Българската политика е в процес на „африканизация“
Предсрочните парламентарни избори ще са втората или третата неделя на октомври, изчислиха конституционалистите доц. Наталия Киселова и д-р Борислав Цеков в студиото на „Денят започва“ по БНТ.
Според тях, е грешка вотът у нас да се обвързва с битката между Тръмп и Харис в Съединените щати. А дали следващите избори ще произведат работещ парламент, зависи от това дали самите политици ще си поставят надпартийни цели, смятат двамата.
По правилата и заложените срокове в закона парламентарните избори ще се проведат на 13 или 20 октомври.
Изборът на служебен министър-председател може да предизвика поредния политически трус, допускат конституционалистите. Според Борислав Цеков, „маневрите партийно ниво са сведени до сметките какда си създадем някаква нова фигурка от този кратък каталог, който да инсталираме за премиер са поредното губи време за държавата.“
Наталия Киселова заяви, че е трябвало още в рамките на първите няколко дни да се положат усилия първо да бъдат избрани не само омбудсман и негов заместник, но и да се обнови състава на Сметната палата или ако са искали да обновят реда, да бяха го направили веднага щом беше свикано събранието.
“ Сега внасянето на такъв проект показва конюнктурата„, каза тя .
Изборната спирала и политическата криза са резултат от алчност, смятат двамата. Според Киселова “ част от партиите или по-скоро техните лидери се надяват чрез избори да изтощят други партии.“
Цеков заяви, че българската политика е в процес на „африканизация“, което означава отказ от общото благо, племенно начало в партиите, които не водят диалог в името на някакви национални политики, а водят битка за взаимно унищожение, а целта им не е интересът на нацията, а контролът върху публичните ресурси.“ Има фактори, които чакат да видят накъде ще духне вятъра отвъд океана пак казвам, това са доста грешни калкулации, отбеляза Цеков.
Според конституционалистите, излизане от деструктивната политическата криза ще има само при поставяне на важните за обществото приоритети.
Аритметиката на властта
С връщането на третия мандат за съставяне на редовно правителство като неизпълнен, се задейства процедурата по член 99 Kонституцията, според която президентът след консултации с парламентарните групи по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. Служебният премиер се назначава измежду 10 висши държавни позиции. Дотук е ясно, че председателят на парламента Рая Назарян отказа на Радев да е служебен премиер във вчерашния ден. Но също вчера действащият служебен премиер Главчев заяви публично, че ако президентът му предложи да остане като министър-председател, ще се съгласи.
По т.нар. „домова книга“ възможни премиери са и заместник-председателите на Сметната палата Горица Грънчарова – Козарева и Тошко Тодоров, макар че от 2022 година са с изтекъл 7-годишен мандат. Горица Грънчарова- Козарева в момента изпълнява правомощия на председателя, докато той е министър председател.
Омбудсман няма откакто през април Диана Ковачева замина като съдия в Страсбург, а заместничката ѝ подаде оставка.
Сред възможните премиери са управителя на БНБ или някой от подуправителите, но още в края на март тази година Димитър Радев публично оповести мотиви за несъвместимост, след като бе поканен от държавния глава на разговор. Освен че не е добра идея банката да се въвлича в политиката, той изброи правни аргументи за това, че не може представител на БНБ да поеме поста.
„Има колизия с европейското законодателство. Управителят на Централната банка и неговата роля са изрично дефинирани. Не могат да се съвместяват тези длъжности“, обясни Димитър Радев.
Последно се чува обаче, че бившият депутат от ДПС Петър Чобанов, близък до Делян Пеевски след разпада на ПГ на ДПС, понастоящем подуправител на БНБ, е готов да се жертва за премиерския пост. Андрей Гюров (ПП- ДБ ) бе своевременно отстранен. Възможно е президентът да разговаря и с третия подуправител на БНБ Радослав Миленков, избран на поста с подкрепата на ГЕРБ и ДПС.
Както се казва поправките в Конституцията за служебното правителство се превръщат в трамплин към властта на елитни и само „наши“ хора, излъчвани от депутати, които перфектно са си свършили работата в парламентарната ни република – за седми път в рамките на три години пращат електората на предсрочни избори.