
Обращение на Съюза на съдиите в България към Съдийската колегия на ВСС във връзка с измененията на Гражданския процесуален кодекс, обнародвани в Държавен вестник, бр. 11/02.02.2023 г., според които е предвидено от 01.07.2024 г. почти всички заявления за издаване на заповеди за изпълнение да се разпределят за разглеждане чрез единна централизирана система между съдиите в страната, разглеждащи такива граждански дела.
С изменения на Гражданския процесуален кодекс, обнародвани в Държавен вестник, бр. 11/02.02.2023 г., беше предвидено от 01.07.2024 г. почти всички заявления за издаване на заповеди за изпълнение да се разпределят за разглеждане чрез единна централизирана система между съдиите в страната, разглеждащи такива граждански дела.
В последните дни се оказа, че за година и четири месеца е било невъзможно изграждането на единна централизирана система за разпределение, поради което беше поискано Народното събрание да отложи внедряването ѝ и влизането в сила на свързаните с него правила за разпределение на такъв вид дела. Не е ясно дали това законодателно изменение ще влезе в сила преди датата 01.07.2024 г.
Обръщаме се към Вас, тъй като това означава, че с влизането на новите правила в сила, ако не бъде обнародвана своевременно разпоредба, която да отложи този момент във времето, изискванията за определяне на компетентен съд, предвидени в действащия закон, няма да бъдат спазени. Действително, причините са технически и съдилищата не могат да бъдат обвинявани.
От друга страна обаче правилата за определяне на съдия, който да разглежда делото, са неразривна част от правото на справедлив съдебен процес по чл. 6 от Конвенцията за правата на човека и основните свободи – изискването за разглеждане на делата от съд, установен предварително със закон. В решенията си както Европейският съд за правата на човека[1], така и Върховният касационен съд[2], приемат, че правото да се разгледа делото от „съд, установен със закон“ включва и правилата за определяне за разпределение на делата.
При това положение, ако до 01.07.2024 г. не влезе в сила закон, който отлага влизането в сила на новите правила за разпределение на делата, като не бъде приложено решение за разпределение на заповедните производства между всички съдии в страната, ще се наруши правото на справедлив съдебен процес на страните, тъй като делата няма да са разглеждани от съд, установен със закон. Няма яснота дали и доколко тази ситуация може да се преодолее с приемане на закон, който да има обратно действие, доколкото нарушения на основни права трудно могат да се санират по този начин. Съответно, създава се висок риск от образуване на дела за нарушение на правото на справедлив съдебен процес.
Поради това
призоваваме Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да даде насоки как да се извършва разпределението на делата в такива ситуации.
Призоваваме и председателите на съдилища да се консултират с общите събрания, за да се вземат принципни решения в този случай.
Приканваме и всички колеги да потърсят възможни законосъобразни решения в защита на правата на страните по делата и да синхронизират тези решения помежду си.
В случай, че бъде внесен законопроект, с който ще се отложи влизането на новите правила в сила, и се очаква с достатъчна степен на сигурност, той да влезе в сила няколко дни по-късно след датата 01.07.2024г.,
призоваваме в този период да не се разпределят заповедни дела, за да не се създават предпоставки за накърняване на правната сигурност, като минималното забавяне ще създаде много по-малко щети от неяснотата в правото.
Призоваваме към спешни действия за намиране на общо решение на случая при спазване на правата на гражданите.
[1] решенията по дела Guðmundur Andri Ástráðsson с/у Исландия и Kontalexis с/у Гърция [1] решение по гражданско дело № 2832/2018 г., IV ГО23 юни 2024
Управителният съвет на Съюза на съдиите в България