„Продължаваме промяната – Демократична България“ поискаха от президента да забави с три месеца връчването на втория проучвателен мандат за съставяне на правителство, който коалицията предстои да получи. ПП-ДБ ще изпратят декларация до всички депутати и ще търсят широка политическа подкрепа в 50-ото Народно събрание за приемането на антикорупционно законодателство. С приемането му от коалицията обвързаха и получаването на втория мандат.
Съдебна реформа преди излъчване на правителство в 50-ото НС предлага вторият мандатоносител – ПП-ДБ, като коалицията ще търси подкрепата на 160 депутати, които да приемат 7 законопроекта, насочени срещу корупцията, преди да започнат същинските разговори за правителство. Ако такава подкрепа се намери, процесът може да отнеме около 3 месеца.
Очаквам парламентарната група на „Продължаваме Промяната-Демократична България“ да предприеме незабавни стъпки за изясняване на ситуацията около намирането на съответната политическа подкрепа в рамките на 50-ото Народно събрание по основния и важен въпрос – съставянето на правителството. Това заяви президентът Румен Радев на среща с представители на втората по численост парламентарна група в парламента (Още по долу).
Ето и текста на документа на ПП-ДБ, наречен „декларация за излизане от политическата криза в България“
Декларация
Ние, народните представители от Петдесетото Народно събрание, заявяваме, че разбираме задачата, която е непартийна, а национална и с която българските граждани са ни изпратили да бъдем техни представители в парламента – да работим, за да решаваме проблемите на хората, а именно: да повишим благосъстоянието им, да продължим програмата за мащабно и справедливо финансиране на всички общини; да създадем добра икономическа среда за развитие на бизнеса; да довършим всички важни инфраструктурни проекти; да гарантираме водоснабдяването за гражданите и за земеделието, да осигурим независимост и развитие на българската енергийна система, да дигитализираме администрацията; да осъществим мащабни инвестиции в училища, детски градини, спорта и изкуствата, за да имат българските деца условия за развитие; да изберем професионалисти в независимите регулатори, които защитават конкуренцията и потребителите; и много други;
Като отчитаме, че поляризацията в обществото и недоверието между политическите сили затрудняват силно политическия диалог и възможността да се формира устойчиво управление на страната, което да изпълни тези задачи;
Като споделяме разбирането, че в основата на недоверието на гражданите на Република България към политическия процес стои острото чувство за несправедливост, породено от липсата на равенство пред закона и трайния институционален отказ за противодействие на злоупотребата с власт;
Като отчитаме, че стабилизиране на парламентарната република е възможно само след като бъдат премахнати системните предпоставки за безнаказаността на политическата корупция и за нелегитимното влияние върху правоохранителните органи и регулаторите;
Като подчертаваме своята убеденост, че пътят към решаване на дълбоката политическата криза в страната минава през завършването на ключовите етапи от антикорупционната и правосъдната реформа;
ЗАЯВЯВАМЕ, ЧЕ ЩЕ ПОДКРЕПИМ:
- Избиране на членове на Комисията за противодействие на корупцията по честен и прозрачен начин от поне 160 народни представители, въз основа на правила, одобрени от Европейската комисия, за да се гарантира ефективна борба с корупцията.
- Приемане на нов Закон за съдебната власт, основан на принципните положения в проекта на Министерство на правосъдието, оценен положително и изцяло подкрепен от Комитета на министрите на Съвета на Европа, за да бъдат гарантирани независимостта на съда и отчетността на прокуратурата и уредени следните основни компоненти, посочени в приложението към настоящата декларация.
- Приемане на изменения в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, с които правилно да бъде транспонирана съответната директива и да бъдат премахнати несъответстващите времеви ограничения.
- Приемане на изменения в Наказателно-процесуалния кодекс за: ограничаване злоупотреби със специални разузнавателни средства; ограничаване на прикриването на важна за обществото информация под претекст, че е следствена тайна; уреждане на правата на лицата, направили съобщение за извършено престъпление.
- Приемане на Закон за несъстоятелността на физическите лица, който да даде възможност да получат защита стотици хиляди български граждани, които са добросъвестни длъжници, но са изпаднали във финансови затруднения, и който е условие по Плана за възстановяване и устойчивост.
6. Избор на нов омбудсман на Република България, съгласно изискванията на чл. 91б от Конституцията на Република България, за да се гарантира на всички граждани, че имат независим обществен защитник, който насърчава и защитава правата на човека и основните свободи.
7. Първа стъпка в реформата на службите за сигурност чрез приемане на изменения в специалните закони, уреждащи тяхната работата за въвеждане на периодични проверки за интегритет и лоялност, вкл. чрез полифизиографичен тест.
Приемането на горните закони и решения е необходимо предварително условие за започване на разговори за правителство с широка антикорупционна подкрепа в рамките на Петдесетото Народно събрание.
Народните представители, подкрепящи настоящата Декларация за излизане от политическата криза, призовават президента да отложи връчването на втория мандат с 3 месеца, за да бъдат гласувани горепосочените законопроекти и решения.
Президентът: Връчването на мандати е процедурата по съставяне на правителство, а не законодателната програма на парламента
Под каквато и форма да са опаковани тези важни искания, те водят неизменно към изискванията на Конституцията дали има мнозинство в 50-ото Народно събрание за съставяне на правителство, посочи Румен Радев и допълни, че ПГ на ПП-ДБ следва първо да отговорят именно на този въпрос. Президентът заяви, че гражданите отдавна очакват от Народното събрание да вземе редица важни решения, включително да бъде попълнен съставът на регулаторите, чиито мандати са изтекли преди години. В същото време обаче връчването на мандати на парламентарните групи в съответствие с Конституцията разглежда процедурата по съставяне на правителство, а не законодателната програма на парламента. „В трудни ситуации на кризи всички трябва да се водим стриктно от закона, най-вече от Конституцията“, заяви Румен Радев и призова по никакъв начин да не се компрометира основният закон.
Държавният глава отбеляза сложната политическа обстановка в момента, белязана от остри противоречия и силна динамика, което по думите му изисква както диалог, така и навременни и оперативни решения. Президентът призова ПГ на ПП-ДБ да се фокусира върху адекватни действия за намиране на подкрепа за съставяне на кабинет, тъй като разполага с 39 народни представители, а изложените от тях идеи изискват мнозинство, включително квалифицирано.
На базата на реакцията на другите политически сили ще взема решение кога да връча втория проучвателен мандат, допълни президентът.