Софийският градски съд определи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ за Румен Гайтански – Вълка. Той e обвинен за длъжностно присвояване по разследването за необезпечения кредит от 150 млн. лева от ББР. Според прокуратурата неговата роля в схемата била на подбудител.
Съдът прие, че има достатъчно събрани доказателства по делото, сред тях – множество свидетелски показания.
Съдът уточни, че на този етап става въпрос за работно обвинение и за престъпна дейност с особено висока обществена опасност. Решението за мярката беше взето бързо, като прокуратурата заяви, че има достатъчно данни Румен Гайтански да е извършил длъжностно присвояване в съучастие с Иван Георгиев и Стоян Мавродиев.
Днес от прокуратурата добавиха като обвинение документна измама и умишлено склоняване Мавродиев да подпише спорния кредит от 150 милиона лева.
Гайтански заяви, че иска да бъде разпитан, не е престъпник и няма намерение да се укрива. Адвокатът му Красимир Донков коментира пред медиите, че ще обжалва определението на съда пред горната инстанция. Той добави, че няма данни по делото Румен Гайтански да е подбуждал или мотивирал когото и да било да извърши нещо. По думите му няма как Гайтански да въздейства на свидетели, разпитани преди толкова години, като припомни, че разследването е от 2022 г.
Другите обвиняеми за кредита са бившият директор на ББР Стоян Мавродиев, за когото няма информация къде се намира, и представителят на фирмата, усвоила кредита – Иван Георгиев. Той е на свобода срещу 50 хиляди лева. Защитата на Гайтански обърна внимание на различното третиране на обвиняемите. „Обвиненията са еднакви, но Иван Георгиев е с парична гаранция от 50 хил. лв., а Румен Гайтански със „задържане под стража“, каза още Донков.
По – рано Софийската градска прокуратура внесе в съда искане за постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража“ за Румен Гайтански-Вълка. Той бе доведен в съдебната зала с охрана и белезници, закачени за специален колан на кръста му и с медицинска маска.
Гайтански бе задържан за 72 часа с прокурорско постановление, след като се предаде доброволно в четвъртък , но го върнаха за петък, 16 август, което изглеждаше абсурдно от страна на властите, които го издирваха и обвиниха в извършване на тежко престъпление, но не са поискали да го приберат веднага.
Кредитът е отпуснат през 2019 г. на новорегистрираната и без никакви активи фирма „Роудуей кънстракшън“ с цел да закупи малката строителна компания „Пътстройинженеринг“, като продавач е фирмата „Био майнинг“. И трите компании са свързани с бизнесмена Румен Гайтански, обяви преди седмица Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Разследване на комисията показва, че с част от парите по кредита е погасено задължение на ТЕЦ Варна към Търговска банка Д. Мажоритарен собственик на ТЕЦ Варна до съвсем скоро бе почетният председател на ДПС Ахмед Доган.
Адвокат Донков потвърди, че по делото има договор за изплащане на задължения на ТЕЦ „Варна“, но на него няма подпис на Румен Гайтански, а на други хора, които не са споменати в съдебната зала.
Мавродиев все още се издирва.