
Конституционният съд отхвърли искането 48 народни представители от 49-ото Народно събрание за установяване на противоконституционност на Закона за ратифициране на Споразумението за финансов принос между България и Европейската комисия съгласно член 7 от Регламент (ЕС) 2022/2463 на Европейския парламент и на Съвета (обн. ДВ, бр.106 от 22.12.2023 г.).
Решението на съда е прието единодушно. В заседанието са участвали всички дванадесет конституционни съдии, съобщиха от съда.
Това бе първото дело, по което съдия докладчике е новият конституционен съдия Борислав Белазелков.
Законът има един текст, според който: „Ратифицира Гаранционното споразумение между Европейската комисия и Република България съгласно член 10 от Решение (ЕС) 2022/1628 на Европейския парламент и на Съвета, подписано за Република България на 28 март 2023 г. и за Европейската комисия на 17 май 2023 г.“ и една заключителна разпоредба, която предвижда, че влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.
Делото бе образувано в началото на февруари по искане на опозицията – Възраждане и ИТН, които заявиха,че с приемането на законопроекта са нарушени на важни приниципи на Кънституцията – на правовата държава (чл. 4, ал. 1), на политическия плурализъм (чл. 11, ал. 1) и на парламентарната форма на държавно управление (чл. 1, ал. 1).
Депутатите посочиха, че са били лишени от възможността да направят предложения преди първото гласуване за промени в приетия на първо гласуване законопроект. И напомниха, че провеждането на две гласувания на законопроект в рамките на едно заседание следва да бъде допускано само по изключение (чл. 88, ал. 1, изр. 2 от Конституцията), без да „нарушава други конституционни ценности, принципи и правила“.
Мотивите на 12-те конституционни съдии ще бъдат обявени по -късно.