Последни новини
Home / Законът / Оценки на професори и адвокати за решението на КС между „Осанна“ и „Разпни го“

Оценки на професори и адвокати за решението на КС между „Осанна“ и „Разпни го“

Defakto.bg

Конституционният съд (КС) отмени голяма част от текстовете  съдебната реформа, въведени с Шестата поправка на Основния закон, зачерта Съдийския и Прокурския съвети, запази новия модел на служебното правителство, оцеля записаното независимо разследване на главния прокурор и неговите заместници.

Възстановени са правомощията на главния прокурор и седемгодишния му мандат.  Отново Пленумът на Висшия съдебен съвет ще избира т.нар. трима големи в съдебната система.  Пробив е, че остава записът, че  съдебната система е независима и нейн основен носител е съдът.  Ето и първите мнения и коментари на видни представители от юридическото съсловие за обявеното в петък решение на съда, които са в диапазона от „Осанна“ до „Разпни го“.

Проф. Екатерина Михайлова:

Проф. Екатерина Михайлова: Ще има тежки последици за съдебната реформа

Това решение ще има тежки последици за това дали ще може да се прави конституционна реформа в частта съдебна власт“, така проф. Михайлова коментира  решението на Конституционния съд, отменило основните текстове от съдебната реформа в Конституцията на 49-ото НС.

„Съжалявам много за това решение, можеше да не се стигне до него. Бях поканена да участвам в дискусия преди промените, имаше бележки, вкл. от мен, голяма част от тях не бяха чути. Съжалявам, защото съм привърженик на съдебната реформа – да се раздели прокуратурата от съда. Някои текстове, Слава Богу остават. Разбира се, по-големите приключват. Приключват защото беше ясно, че може да се катастрофира в решение 3 от 2003 г.“, посочи бившият депутат и преподавател по Конституционно право пред  bTV.

Според проф. Михайлова голяма част от проблемите с тези изменения на Конституцията „се дължат на прибързаното действие от страна на парламента и нежелание от страна на депутатите да чуят част от съображенията на съсловни организации и експерти“.

„За текстовете с регулаторите имах становище, че е противоконституционен и не виждах причина да не се направи промяната.  И накрая имаме текст, обявен от КС за противоконституционен“, коментира тя бързането на НС при приемането на конституционните промени.

„И в близко бъдеще едва ли някой ще дръзне да променя Конституцията, защото не може да събере конституционно мнозинство„, прогнозира преподавателят по конституционно право.

Адвокат Михаил Екимджиев

Адвокат Михаил Екимджиев:  От Конституцията изкачат  призраци –  Филчев, Пеевски, Борисов, а не бъдещето на децата ни

Според адвокат Михаил Екимджиев съдебната реформа е била мъртвородена, защото предвиждала укрепване на независимостта и силата на съдебната система, което е универсален лек срещу корупцията.

Прокорупционните мнозинства на ГЕРБ и ДПС, които формално участваха в приемането на тези промени, нямат интерес от приемането на този проект. Беше ясно, че тяхното участие е имитационно и след това те ще използват неформалния си, сенчестия ресурс, за да торпилират този конституционен проект, вкл. през аватарите си в Конституционния съд„, каза Екимджиев пред БТВ.

Според него българската конституция все повече прилича на мавзолей: „Миришеща на нафталин, а в нея се разхождат призраци от миналото – Филчев, Пеевски, Борисов, а не бъдещето на децата ни“. Той определи Конституционния съд  като ретрограден орган, който прави това, което кукловодите поискат. „С това решение беше завършен цикълът на реставрация на прокорупционното мнозинство“, изтъкна  Екимджиев.

Той атакува и гласуването в КС, в което е участвала и Десислава Атанасова – нещо, което според юридическата логика би трябвало да направи автоматично решението навалидно и нищожно заради злоупотреба с правомощия, смята адвокатът.

Според него единственият изход е в протести, подобни на тези от 2020 г., когато хиляди се събираха в демонстрации срещу правителството на ГЕРБ и  както и срещу вече бившия главен прокурор Иван Гешев.

Професор Георги Близнашки

Проф. Георги Близнашки: КС се справи неочаквано добре.

Конституционният съд взе правилното решение и отмени една значителна част от направените промени. Справиха се по един много сложен въпрос, дори объркан в юриспруденцията на Конституционния съд. Те възстановяват предишното положение, смело решение, коментира пред БНР бившият служебен премиер и юрист проф. Георги Близнашки.

„Още не съм навлязъл в подробностите. Но като цяло, с оглед на резултатите на решението, може да се каже, че КС се справи неочаквано добре. Шестата поправка беше направена набързо без сериозни дебати. Дори заседанията не бяха открити за широката общественост, а мотивите бяха подложени на критика от Венецианската комисия“, каза проф. Близнашки.  Според него е важно, „че се връщаме към нормалното положение и всички тези опити съдебната власт да бъдат поставена под политически контрол са осуетени“. Допълни:

„Анулирането на текстовете следва една процедурна логика. В крайна сметка НС е превишило своите правомощия и се е захванало с материя, която е от компетенцията на ВНС. Разбирам подхода на конституционните съдии, защото така най-лесно се стига до съгласие“.

За промените в Конституцията, които се отнасят до служебното правителство и до избора на служебен премиер от „онзи списък“, проф. Близнашки каза:

„Всички си даваме сметка, че става дума за едно голяма недоразумение и го видяхме как се случва, създава затруднение пред държавата. Въведохме доста комплицирани процедури – домова книга – пълни глупости. Ще трябва сериозен дебат, все пак чл. 99 беше един от най-сполучливите, ювелирни текстове в нашата Конституция.  КС не дава яснота от кой момент започва и в кой момент свършва мандатът на НС. Това е правна нетърпимост чрез промените в Конституцията. Надявам се, че когато се оценят нещата с оглед на дългосрочните национални интереси да се намери по-добро решение“.

Проф. Пламен Киров

Проф. Пламен Киров:  Може да започне процедура за избор на главен прокурор 

  Има възможност да започне процедура за избор на главен прокурор, коментира за БТА проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия и ръководител катедра „Конституционноправни науки“ в СУ  „Св. Климент Охридски“  по повод  решението на КС за промените в Конституцията, приети в края на 2023 г.

Има решение на Конституционния съд, всичко се изясни и оттук нататък може да започне процедурата, посочи проф. Киров. „След като няма титуляр главен прокурор, винаги може да започне процедура за излъчване на такъв. Има временно изпълняващ, защото имаше конституционни промени. Гласуваха се конституционните промени, след това бяха атакувани, и ето – има решение на Конституционния съд, всичко се изясни и оттук нататък естествено, че може да започне процедурата“, посочи той.

Проф. Киров отбеляза, че изборът на главен прокурор може да направи нов състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) (бел.ред. сегашният състав е с изтекъл мандат) и припомни, че вече има избрани магистрати от съдийската квота, но няма от политическата.

Във връзка с това, че конституционните съдии не са постигнали необходимото  мнозинство за постановяване на решение по част от промените ( служебното правителство, двойното гражданство и др. б.р. ), и по тази причина  отклоняват исканията на вносителите, проф. Пламен Киров обясни, че  направените конституционни промени  действат, те не са обявени за противоконституционни, което  не означава и обратното – че са конституционно съобразни.

Попитан дали с тези въпроси   може да бъде сезиран отново  Конституционния съд ,  проф. Киров казва, че според него може.  По думите му в един друг момент може да се поиска от друг състав на КС да се произнесе по тези разпоредби дали са конституционно съобразни. Той добави, че няма срок това да се случи.

Адв. Емил Георгиев

Адвокат Емил Георгиев: Съдът подчерта недосегаемостта на главния прокурор

С решението си мнозинството в Конституционния съд подчертава дебело недосегаемостта на главния прокурор и слага кръст на конституционния опит за въвеждане на принципа на съдийската независимост, защото това беше в сърцевината на предложените и приетите изменения в глава „Съдебна власт“. Това заяви пред БНТ адвокат  Емил Георгиев от Инициативата „Правосъдие за всеки“.

Това идва да покаже, че онези, които си избират главния прокурор – припомням тука разговорите с „Ти си го избра“ – или онези, които държат главния прокурор – припомням привиждането на съкращението „ДП“ като „държавно предприятие“ в следствените материали – за тях има гарантирана недосегаемост, тъй като ще могат на гърба на главния прокурор, за който се потвърждава тезата, че над него е само Господ, да продължават да съществуват.

Положението в съдебната власт е нетърпимо и то няма да стане по-търпимо с днешното решение. С това решение не е сложена точка на съдебната реформа, борбата продължава, заяви  адвокат Георгиев.

Борислав Цеков, д-р по конституционно право

Борислав Цеков, доктор по конституционно право: Рухна фалшив мит за съдебна реформа

  Решението на КС слага точка на фалшивия мит, че този тип конституционни промени означават съдебна реформа.  В решението няма нищо изненадващо, защото разделянето на два самостоятелни органа на Висшия съдебен съвет, отнемането на правомощия от главния прокурор, противоречи на действащата Конституция. Тези конституционни промени никога не са били замислени като реална съдебна реформа. Това  коментира  пред БНТ преподавателят по конституционно право Борислав Цеков.

Тези конституционни промени никога не са имали за цел реална съдебна реформа, а имаха за цел кадрова промяна в системата, посочи доц. Цеков.

Конституционният съд защити върховенството на Конституцията. За да се направят конституционни промени, трябва да има необходимия юридически инструментариум. Тези конституционни промени бяха обречени, отбеляза още Цеков.

About De Fakto

Проверете също

Пловдивските адвокати призоваха ВСС да прекрати процедурата за избор на Сарафов за главен прокурор, а колегите им да заявят позиция

Бунтовната адвокатска колегия в Пловдив първа протестира срещу обявената номинация на и.ф. Борислав Сарафов за …

Как да пресечем властта на съдебните шефове да узаконяват „ударите “ на прокуратурата срещу „когото трябва“

Божидар Божанов Апелативният съд  преценил, че Конституцията и две решения на Конституционния съд не са …

Един коментар

  1. Тапчакурофф

    Бойкикеф се нъсра

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.