Последни новини
Home / Законът / АССГ отмени решение на ОИК – София и й даде указания да отстрани кмета на столичния район „Искър“ Ясен Русев

АССГ отмени решение на ОИК – София и й даде указания да отстрани кмета на столичния район „Искър“ Ясен Русев

Defakto.bg
Ясен Русев

АССГ  отмени  решението на ОИК, с което през юни комисията запази като кмет на район „Искър  Ясен Русев, избран на поста от коалиция ПП- ДБ.  С решението си  съдът дава указания на комисията да прекрати правомощията му поради неизпълнени  задължения  за отстраняване  в срок на участие в търговско дружество.

На 24 юни т.г. един глас не стигна на Общинската избирателна комисия (ОИК) в София, за да отстрани Ясен Русев по жалба на Мартин Милев от ГЕРБ.  На заседанието  присъстваха 31 души,  „за“ отстраняването гласуваха 20 души,  бяха  нужни 21 гласа,  11 бяха „против“.  Тогава гласовете не стигнаха и за отхвърляне на жалбата срещу районния кмет. .

До съдебното решение се стигна най-напред по  жалба на Мартин Милев от ГЕРБ, а след решението на комисията коалиция „ГЕРБ – СДС“ подаде жалба пред АССГ срещу него. В нея се казва, че  Русев не е спазил закона и два месеца след встъпването в длъжност като кмет е имал участие в  дружеството „3 ЕН 3“.  Той е бил освободен като управител на дружеството на 6 декември 2023 г. , но едва на  26 януари 2024 г, е  прехвърлил акциите си в компанията, което е  повече от два месеца след встъпването му в длъжност.   Районните кметове положиха клетва на 13 ноември 2023 г.

Според  41, aл.1 oт ЗMCMA  в 1 –  мeceчeн cpoĸ oт пoлaгaнeтo нa ĸлeтвaтa, cъoтвeтнo oт пpиeмaнeтo нa peшeниeтo нa oбщинcĸия cъвeт, избpaният ĸмeт  тpябвa дa пpeдпpиeмe дeйcтвия зa пpeĸpaтявaнe нa вcяĸaĸвa дeйнocт, ĸoятo e в ĸoнфлиĸт нa интepecи c ĸмeтcĸия пocт и дa yвeдoми  пиcмeнo зa тoвa пpeдceдaтeля нa oбщинcĸия cъвeт и oбщинcĸaтa избиpaтeлнa ĸoмиcия.

 

 Проверката на казуса 

Съдът  е обсъдил казуса,  твърдяната несъвместимост и забраната определени публични длъжности да съвместяват и  търговска дейност наред с кметските задължания в контекста на  практиката  на Конституционния съд, на Върховния административен съд и нормите на  Закона за местното самоуправление  и местната администрация и местно самоуправление ( ЗМСМА).

В мотивите му е отбелязано, че е пълномощията на кмета на общината, на кмета на кметството и на кмета на района възникват от полагането на клетвата – чл. 38, ал.4 ЗМСМА. Това е и моментът към който се определя несъвместимостта и  задължението за предприемане на действия за преустановяването на дейността следва да бъде изпълнено в месечен срок от полагане на клетвата.

По делото е  установено, че  към 13 ноември  2023 г., денят на клетвата като кмет на район „Искър“,  Ясен Русев   е бил управител на „3 ЕН 3“ ООД, съдружник в същото дружество и съдружник в „Бийч Хъб“ ООД.  „Безспорно заемането на длъжността управител към 13.11.2023 г. е в нарушение на изискването за несъвместимост по чл. 41, ал. 1, предл. 3 от ЗМСМА    Участието като съдружник в дружество с ограничена отговорност също попада сред забраните по чл. 41, ал. 1 от ЗМСМА,  доколкото представлява търговска дейност по смисъла на Търговския закон,  посочва  съдът.  Напомня решение № 3 от 07.03.2019 г.  което посочва, че  института на несъвместимостта е „съвкупност от уредени на конституционно или законово ниво забрани определена публична длъжност да бъде съвместявана с друга такава или с длъжности и дейности, свързани с частен интерес на заемащия публичната длъжност, което осигурява „добросъвестно, независимо и безпристрастно осъществяване на властническите функции в обществен интерес“. 

Съдът: Има основания за предсрочно прекратяване на пълномощията

От представените по делото доказателства се  установява, че  част от предприетите действия от Русев  по чл. 41, ал.3 от ЗМСМА са извършени в срок  до деня на полагане на клетва – 13.12.2023 г.  Това е станало по отношение на участието му като съдружник в „Бийч Хъб“ ООД и като управител на „3 ЕН 3“ ООД.

Същото  обаче не се е случило във връзка със  съдружието на лицето в „3 ЕН 3“ ООД, „като вместо да пристъпи към активно поведение за прекратяване на несъвместимостта, Я. Е. Р., след избирането му за кмет на район „Искър“ е станал мажоритарен собственик в дружеството“, констатира съдът.  Първите действия за отстраняване на тази несъвместимост  са предприети със сключването на договор за прехвърляне на дружествени дялове с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието на  26.01.2024 г., тоест повече от месец от изтичане на срока по чл. 41, ал.3 от ЗМСМА и повече от два месеца от полагането на клетва като кмет на район „Искър“ , са констатаците на съда

По този повод е направен  извод , че Русев  не е изпълнил задължението си по чл. 41, ал.3 от ЗМСМА в едномесечния срок за предприемане  необходимите действия за прекратяване на търговската дейност, упражнявана в качеството му на съдружник в „3 ЕН 3“ ООД,  което е основание по чл. 42, ал.1, т.5 от ЗМСМА за предсрочно прекратяване на пълномощията му.

Кметът  не е изпълнил още едно обичайно пренебрегвано задължение , свързано с  ангажимента за  писмено  уведомяване на   председателя на общинския съвет и общинската избирателна комисия за възникналата несъвместимост по чл. 41, ал.1 от ЗМСМА, е записано в решението.   „Няма спор по делото, че Ясен Рудсв  не е уведомил нито председателя на Столичен общински съвет, нито ОИК, че до 13.12.2023 г. е предприел действия за прекратяването на дейността, като съдружник в „3 ЕН 3“ ООД и в „Бийч Хъб“ ООД и за освобождаването му от заеманата длъжност- управител на „3 ЕН 3“ ООД „, отбелязва съдът.

Напомня, че според  Решение № 13 от 24 септември на КС по к. дело № 5/2020 г,  избраният за  кмет, трябва да изпълни   три кумулативно предвидени изисквания:  да предприеме  действия за прекратяването на дейността и/или за освобождаването му от заеманата длъжност,  да уведоми писмено за това председателя на общинския съвет, както и общинската избирателна комисия“.

Уведомяването на председателя на общинския съвет и на общинската избирателна комисия  не е просто второстепенно и  декларативно задължение на лицето,  а допълнителен механизъм за защита  на  публичния интерес – именно това  дава възможност на общинската избирателна комисия да осъществи контрол и  оценка по въпросите – изпълнени ли са условията и ако се налага да пристъпи към е действия за предсрочно прекратяване на пълномощията на кмета, сочи съдът.  Изброени са множество решения на ВАС по въпроса.

В този смисъл дори само хипотетично да се приеме, че участието като съдружник в „3 ЕН 3“ ООД не е основание за несъвместимост по чл. 41,   ал. 1 от ЗМСМА, то неуведомяването на органите в преклузивния срок за освобождаването на Я. Е. Р. от длъжността управител на „3 ЕН 3“ ООД и съдружник в „Бийч Хъб“ ООД, представлява неизпълнение на една от кумулативно предвидените в чл. 41, ал. 3 от ЗМСМА предпоставки и води до налагане на санкцията по чл. 42, ал. 3 от ЗМСМА, а именно: предсрочно прекратяване на пълномощията на кмета„, е отбелязва в решението.  Неизпълнението на това задължение в законоустановения едномесечен срок е  самостоятелно основание за предсрочно прекратяване на пълномощията на кмета, сочи АССГ.

Несъвместимостта е характеристика на правовата държава, в която законодателят е длъжен да осигури превеса на публичния интерес над частния, особено в случаите на колизия, отбелязва АССГ, като се позовава на решение на КС.

В заключение съдът прави извод, че  ОИК е приела решение в несъответствие с целта на закона за осигуряване на непредубеденост, безпристрастност на органите на публична власт при изпълняване на техните функции и поставяне на публичния над частния интерес. 

Поради констатирана незаконосъобразност по чл. 146, т.4 и т.5 от АПК  съдът отменя решението на ОИК   и  връща  преписката на административния орган.  Уточнено е,  че АССГ не може да реши въпроса по същество, защото в ЗМСМА е предвидена специална компетентност на ОИК и естеството на спора не позволява решаването от съда.

Изрично е посочено, че в 14 – дневен срок  ОИК – Столична „следва да прекрати предсрочно пълномощията на Ясен Русев, като съобрази мотивите в настоящия съдебен акт“.

Решението може да бъде обжалвано пред ВКС.

Равносметка 

Емил Браничевски,

Това е трети кмет на „ПП-ДБ“ в столицата, който попада под обстрел  след кметските  през 2023 г.

Преди седмица Aдминиcтpaтивният cъд – Coфия  възcтaнoви  на длъжнocт oтcтpaнeния преди това oт Oбщинcĸaтa избиpaтeлнa ĸoмиcия- Coфия ĸмeт нa cтoличния paйoн „Oбopищe“ Гeopги Kyзмoв.  Ha 10 юли Oбщинcĸaтa избиpaтeлнa ĸoмиcия (OИK) – Coфия, пpeĸpaти пpaвoмoщиятa нa Kyзмoв ĸaтo ĸмeт нa paйoн „Oбopищe“ c мoтивa, чe вce oщe бил cъдpyжниĸ в двe фиpми.

Съдът прие аргументите му, че  нe е  yчacтвaл пpяĸo в yпpaвлeниeтo нa двeтe peĸлaмни aгeнции, ĸoитo пpи тoвa нe paбoтят oт гoдини.

Засега съдебната битка  срещу кметовете на ПП – ДБ  губи  Емил Браничевски, районен кмет на „Илинден“,  обвиняван, че е създал фирма в Обединеното кралство , след избора му за кмет на района.   До момента нито една институция у нас и в чужбина, не  може да отхвърли твърденията му, че е станал жертва на фалшива регистрация във Великобритания.  Не полагат усилия да потвърдят това, а  той е отстранен заради  формално  нарушение  на закона.

 

About De Fakto

Проверете също

Адв. Михаил Екимджиев: СГС не издържа теста за независимост и безпристрастност по случая „Джейхан Ибрямов“

Сваленият имунитет на кандидата за депутат е преврат срещу Конституцията и Републиката   Доказателствата, събрани по …

Заключение на ген. адвокат: ИВСС с изтекъл мандат не може да контролира дейността на магистратите и тяхната почтеност

  Ако СЕС одобри заключението на генералния адвокат, това ще се отрази и на идеята  …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.