Съставът на ВСС, който вече е извън мандата си няма никаква легитимност да избира председател на върховните съдилища и главен прокурор. Това това заяви пред БНТ бившият правосъден министър Атанас Славов. Той отбеляза, че няма и конституционна възможност, като подчерта статията на доц. Наталия Киселова (публикувана в Де Факто/, че Конституционният съд запази ограниченията пред стария ВСС да прави предложения за председатели на ВКС и Главен прокурор.
Действащият Bиcш cъдeбeн cъвeт изпълнявa фyнĸциитe си, но с c изĸлючeниe нa пpaвoмoщиятa да пpaви пpeдлoжeния дo пpeзидeнтa зa нaзнaчaвaнe и ocвoбoждaвaнe нa пpeдceдaтeля нa Bъpxoвния ĸacaциoнeн cъд и пpeдceдaтeля нa Bъpxoвния aдминиcтpaтивeн cъд, отбеляза доц„ Киселова. КС запази и разпоредбите, че Народното събрание в срок от шест месеца от влизането в сила на промените в Конституцията приема законите, които се отнасят до прилагането на тези изменения и допълнения, а изборните членове на ВСС се избират в срок от три месеца.
В този смисъл предстои избор на 11-те от професионалната квота и 11-те от парламентарната квота за нов ВСС, посочи доц. Славов.
Той обясни, че в този смисъл е и внесеният законопроект на ПП-ДБ за промени в Закона за съдебната власт, в който е конкретизирано, че настоящият ВСС, с изтекъл мандат, няма правно основание да избира титулярен главен прокурор и председател на ВАС, чиито мандат изтича на 22 ноември т.г.
Славов изрази съжаление, че в Конституцията е пропуснато да се предвиди по-ниско мнозинство от 140 гласа, а не както е сега – 160, за избор на членове на ВСС.
За съжаление Конституционният съд гледа в огледалото за обратно виждане и възприе като стандарт решението „Филчев“ от 2003 г. в противоречие с аргументи в обратната посока, каза Славов. Той заяви, че въпреки решението съдебната реформа няма да спре, защото обществото има нужда от нея, и ще продължи с частични промени в Конституцията, които не изискват Велико народно събрание, и с изменения на други закони.
По един или друг начин е възможно отново да се търсят отново ограничени конституционните промени през обикновено Народно събрание в съдебната власт, заяви Славов. Няма пречка да се проведа проучвателни разговори по въпроса, каза той.
„Очевидно е, че кабинетът Главчев не действа като служебно правителство, а действа като правителство на Пеевски и на Борисов. Даже повече не Пеевски, което е тъжно, защото ГЕРБ е все пак най-голямата партия“, каза той. Подобна зависимост той определи като риск, най-вече корупционен.
„Ние винаги сме се противопоставяли на модела Пеевски. Служебният кабинет действа като правителство повече на Пеевски, отколкото на Борисов, заяви Славов. И да – служебният кабинет на Главчев се оказа на ДПС-Пеевски“, обобщи Славов. Очевидно е, че няма да има правителство с третия мандат, допълни той