След четири дни арест френските власти освободиха от ареста създателя на Telegram Павел Дуров срещу гаранция от 5 милиона евро, съобщава БТА. Той бе задържан по обвинения, че платформата за съобщения се използва за незаконни дейности.
Дуров остана в ареста за максималния законен срок от 96 часа. Милиардерът няма право да напуска Франция и два пъти седмично трябва да се явява пред полицията.
Срещу милиардера официално е образувано разследване по подозрение в недостатъчно съдействие на властите при разследване на престъпления, подпомагане и подбудителство към извършване на криминални престъпления в притежаваното от него приложение за съобщения „Телеграм“.
Павел Дуров се яви пред съда в Париж в сряда, четири дни след като беше арестуван при пристигането си във френската столица от Азербайджан. В изявление, публикувано в сряда вечерта, съдът заяви, че той е официално обвинен в дузина престъпления, включително съучастие в „администриране на онлайн платформа“, използвана от престъпна група за извършване на незаконна транзакция.
„Абсурдно е да се твърди, че платформата или нейният собственик са отговорни за злоупотребата с нея“, заявиха в изявление от Телеграм.
Напълно абсурдно е да се мисли, че един ръководител на социална мрежа, какъвто е Павел Дуров, създателят на „Телеграм“, може да бъде замесен в криминални деяния, за които се твърди, че са били извършени чрез неговото приложение. Това заяви адвокатът на Дуров – Давид Оливие Камински, предаде Франс прес.
„Телеграм“ спазва всички точки на европейските правила в областта на дигитализацията“, допълни юристът, който заедно със сестра си Жулия Беташ защитава Дуров.
Съвместният изследователски център на Европейската комисия (ЕК) също започна разследване за възможно нарушение на Закона за цифровите услуги от страна на Телеграм, съобщи Financial Times, предаде „Обективно бг„.
Става въпрос за предоставянето на точни данни за броя на потребителите. Телеграм е съобщил през февруари, че има 41 милиона потребители в ЕС. Приложението е трябвало да предаде текущите данни през август, но не го е направило, като е декларирало само, че платформата има „значително по-малко от прага от 45 милиона активни потребители месечно в ЕС“, за да бъде определен Телеграм като „много голяма платформа“ и да подлежи на по-строги регулации и надзор, се посочва като формална причина за започване на разследване срещу приложението в целия Европейски съюз.
Непредставянето на актуална информация противоречи на изискванията на Закона за цифровите услуги, твърди ЕК. Ако една платформа има повече от 45 милиона потребители от ЕС, това води до по-строги задължения за модериране и задължителен обмен на информация с Европейската комисия, според новия Закон за цифровите услуги, който влезе в сила през февруари тази година.
„Имаме възможност да използваме нашите собствени системи и изчисления, за да определим колко точни са потребителските данни“, каза Томас Рение, говорител на Европейската комисия по въпросите на цифровите технологии. – „И ако смятаме, че те не са предоставили точни потребителски данни, можем едностранно да ги определим [като много голяма платформа] въз основа на нашето собствено разследване.“
Телеграм твърди, че спазва законите на ЕС, включително Закона за цифровите услуги. Коментарът последва ареста на основателя на Телеграм Павел Дуров във Франция. След 4 дни той беше освободен от съда под парична гаранция от 5 милиона евро и му беше наложена забрана да напуска Франция.
Месечната аудитория на приложението достигна 950 милиона души, каза Дуров в края на юли, месец преди задържането си. По-рано тази година 39-годишният руснак, които получи френско гражданство през 2021 г., отбеляза в интервю за Financial Times, че броят на потребителите на Телеграм е „приблизително пропорционален на населението на всеки пазар или континент“, с изключение на Китай.
Едуард Сноудън обвини френския президент, че държи Дуров за „заложник“, за да получи достъп до личните комуникации в Телеграм. Макрон отрече арестът на Дуров да е политически, тъй като е руснак и че Франция „повече от всичко е свързана със свободата на изразяване и комуникация“.
Сергей Наришкин, ръководител на руската служба за външно разузнаване, заяви във вторник, че милиардерът вероятно ще бъде принуден да се откаже от защитата на личните данни на потребителите на платформата му. „Наистина се надявам, че той няма да позволи това“, каза Наришкин, цитиран от ТАСС.
Телеграм е приложението, което се използва основно за комуникация в Русия, както и от руските военни, воюващи в Украйна.
Френските власти са започнали издирване и на брат му Николай, съосновател на платформата.