Реабилитацията и незавършено наказателно производсво не са оттегчаващи вината обстоятелства, посочат върховните съдии
Решението на ВКС ни връща в 2022 -а година, когато на 23 септември непълнолетен сирийски младеж прободе в областа на корема 17-годишен ученик. До екстремалното поведение на 16-годишния сирец Б.А. се стига след конфликт с група ученици в закусвалня с дюнери срещу столичното 18-то училище на ул. „Пиротска“. Въпреки усилията на сирийската група и собственикът на заведението да успокоят нападателя, докато българските ученици се отдалечат, той ги догонва и пробожда в корема на 17 – годишния К. Оказаната медицинска помощ в „Пирогов“ предотвратила настъпването на смъртта му.
За инцидента бе образувано досъдебно производство, а задържаният – обвинен за причиняване на телесна повреда – нараняване на коремната стена, засягаща две области на тънкото и дебелото черво.
Нападателят Б.А. се оказа бежанец, осъждан и реабилитиран. В кратък срок Софиски градски съда (СГС) му наложи 2 години ефективно лишаване от свобода, което бе потвърдено от АС – София.
Оспорването
Пред ВКС защитата на Б.А. оспорва потвърдената от АС присъдата. В жалбата се твърди, че ефективното наказание, наложено на подсъдимия е прекомерно и взето в нарушение на закона. Изложени са възражения, че при обсъждане на наказанието, съдилищата са приобщили две отегчаващи вината обстоятелства – че е бил реабилитиран по предишно осъждане, както и че спрямо него има неприключило друго наказателно производство.
Защитата твърди, че САС е надценил обществената опасност на деянието и на извършителя, подбудите за извършването му, а е подценил смекчаващите обстоятелства и така определил явно несправедливо наказание. Казва също, че целите на наказанието по случая е можело да бъдат постигнати с условно осъждане и прави искане за изменение на въззивното решение при условията на чл 66 НК. Сочи, че съдът е игнорирал данните за личността на подсъдимия сириец– ученик, непълнолетен, бежанец с хуманитарен статут, с критично отношение към извършеното и неосъждан .
От документите по делото се вижда , че през 2021 г. Районен съд Елхово е одобрил споразумение по наказателното производство срещу Б.А. за незаконно преминаване на границата, с което му е наложено условно наказание 3 месеца лишаване от свобода и обществено порицание. На 19 август подсъдимият Б.А. е бил привлечен като обвиняем за престъпление по чл. 325, ал. 1 НК .
При тези данни и извършеното нападение и първоинстанционният и въззивният съд приемат, че предишното осъждане, по което е настъпила реабилитация, както и неприключилото наказателно производство срещу сириеца, трябва да се обсъждат като отегчаващи отговорността обстоятелства при оценката на извършеното ( чл. 54 НК.)
Върховните съдии – подходът към фактите е незаконосъобразен
Несъмнено към 13.07.2022 г., т.е. преди извършено то деяние по настоящото дело, подсъдимият е бил реабилитиран по право по смисъла на чл. 86, ал. 1, т. 1 НК, установява ВКС. Напомня, че според чл. 85, ал. 1 НК реабилитацията заличава осъждането и отменя за в бъдеще последиците, които законите свързват със самото осъждане, освен ако в някое отношение със закон или указ е установено противното.
„Доколкото в наказателния закон не е установено, че независимо от реабилитацията, осъждането може да се отчита като отегчаващо обстоятелство при индивидуализиране на наказанието, то подходът на съдилищата по фактите е незаконосъобразен“, изтъкват върховните съдии.
По подобен начин те оценяват и негативната оценка на въззивния съд за неприключилото друго наказателно производство. „Както в чл. 31, ал. 3 от Конституцията, така и в процесуалния закон презумпцията за невиновност е установена като основен принцип“ . Това означава, че преди постановяване на окончателния съдебен акт подсъдимият „следва да се счита за невиновен и този принцип трябва да се зачита, включително от органите на съдебната власт. „Неоснователно САС е оценил като отегчаващи вината на подсъдимия фактите за предишното му осъждане, въпреки настъпилата реабилитация по право, както незавършено досъдебно производство“ подчертава съдът.
Наказанието обаче е справедливо
На доводите на защитата за явна несправедливост, съставът на ВКС посочва, че САС все пак е стигнал до обоснован извод, че наложеното наказание постига целите предвидена в закона (чл. 36 НК) .
Приобщаването на реабилитацията и висящото производство като обстоятелства, отегчаващи отговорността на подсъдимия, не се е отразило на законосъобразността на крайните изводи на втората инстанция по наказанието, казват съдиите от ВКС.
„Въззивният съдебен състав законосъобразно е установил, че се касае за тежко престъпление срещу личността; че пострадалият не е предизвикал по никакъв начин агресивното поведение на подсъдимия; че деецът е преследвал жертвата упорито и въпреки опитите да бъде възпрян, не се е отказал да извърши нападението; че причиненото увреждане (прободно-проникващо нараняване, изразяващо се в проникване в коремната кухина и нараняване на голямото було, тънко и дебело черво, сериозно е застрашавало живота на пострадалия, който е спасен поради оказаната му своевременна медицинска помощ; че е съществувало възможност за увреждане и на други лица – опитващите се да обезвредят подсъдимия приятели на пострадалия“, пишат в мотивите си съдиите.
Изложените факти утежняват наказателноправното положение на подсъдимия и правилно са отчетени като отегчаващи отговорността му обстоятелства, изтъква съдът.
Приема още, че законосъобразно са установени и оценени смекчаващите отговорността факти за подсъдимия – младата му възраст, добросъвестното процесуално поведение и проявена критичност, недовършеността на деянието, което е останало в стадия на опита, статута му на неосъждан.
Посочва, че определеното наказание от 3 г. лишаване от свобода е малко над минимума от 2 години, предвиден в чл. 63, ал. 2, т. 2 НК за навършилите 16 години непълнолетни. Така отмереното наказание е намалено с 1/3, както изисква разпоредбата на чл. 58а, ал. 1 от НК, като е наложена санкция две години лишаване от свобода.
Касационният съд стига до извода, че е този размер на наказанието напълно отговаря на обществената опасност на деянието и на дееца, включително и на установените смекчаващи и отегчаващи отговорността му обстоятелства.
Намира още, че правилно втората инстанция, подобно на първата, е отказала да приложи института на условното осъждане по чл. 66, ал. 1 НК. Посочена е и справка от Инспектор на Детска педагогическа стая, според която подсъдимият Б. А. е непридружен чужденец, на когото е бил предоставен статут на бежанец в и е била предприета мярка за закрила извън семейна среда. По време на престоя му в местата за настаняване той е имал арогантно и агресивно поведение, не е спазвал реда и често е бил обявяван за издирване поради бягствата му от центровете за настаняване.
Тези данни върховните съдии отхвърлят като неоснователно възражението за явна несправедливост на наказанието.
Наказанието е законосъобразно, защото е извършено тежко престъпление против личността, при което подсъдимият е проявил непропорционална агресия и упоритост в преследването на пострадалия за постигане на противоправния резултат, който не е настъпил по независещи от дееца причини – своевременната лекарска намеса, заключават в решението си от ВКС.
Всички тези обстоятелства и обществена опасност на деянието и на дееца налагат 2 години ефективно изтърпяване на наказанието, отсъжда съдът. Като приема за справедлива наложената санкция, ВКС оставя в сила атакувания акт на Апелативен съд – София, с който е потвърдена присъдата Софийския градски съд.
Решението е окончателно.