
Софийският районен съд (СРС) отказа да отнеме колата на Ивайло Цветков-Нойзи, който в края на миналата година беше хванат да шофира с 2.5 промила алкохол в кръвта и се споразумя с прокуратурата за условна присъда.
На 17 ноември м.г. Цветков беше спрян от полицейски патрул, докато шофира по столичния „Околовръстен път“ квартал „Драгалевци“. Кръвната му проба показа 2,52 промила. Пред съда той се призна за виновен и се съгласи с предложените от прокуратурата 10 месеца условно с три години изпитателен срок. Шофьорската му книжката беше отнета за година и два месеца.
Именно това споразумение одобри съдия Петров без отнемането на автомобила. Според последните промени, извършени на скорост в Наказателния кодекс, съдът трябва да отнема в полза на държавата колата на водач, шофирал след употреба на алкохол, ако е негова собственост. Ако той не е собственик, плаща стойността й (чл. 343 б, ал.5 от НК)
Съдия Мирослав Петров от Софийския районен съд обаче отказа да приложи разпоредбата за отнемането, защото се намира в „крещящо“ противоречие с Конституцията, правото на ЕС и принципите на правовата държава“.
Пред Де Факто той напомни, че частната собственост е неприкосновена , а наказанието трябва да е пропорционално на престъплението. Един съдия има всички основания да се позовава на непосредственото действие на Конституцията в случаи на абсурдни разпоредби на законодателство, отбелязва съдията.
В чл. 5 от нея е посочено, че Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да й противоречат, а непосредственото й приложение в областта на гражданското, наказателното, административното е безусловно допустимо и затова не се изисква специален ред, неведнъж са посочвали конституционни съдии.
Около конкретния случай Мирослав Петров сочи и друг пример, който илюстрира хаоса в наказателното законодателство: според промените в НК, ако водачът умишлено е причинил смърт или телесна повреда, отнемането на МПС въобще не е предвидено, но ако инцидентът е станал по непредпазливост, това е допустимо.
Конфискацията на автомобилите на пияните шофьори вече бе атакувана пред Конституционния съд от районен съдия от Свиленград, а също и от ОС на Наказателната колегия на ВКС. Наказателните съдии обявиха поправките в НК за „хаотични“ и „извън стандартите на наказателното право“. Сред оспорените текстове е и разпоредбата на чл. 343 б, ал.5 от НК, която съдия Петров отказа да приложи.
„Настояваме, че коментираните интервенции в материалния наказателен закон са произволни, хаотични, противоречащи на самата юридическа негова същност, като чрез тях са въведени мерки, оставащи извън стандартите на наказателното право, на Наказателния кодекс и на Конституцията, посочи в искането си ОСНК.
В сряда КС допусна искането им за разглеждане.
Софийска районна прокуратура показа, че е шокирана от решението на съдия Петров, тъй като то преобръща съдебната практика. Оценяваме усилията на съда да бъде смел, да утвърждава вътрешното си убеждение, според нас обаче това решение е неправилно и ще го протестираме Софийски градски съд, заяви пред медиите прокурор Николай Николаев, говорител на Софийската районна прокуратура.
Николаев потвърди, че гледната точка на съда е, че не би следвало да се съобразява със законова разпоредба, ако тя е в противоречие с Конституцията или правото на ЕС.
Но добави, прокуратурата не споделя това виждане, което само по себе си също е изненадващо от гледна точка на йерархията на нормативните актове и правото.