Последни новини
Home / Законът / За 7- ми път обвинението за рекет на убитата Станка Марангозова, не се класира за разглеждане в съда

За 7- ми път обвинението за рекет на убитата Станка Марангозова, не се класира за разглеждане в съда

Defakto.bg
Разстреляната брокерка Станка Марангозова

На 30 юли 2024 г. Апелативен съд – София   потвърди определението на СГС,  с което съдът прекрати съдебното производство по  делото за рекет срещу Веселин Денков и Иво Масларов за изнудване на убитата брокерка Станка Марангозова,  и го върна на прокурора за отстраняване на процесуални нарушения.  Така за седми път обвинението не  успя да внесе в съдебната фаза обвинителния си акт срещу двамата.

Пред АС  Софийска градска прокуратура оспори връщането на  обвинителния акт от СГС  с твърдението, че  той отговаря напълно на законовите изисквания, а  според изискванията на НПК и тълкувателно решение  №2 на ВКС,  в него е описан всеки пункт от обвиненията  срещу Масларов и Денков.  Казва, че направените от съда изводи  за дефицити в описанието на всяко едно от деянията, за които е повдигнато обвинение са неправилни и настоява определението на СГС да бъде отменено, а АС  да  постанови  насрочване на делото за разглеждане с призоваване на лицата, описани в приложението на обвинителния акт.

Веселин Денков с приятелката си Ивайла Бакалова

Ден, след убийството на  брокерката Станка   Марангозова през май 2020 г.,  Специализираната прокуратура  внесе в съда обвинителен акт срещу  двамата  за изнудване  преживе.  Двамата,  Масларов и Денков,  имали неуредени финансови отношения с жертвата, която е подавала жалби за тормоз срещу тях.  Според обвинението Масларов и Денков  са й отнели чрез изнудване над 860 000 лв.

През първите месеци на 2020 година делото тръгна,  но с пандемията от COVID-19 производството спря.  До разстрела й,  прокуратурата вече бе  отбелязала  (през  2018 и 2019 г.)   два неуспешни опита да внесе обвинението в съдебна фаза на процеса, което бе връщано  поради неточности и пороци, писа пресата.

   Основната причина,   сочена от съдилищата за връщането на обвинителния акт са  неясноти,  от които съдът не може да очертае предмета на делото, тъй като е неясно  в какво се състоят  престъпни  действия на обвиняемите.   От определението на АС – София се разбира, че до произнасянето му, обвинението е връщано общо шест пъти. 

 Съображенията на АС – София

След като разглеждат казуса, апелативните съдии стигат до извода, че   обвинителният акт за рекета няма шанс и от седмия път да се озове  в съдебна фаза.

Съгласно ТР № 2 от 2002 г.на ОСНК на ВКС, което е задължително за приложение от съдилищата, „главното предназначение на обвинителния акт е да формулира така обвинението, че да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и участието на обвиняемия в него, и по този начин да се поставят основните рамки на процеса на доказване и осъществяване правото на защита“, сочат апелативните съдии.

Прокурорът задължително трябва да посочи фактите, които обуславят съставомерността на деянието и участието на обвиняемия в неговото осъществяване, казват още те.

Неизпълнението на това задължение винаги съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, защото води до ограничаване на правото на защита на подсъдимия в съдебната фаза на процеса. Едновременно с това, липсата на пълна и ясна фактическа рамка на обвинението с достатъчно и прецизно посочени обстоятелства относно съставомерните признаци на всяко деяние – предмет на делото, поставя съда в невъзможност при провеждане на първоинстанционното производство да прецени на базата на събрания доказателствен материал, дали твърдените от прокурора в обстоятелствената част на обвинителния акт факти, са доказани“, отбелязва съставът на АС – София.

   За седмия опит

Софийски градски съд е направил пореден седми  опит да посочи установените допуснати съществени процесуални нарушения от страна на прокуратурата, с указания за отстраняването им, така, че обвинителния акт да е ясен и да даде възможност на подсъдимите да го разберат и да организират защитата си, пишат съдиите.

Те установяват, че първостепенният съд е разгледал всичките осем пункта от обвинението на подсъдимите Масларов и Денков и  споделят становището на СГС, че  е налице неяснота  за дейността, която е извършвала  Станка Марангозова,  тъй като твърдението, че се е занимавала с търговия на ценни книжа не дава отговор на въпроса това  занимание било ли е регламентирано по някакъв начин – с лиценз, с договор или друг начин.

  Не става ясно, казва още съдът,  пострадалата имала ли е и какви договорни отношения с подсъдимите, което е от значение, за да може да се установи „какъв е бил характерът на отношенията между потенциално пострадалите лица и подсъдимите, какво е било основанието, въз основа на което евентуално са били предадени определени парични суми от едната страна на другата, имало ли е договорно основание за това, какъв тип е бил договорът – за заем или за инвестиционно обслужване по поръчка“.

Иво Масларов

Основателно съставът на СГС  е посочил неясноти  в обвинителния акт по отношение на Иво Масларов,  доколкото липсва изрично и конкретно посочване на твърдения в обстоятелствената част на акта как е извършил вербално заплашване чрез конкретни изрази, които в диспозитива на акта са отразени като елемент от изпълнителното деяние на престъплението, част от продължаваното такова.

АС потвърждава и  констатацията на СГС за  липсата на посочена специална цел от страна на подсъдимия  Веселин Денков  при описание на  деянието за изнудване по чл.214 от НК . “ Не може да бъде споделено изложеното в частния протест на СГП, тъй като в него са цитирани пасажи от изготвения и коментиран в настоящото производство обвинителен акт и не се съдържат аргументи, които да бъдат обсъждани“.

Констатираните съществени процесуални нарушения, които са нарушили правата на обвиняемите,   са довели до правилен и законосъобразен извод на първостепенния съд за прекратяване на производство и връщането за отстраняването им, е посочено в определението на АС.   Следва  да бъдат съобразени и предходните указания, давани от съда в тази връзка, отбелязва съдът .

Финално Софийски апелативен съд оставя протеста на прокуратурата  без уважение.

Решението е окончателно.

Ha 31.08.2023 г. Boeннo-oĸpъжнa пpoĸypaтypa – Coфия внece в Coфийcĸия вoeнeн cъд oбвинитeлeн aĸт зa самото yбийcтвo нa Cтaнĸa Mapaнгoзoвa.  Toвa ce cлyчи зa втopи път, cлeд ĸaтo пpeз aвгycт 2021 г. съдът го върна  зapaди мнoжecтвo пpoцecyaлни нapyшeния.  Обвиняеми по делото са пoдп. Бopиc Ивaнoв (cлyжитeл нa Haциoнaлнa cлyжбa зa oxpaнa ĸъм мoмeнтa нa извъpшвaнe нa пpecтъплeниeтo), Ивo Macлapoв, Πeтъp Kocтoв и Beceлин Дeнĸoв.

На 17 май т.г. СГС допусна обвинителния акт за разглеждане  в съдебна фаза,  а на 2 август АС – София потвърди определението му.

 

About De Fakto

Проверете също

СГС пусна задържаните братя за отвличане – няма доказателства за извършено престъпление

Софийският градски съд пусна от ареста братята Митко и Радослав Лебешковски. Съдия Иван Коев отхвърли …

Министърът на правосъдието сезира прокуратурата за евентуална имотна измама на 90-годишна жена

Министърът на правосъдието Георги Георгиев сезира Софийската районна прокуратура за случай на евентуална имотна измама, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.