
Венелин Петков и Антон Хекимян окончателно осъдиха за клевета Валери Сименов, бивш вицепреимер. Това става ясно от определение на ВКС, с което съдът отказва касационно обжалване, поискано от Симеонов.
През 2022 г . АС – София осъди лидера на НФСБ да плати по 8000 лв. на всеки един от двамата журналисти за разпространената клевета по техен адрес в телевизионен ефир.
През февруари 2020 г. гореща тема за медиите беше прокурорската акция срещу Васил Божков, неговото бягство в Дубай и одържавяването на лотарийния му бизнес. Водещ политически говорител на управляващата коалиция срещу Божков и лотарията му беше именно Валери Симеонов, а бТВ бе телевизия с остра позиция към управлението на кабинета „Борисов 3“.
На 11 февруари 2020 г. тогавашният депутат от „Обединени патриоти“ Валери Симеонов гостува в сутрешния блок по БНТ. Водещата му зададе въпрос дали може да излезе някой корумпиран политик от скандала с Васил Божков, а Симеонов неочквано насочи темата към телевизионните водещи. Журналистиката от БНТ го пита дали той знае за корумпиран телевизионен водещ в България, на който въпрос Симеонов отговоря с думите: „Ама наистина ли не знаете?“ Следва обяснението му:
„Ето ви го един Антон Хекимян. Вижте, с имена говоря. Ето ви го един Венелин Петков. Сега ме гледате и в погледа ви говори: „Ма що казвате имена на мои колеги?“
Интервюто на Валери Симеонов получи сериозен медиен отзвук, а Венелин Петков и Антон Хекимян заведоха гражданско дело за непозволено увреждане срещу депутата.
„Внушението и смисълът на тези реплики от страна на ответника (Валери Симеонов) е, че има корумпирани журналисти и ако тя не знае за такива, той ѝ казва, че такива са именно ищците по делото. С тези си изказвания ответникът е преписал (правилното е „приписал“ – б.р.) престъпление на двамата журналисти изразяващо се в това, че срещу лична полза или облага умишлено не са дали гласност на подаден им от трето лице сигнал за извършвани престъпления и не са сезирали прокуратурата за тази информация“, посочи в решението си САС, с което потвърди осъждането на Симеонов и от СГС.
„Корупция по смисъла на закона е налице, когато в резултат на заеманата висша публична длъжност лицето злоупотребява с власт, нарушава или не изпълнява служебни задължения с цел пряко или косвено извличане на неследваща се материална или нематериална облага за себе си или за други лица„, напомниха още съдиите.
ВКС приема за правилно и законосъобразно решението на САС , че с изказванията си вицепремиерът е приписал престъпление на двамата журналисти, изразяващо се в това, че срещу лична полза или облага умишлено не са дали гласност на подаден им от трето лице сигнал за извършвани престъпления и не са сезирали прокуратурата за тази информация. „Същевременно въззивният съдебен състав е приел, че в производството няма наведени твърдения и не са събрани доказателства, че ищците са признати за виновни за извършване на корупционни действия, за престъплението подкуп или за лично укривателство, или да има висящи наказателни производства“, отбелязват върховните съдии.
Съдът заключава, че поради нарушаване на справедливия баланс между свободата на изразяване на мнение и правото на чест и достойнство, в контекста на правото на обществото да бъде информирано по всички обществено значими въпроси, поведението на Валери Симеонов е в нарушение на чл. 10, пар. 2 КЗПЧОС, чл. 39, ал. 2 и чл. 32, ал. 1 КРБ и поради това е противоправно.
Въпросът дали следва да бъде инкриминирано като клевета деянието на лице, което е изнесло негативни факти относно друго лице, които факти е установено и потвърдено, че са истина, не може да обуслови касационно обжалване, тъй като е формулиран изцяло според защитната теза на жалбоподателя – че твърдяното от него отговаря на истината, а не според доказателствата по делото и приетото от въззивния съд, посочва ВКС.
Като приема, че казусът е решен правилно, ВКС отказва да допусне обжалването. С това потвърждава и присъденото обезщетение от по 8000 лв. на журналистите заедно със законната лихва, която изчислена с днешна дата, е по 4000 лв. на оклеветен.