За да бъде изплатена сумата по второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), парламентът трябва да приеме спешно няколко закона, неразгледани от 49-ото Народно събрание. Това каза служебният министър на финансите Людмила Петкова, цитирана от БНР, по време на изслушването си пред депутатите в пленарна зала.
„За да бъдат изплатени изцяло сумите, заложената сума от 653 милиона евро по второто плащане, трябва от Народното събрание да бъдат приети актуализирана „пътна карта“ за неутралност по отношение на климата; процедурни правила за избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията; промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали; законопроект за несъстоятелност на физическите лица; законопроект за съдебната власт във връзка с промените в Конституцията, който да оправомощи Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет да ревизират етичните кодекси, съответно, на българските съдии и на българските прокурори. По принцип, тъй като законопроектите бяха обсъждани в 49-ото Народно събрание, но не бяха приети и те са архивирани, всички тези законопроекти трябва да бъдат внесени отново в Народното събрание, за да бъдат разгледани“.
Народното събрание трябва да приеме актуализираната „пътна карта“ за климатична неутралност, правилата за избор на членове на антикорупционната комисия, промени в закона за защита на лицата, подаващи сигнали, законопроекта за несъстоятелност на физическите лица, посочи Петкова.
Петкова предупреди, че съществува риск от намаляване на размера на заявените средства. Тя посочи, че страната има 6 месеца за корекции за приетите като „незадоволително изпълнени етапи и цели“, след което стойността им се намалява съгласно оценката на ЕК от общата сума на Плана.
България е трябвало да изпълни задълженията си не по-късно от 31 декември 2023 година, като тогава е можело да получи 20% от средствата авансово, обясни финансовият министър. В този период на власт беше правителството на Николай Денков (ПП-ДБ).