Полицията е обезпечила достъпа на Европрокуратурата до газовия оператор „Булгаргазтранс“, съобщи Калин Стоянов в Пловдив. Рано тази сутрин стана известно, че представители на Еппо са влезли в „Булгартрансгаз“, но поради липса на официална информация, плъзна предположение, че причината е сделката „Боташ“.
От Брюксел отказаха коментар по случая. По неофициална информация проверките са свързани с разширението на газохранилището в Чирен.
Влизането и проверката на Европейската прокуратура в „Булгартрансгаз“ е заради злоупотреба с европейски средства по стратегически европейски проекти, заяви пред БНР Мартин Владимиров, старши анализатор в енергетиката в Център за изследване на демокрацията.
„Паралелно с това има съмнения за злоупотреба с обществени поръчки за разширяването на Чирен и газопреносните връзки с Гърция и Румъния. Подозирам и двата големи проекта, които са финансирани частично от ЕК“, каза анализаторът.
„На този етап няма официална информация за повода на действията на Европейската прокуратура, мисля, че сигурно не става въпрос за разследване на конкурентните практики, защото тя няма мандат, това го прави ГД „Конкуренция“. По-скоро става въпрос за злоупотреба с европейски средства, финансирали мащабни проекти за изграждане на газопреносна мрежа или разширението на Чирен, по-скоро е за Чирен“, отбеляза той.
Допълни, че към момента ГД „Конкуренция“ разследва сделката между Боташ и Булгаргаз, „защото потенциално нарушава правота на ЕС като не се позволява участието на трети страни“.
По думите му зад паравана „диверсификация на газови доставки“ се изразходват много пари, Чирен и вертикалния газов коридор, а тези проекти не целят промяна на стратегическия курс на страната, а частни интереси.
Ето какво написа Велислава Пеева в mediapool.bg:
„Енергийният форум подаде преди няколко месеца сигнал до множество институции за „сериозните опасности надвиснали над газохранилището „Чирен“ за неговото технологично компрометиране поради непрофесионалните и съмнителни действия на ръководството на „Булгартрансгаз“ ЕАД“.
Преди година бе проведен търг за разширение на капацитета на „Чирен“ чрез нови 10 експлоатационни наклонено-насочени соднажи и 3 набпюдателни (вертикапни) за срок от 600 календарни дни.
Търгът бе спечелен от Д33Д „Чирен Дрилинг 2022“, но обединението се отказа. След това поръчката бе поета от обединението „Екзало Дрилинг Чирен“ с участници „Главболгарстрой“ и „Газ Проджект Девелопмънт“. Цената бе 221 221 200 лева без ДДС.
Енергийният форум отбелязва в своите сигнали, че участници в търга нямат експертиза по организиране и изпълнение на сондажи за нефт и природен газ. Те са декларирали като подизпълнители опитни чуждестраннни сондажни фирми с национален и международен опит.
След това изпълнителят е предприел и целенасочени действия за промяна на сондажите и „по-конкретно замяна на планирани наклонено-насочени сондажи с 20 вертикапни сондажа, въпреки доказаната неефективност на предлагания подход“, пише БЕМФ.
„Изготвеният доклад за предлаганата подмяна е предмет на вътрешен одит в „Булгартрансгаз“, възложен от изпълнителния директор на дружеството. Заключенията от същия са скандални и би следвано да са предмет на прокурорско разследване“, се казва в сигнала.“