Международният съд на ООН обяви, че заселническата политика на Израел и експлоатацията на природните ресурси в палестинските територии нарушават международното право, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, съобщава БТА
В становището на съда се казва още, че Израел трябва да изплати обезщетения на палестинците за щетите, причинени от окупацията. То също така указва, че Съветът за сигурност на ООН, Общото събрание и всички държави са длъжни да не признават окупацията като законна и не трябва да оказват помощ или подкрепа за нейното поддържане.
Петнадесетчленният съдебен състав посочва, че „злоупотребата на Израел със статута му на окупационна сила“ прави „присъствието му на окупираната палестинска територия незаконно“. В становището се още, че продължаващото присъствие на Израел трябва да бъде прекратено „възможно най-бързо“, отбелязва АП.
„Прехвърлянето от страна на Израел на заселници на Западния бряг и в Йерусалим, както и поддържането на тяхното присъствие от страна на Израел, е в противоречие с член 49 от Четвъртата женевска конвенция“, се казва в решението. Освен това използването на природните ресурси е „несъвместимо“ със задълженията на Израел като окупационна сила.
Действията на Израел са равнозначни на де факто анексия на тези територии, е подчертано в необвързващото консултативно становище на съда. Според него страната извършва системна дискриминация срещу палестинците в окупираните територии.
Най-висшият съд ООН – Международният съд в Хага посочва също, че всички държави трябва да си сътрудничат, за да сложат край на израелско-палестинския конфликт.
Заключенията на съдиите от Международния съд (МС) не са задължителни, но имат значение в международното право и могат да отслабят подкрепата за Израел, отбелязва Ройтерс.
Според становището от 83 страници, прочетено от съдия Науаф Салам, Израел трябва незабавно да прекрати изграждането на селища, а съществуващите да бъдат премахнати.
Становището е поискано на Общото събрание на ООН от 2022 г. по настояване на Палестина, предшестващо войната в Газа, която започна през октомври.
В отговор на становището израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Западният бряг и Източен Йерусалим са част от историческата „родина“ на еврейския народ, предаде АП.
„Еврейският народ не е завоевател в собствената си земя – нито в нашата вечна столица Йерусалим, нито в земята на нашите предци в Юдея и Самария“, каза той в публикация в социалната мрежа „Екс“. „Никакво фалшиво решение в Хага няма да изопачи тази историческа истина и по същия начин законността на израелското заселване във всички територии на нашата родина не може да бъде оспорвана.“
Израел завзе по време на войната през 1967 г. Западния бряг, Ивицата Газа и Източен Йерусалим – области от историческа Палестина, от които палестинците искат да създадат своя държава, и оттогава изгражда селища на Западния бряг като непрекъснато ги разширява.
По данни на групата за мониторинг на заселванията Peace Now Израел е построил над 100 селища. Според група, подкрепяща заселниците, населението на Западния бряг се е увеличило с повече от 15 % през последните пет години и е достигнало над 500 000 израелци.
Израел също така е анексирал Източен Йерусалим и смята целия град за своя столица. Други 200 000 израелци живеят в селища, построени в Източен Йерусалим, които Израел смята за квартали на своята столица, посочва АП.
Израелските лидери твърдят, че териториите не са окупирани от юридическа гледна точка, тъй като се намират върху спорни земи, но ООН и по-голямата част от международната общност ги смятат за окупирана от Израел територия.