заседание, което не успя да събере кворум за заключителен доклад.
Няма публична информация какво се случва с разследването на прокуратурата както за смъртта на Нотариуса, така и за неговото влияние в съдебната система.