Последни новини
Home / Гостува ни / Новият български патриарх е Видинският митрополит Даниил или с името „Бог е моят съдия“

Новият български патриарх е Видинският митрополит Даниил или с името „Бог е моят съдия“

Defakto.bg
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил е избран за български патриарх и Софийски митрополит от делегатите на Патриаршеския избирателен църковен събор. Новият български патриарх беше избран на балотаж между Врачанския митрополит Григорий и Видинския митрополит Даниил. 

Гласуваха 138 от 140 делегати.

За Видинския митрополит Даниил гласове дадоха  69 делегати, за Врачанския митрополит Григорий – 66, има три недействителни бюлетини.

„Председателят на избирателното бюро обяви Негово високопреосвещенство Видинския митрополит Даниил, получил повечето гласове, за канонично и уставно избран от клира и народа светейший Български патриарх и Софийски митрополит“, съобщи наместник-председателят на Светия Синод Врачанският митрополит Григорий, който получил три гласа по-малко.

Да пазим православната вяра – тя ни води при Бога”, каза избраният за патриарх Даниил, чието име  в превод  означава: Бог е моят съдия.

Митрополит Даниил (Атанас Трендафилов Николов) е роден на 2 март 1972 г. в Смолян.

Името Даниил означава „Бог е моят съдия“.

Видинският митрополит Даниил завършва основното и средното си образование в родния си град.

През 1996 г. записва и учи „Английска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а на следващата година пренасочва образованието си в Богословския факултет при същия университет.

През 1997 г. е приет като послушник в Хаджидимовския манастир „Св. великомъченик Георги“ под духовното ръководство на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На 7 август 1999 г. е постриган от него в монашество, а на следващия ден е ръкоположен за йеродякон.

През 2002 г. завършва Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

На 21 юли 2004 г. е изпратен на послушание в Роженския манастир „Рождество Богородично“. На 27 ноември същата година е ръкоположен от епархийския му архиерей за йеромонах.

На 1 юни 2006 г. е възведен в архимандритско достойнство.

По решение на Светия синод на 20 януари 2008 г. е хиротонисан за епископ с титлата Драговитийски в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и е назначен за викарий на Неврокопския митрополит. Такъв остава до 15 юни 2010 г., когато по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий, която длъжност изпълнява до 4 февруари 2018 г., когато канонично е избран за Видински митрополит.

Четвъртият патриарх в най-новата история на България е сочен в църковните среди като силно вярващ човек и усърден монах.  През  последните години Даниил Видински се противопостави на решението на Вселенския патриарх Вартоломей да обяви за автономна Православната църква на Украйна, която Московската патриаршия не признава.

Твърдо съм убеден и изповядвам, че оставам верен на едната Православна църква, а моето присъствие на този събор противоречи на първия Давидов псалом, който гласи: „Блажен е оня човек, който не отива в събранието на нечестивци, в пътя на грешници не стои и в сборището на развратители не седи, а в закона на Господа е волята му, и върху Неговия закон той размишлява денем и нощем!“..

Какъв може да бъде резултатът от един събор, който е свикан в противоречие с каноничния ред и в който участват лица, които са извън Църквата? Според мен този събор няма да изцели разделението сред вярващия народ в Украйна, а ще го задълбочи. В цялата тази прескръбна ситуация има едно утешително нещо – готовността на православния народ в тази страна да пази единството на светата Православна църква, и че това намира отклик и подкрепа в целия православен свят.

Това казва в интервю за „Гласове“ Видинският митрополит Даниил по повод свикания на 15 декември 2018 г. от Константинополския патриарх събор в Украйна.  Датата за провеждането му бе обявена от президента Петро Порошенко, който съобщи, че на събора ще бъде създадена автокефална поместна православна църква в Украйна. Порошенко каза, че съборът ще одобри нейния устав и ще избере предстоятел, който трябва да получи от Вселенския патриарх томос (свидетелство) за автокефалия.

По БТА и „Гласове“

About De Fakto

Проверете също

Обрат: САС оправда Кирил Петков по делото за клевета, заведено от Слави Трифонов, по което СГС го осъди

Софийски апелативен съд  оправда съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков по делото за вреди от …

АдмС – Варна задължи Костадинов да свали от профила си публикации с антисемитско съдържание срещу Лорер

Административният съд във Варна потвърди решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), което задължава лидера  …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.