
Видинският митрополит Даниил е избран за български патриарх и Софийски митрополит от делегатите на Патриаршеския избирателен църковен събор. Новият български патриарх беше избран на балотаж между Врачанския митрополит Григорий и Видинския митрополит Даниил.
Гласуваха 138 от 140 делегати.
За Видинския митрополит Даниил гласове дадоха 69 делегати, за Врачанския митрополит Григорий – 66, има три недействителни бюлетини.
„Председателят на избирателното бюро обяви Негово високопреосвещенство Видинския митрополит Даниил, получил повечето гласове, за канонично и уставно избран от клира и народа светейший Български патриарх и Софийски митрополит“, съобщи наместник-председателят на Светия Синод Врачанският митрополит Григорий, който получил три гласа по-малко.
„Да пазим православната вяра – тя ни води при Бога”, каза избраният за патриарх Даниил, чието име в превод означава: Бог е моят съдия.
Митрополит Даниил (Атанас Трендафилов Николов) е роден на 2 март 1972 г. в Смолян.
Името Даниил означава „Бог е моят съдия“.
Видинският митрополит Даниил завършва основното и средното си образование в родния си град.
През 1996 г. записва и учи „Английска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а на следващата година пренасочва образованието си в Богословския факултет при същия университет.
През 1997 г. е приет като послушник в Хаджидимовския манастир „Св. великомъченик Георги“ под духовното ръководство на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На 7 август 1999 г. е постриган от него в монашество, а на следващия ден е ръкоположен за йеродякон.
През 2002 г. завършва Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
На 21 юли 2004 г. е изпратен на послушание в Роженския манастир „Рождество Богородично“. На 27 ноември същата година е ръкоположен от епархийския му архиерей за йеромонах.
На 1 юни 2006 г. е възведен в архимандритско достойнство.
По решение на Светия синод на 20 януари 2008 г. е хиротонисан за епископ с титлата Драговитийски в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и е назначен за викарий на Неврокопския митрополит. Такъв остава до 15 юни 2010 г., когато по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий, която длъжност изпълнява до 4 февруари 2018 г., когато канонично е избран за Видински митрополит.
Четвъртият патриарх в най-новата история на България е сочен в църковните среди като силно вярващ човек и усърден монах. През последните години Даниил Видински се противопостави на решението на Вселенския патриарх Вартоломей да обяви за автономна Православната църква на Украйна, която Московската патриаршия не признава.„Твърдо съм убеден и изповядвам, че оставам верен на едната Православна църква, а моето присъствие на този събор противоречи на първия Давидов псалом, който гласи: „Блажен е оня човек, който не отива в събранието на нечестивци, в пътя на грешници не стои и в сборището на развратители не седи, а в закона на Господа е волята му, и върху Неговия закон той размишлява денем и нощем!“..
Какъв може да бъде резултатът от един събор, който е свикан в противоречие с каноничния ред и в който участват лица, които са извън Църквата? Според мен този събор няма да изцели разделението сред вярващия народ в Украйна, а ще го задълбочи. В цялата тази прескръбна ситуация има едно утешително нещо – готовността на православния народ в тази страна да пази единството на светата Православна църква, и че това намира отклик и подкрепа в целия православен свят.“
Това казва в интервю за „Гласове“ Видинският митрополит Даниил по повод свикания на 15 декември 2018 г. от Константинополския патриарх събор в Украйна. Датата за провеждането му бе обявена от президента Петро Порошенко, който съобщи, че на събора ще бъде създадена автокефална поместна православна църква в Украйна. Порошенко каза, че съборът ще одобри нейния устав и ще избере предстоятел, който трябва да получи от Вселенския патриарх томос (свидетелство) за автокефалия.
По БТА и „Гласове“