Депутатите решиха, че по време на предизборната кампания народните представители ще получават заплати и ще ползват служебни автомобили на парламента. Обратно предложение беше направено от трима депутати от разпадналата се група на „Величие“ – Виктория Василева, Юлиана Матеева и Николай Марков, което бе отхвърлено с 66 гласа против и 86 въздържали се.
Получи подкрепа от 27 народни представители – от ДПС и 9-ма независими.
С промени в в Правилник за организацията и дейността на Народното събрание, депутатите намалиха с една броя на постоянните комисии – от 26 на 25, като създадоха нова – по демографската политика, децата и семействата.
Сливат се комисиите по правни и конституционни въпроси и комисиите по европейски въпроси и контрол на европейските фондове. Единствената комисия на паритетен принцип остава Комисията за контрол над службите с ротационен председател.
Прието беше предложението на ИТН – министрите да бъдат задължени да представят в комисии собствените си законопроекти и ако не присъстват, законопроектите изобщо да не се гледат. Против и въздържали се бяха само от ПП ДБ, ДПС и част от нечленуващите в парламентарни групи.
Остава забранено парламентарното номадство. Запазват се текстовете, според които депутатите, нечленуващи в парламентарни групи, не могат да създават нови групи или да се включват във вече съществуващи.
Не беше прието предложението на Георги Свиленски („БСП за България“) Народното събрание задължително да определя места в постоянните комисии за народните представители, нечленуващи в парламентарна група. Остана досегашният текст, че Народното събрание може да определи места в постоянните комисии за депутати, нечленуващи в парламентарна група.
След заличаването на групата на “Величие” и разцеплението на ДПС независимите народни представители вече са 38 на брой, колкото е третата по големина политическа сила – “Възраждане”.
Създава се Комисия по демографската политика, децата и семейството. Досегашните Комисии по конституционни въпроси и по правни въпроси се сливат в една – Комисия по конституционни и правни въпроси.
Заличава се Комисията по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната, както и Комисията за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове. Вместо това ще има Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
При определяне на състава на постоянните комисии се запазва съотношението между числеността на парламентарните групи, с изключение на постоянната комисия за контрол над службите.
За образуване на парламентарна група са необходими минимум десет депутати, реши още парламентът.
Запазват се текстовете, според които народните представители от парламентарна група, преустановила съществуването си, стават нечленуващи в група и не могат да бъдат приети за членове на друга парламентарна група, както и да образуват нова.
Депутат, напуснал или изключен от парламентарна група, става народен представител, нечленуващ в парламентарна група, не може да заявява принадлежност и не може да бъде приет за член на друга парламентарна група.
Народни представители, нечленуващи в парламентарна група, не могат да образуват парламентарни групи, а съществуващи парламентарни групи не могат да се сливат или разделят.