Детската лопатка, с която Гешев беше тръгнал уж да рие „политическия боклук“, беше набързо прибрана от наследника му
След няколко дни става една година от избора на Борислав Сарафов за и.ф. главен прокурор, който последва вграждането на горкия Гешев в основите на сглобката.
Избран в прокурорската колегия на ВСС единствено с гласовете на осем бивши и бъдещи прокурори, т.е. изцяло в стил „прокурорско самоуправление“, Сарафов има всички шансове да остане на поста главен прокурор по-дълго от предшественика си. (На 16 юни, ден след президентския указ за освобождаване на Гешев, прокурорската колегия определи Сарафов за и.ф. главен прокурор б. р.) Освен ако не му се намери някой лустросан и достатъчно сигурен наследник, разбира се.
Засега обаче няма никакви индикации, че трябва да се рискува с такъв.
Изборът му всъщност противоречи на всякакви европейски стандарти, включително и нашия конституционен, за система на управление на съдебната власт и в частност прокуратурата през механизми, търсещи баланс между външното влияние и гласа на професионалната общност. Това поставя под съмнение въобще легитимността на обвинителната власт от година насам у нас, но, както се казва, това да ни е проблемът на съдебната система.
Първоначалните гръмки заявки на Сарафов за ново начало в прокуратурата през разплитане на прокурорското участие в криминални мрежи като „Осемте джуджета“ си останаха само голи декларации.
Не че някой е очаквал друго, разбира се, особено като се вземат предвид данните за вероятна близост на самия Сарафов и промотираните от него прокурорски началници с въпросната мрежа. Докато имаше сглобка, прокуратурата напълно забрави политическата корупция като тема.
Детската лопатка, с която Гешев беше тръгнал уж да рие „политическия боклук“, беше набързо прибрана от наследника му. Когато пък сглобката се разглоби, прокуратурата влезе в обичайната си роля на обществен обвинител през медиите в полза на Борисов и Пеевски срещу доскорошните им партньори в управлението.
Делото за „контрабандата с пудела“ ще последва онова за „кибер-тероризма“ – както от него днес тероризмът изчезна и остана само нещо там „кибер“, така и по другото в някакъв момент ще изчезне контрабандата, и ще остане само пуделчето да маха радостно с опашка.
Междувременно, именно на Сарафов, зам.-главен и вече главен прокурор от повече от 10 години, се падна задачата фактически да променя прокуратурата към новия ѝ облик в резултат на конституционната ѝ реформа.
Назначеният за прокурор по разследването на главния прокурор кариерен съдия пък се отчете за работата си по преписките срещу него пред… същата тази прокурорска колегия на ВСС.
Та така си мина една година. (Фейсбук)
След няколко дни става една година от избора на Борислав Сарафов за и.ф. главен прокурор, който последва вграждането на горкия Гешев в основите на сглобката.