
Аз съм част от екипа на Пеевски и това, че не бях посочен в писмото на Доган с искане за моята оставка ми дава възможност сам да обявя своето решение, а то е, че аз ще остана в екипа на Пеевски, и ако това разделение, отстраняване продължи, а то очевидно така ще продължи, за първи път няма да остана до Доган. Това заяви депутатът от ДПС Йордан Цонев в ефира на БТВ, който направи депутатската си кариера именно при Доган. „Онова, което се случва в последните дни, в мен лично разколебава някои мои твърди убеждения от последните 25 години“, добави Цонев. По думите му цялата атака идва в момент, в който партията е на своя исторически връх, партията е в страхотна кондиция.
„Хубав или лош, одобряван или неодобряван, обичан или мразен, Пеевски направи страхотни неща за хората и за ДПС. Изгради страхотен екип“, посочи Цонев. По думите му ДПС винаги е била управлявана с твърда ръка.
Основният въпрос, който у мен породи, аз го казах на колегите, които подкрепят искането на оставката и които подкрепиха всички действия на почетния председател – у мен остава усещането, че 25 години съм бил заблуждаван в това, че заедността е философия на Движението за права и свободи, посочи Цонев.
Това, което видях във Фейсбук групата, модерирана от Елван Атила, е много смущаващо. Видях чисто етнически призиви, „българите и помаците ни вземат партията“, „ние турците да си я върнем“. Това не е делото на Доган, делото на живота му е междуетническата съвместимост, която той изключително сполучливо определи с думата „заедност“, коментира Цонев.
Според него приближени на Доган оказвали натиск на депесари с турски етнически произход, които подкрепят Пеевски, като им казвали, че са „предатели на етноса“.
Той заяви, че не му правело чест на Доган да казва, че Пеевски използвал полицията и прокуратурата за натиск над хората, които не споделяли идеите му. Цонев напомни, че Асен Василев ( ППДБ ) писал до американския департамент, че в подопечното му министерство няма данни за корупция, които да оправдават наложените санкциите на Пеевски по закона „Магнитски“. Твърди също, че и други ведомства били изпратили подобни писма на САЩ, които също били казали, че нямало данни за корупция на Пеевски.
Ще видите, че ние няма да воюваме с почетния председател Доган, следващите ни действия ще го покажат, заяви Цонев. Попитан за нова партия, той каза, че това ще реши Пеевски.

Може ли да извадиш етническата карта днес, когато виждаш, че си в слаба позиция, когато виждаш, че на Балканите, в света, навсякъде признават българския етнически модел, който е създаден в България да преминем през преход от тоталитаризма в друго свободно общество.
Това заяви в кулоарите на парламента изключеният от групата на Пеевски депутат по повод коментара Цонев за етнически призиви в партията.
Няма как човекът, който е измислил и предложил българския етнически модел, както и последователите му, да създават етническо напрежение, каза Аталай.
Моята снаха е християнка, моето семейство ще продължи дълги години и във векове по-нататък да е в етнически мир, добави той. Нека г-н Данчо Цонев да не си слага дивиденти с това и да не си играят с етническата карта, защото който вади етническата карта, мисля, че си заминава от политиката, коментира още Аталай.
Един от подкрепящите Доган депутати – Валентин Тончев – заяви, че всички опити да се всява раздор за етническо напрежение в България и сред членовете на Движението няма да успеят: „За всички е ясно, че д-р Ахмед Доган е носителят на етническия мир в България! ДПС категорично заявява, че всички опити да се всява раздор за етническо напрежение в България и сред нашите редици, няма да успеят. След като тези наши опоненти разбраха, че няма как да превземат партията по този начин и всички единодушно застават зад д-р Ахмед Доган, сега се търсят други опити за манипулация и дезинформация, с които да подкопават устоите на партията„.
Междувременно, втори депутат напусна ПГ на ДПС в петък, обяви председателят на парламента Рая Назарян. От думите й стана ясно, че заявление за напускане на групата е подал Мюмюн Мюмюн.
Така групата на ДПС остава с 23-ма членове, а напусналите я са 24.
По-рано през деня ПГ на ДПС напусна Ибраим Зайденов.
Равносметка на роенето
В момента верните на Пеевски членове на ръководството на партията са 9 души – зам.-председателите на партията Халил Летифов, Искра Михайлова, Йордан Цонев и Станислав Анастасов, както и още няколко души в ЦОБ – Хамид Хамид, Радослав Ревански, Валентин Тончев, Цветан Енчев, Танер Кабил. Неясна е позицията на кмета на Кърджали Ерол Мюмюн.
Верни на Доган в ЦОБ са 11 души – зам.председателите Джейхан Ибрямов, Айсел Руфад и Илхан Кючюк, както и членовете Рамадан Аталай, Хасан Адемов, Ализан Яхова, Левент Мемиш, Марио Рангелов, Севим Али, Танзер Юсеинов, Севинч Солакова. Сега към тях се добавя Ибраим Зайденов.
Президентът връчва мандат на ППДБ
Резултатът от изненадващото прегрупиране в ДПС вече е ясен – идната седмица президентът Румен Радев ще връчи втория мандат за съставяне на правителство на ППДБ.
„Отчитам парламентарната динамика и необходимостта от време и диалог. Очаквам парламентарната група на ПП-ДБ ясно да заяви дали ще остане зад своите декларации, че ще бъде опозиция или ще потърси подкрепа за съставяне на правителство„, заяви президентът. Той призова народните представители да осмислят в дълбочина динамиката на политическите процеси в страната и да положат усилия здравият разум да се върне в НС.