Последни новини
Home / Законът / В МП обсъждат варианти за изпълнение на решението на ЕСПЧ по делото „Мустафа срещу България“

В МП обсъждат варианти за изпълнение на решението на ЕСПЧ по делото „Мустафа срещу България“

Defakto.bg

Няколко предложения за законови промени, чрез които да се изпълни решението на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) по делото „Мустафа срещу България“ бяха обсъдени на работна среща в Министерството на правосъдието (МП). На нея присъстваха представители на трите военни съдилища в страната в София, Пловдив и Сливен, на Военноапелативния съд, както и експерти на МП. Срещата се ръководеше от зам.-министър Спаска Кинчева. МП иска да чуе мнението на военните съдии за възможните решения, подчерта зам.-министър Кинчева.
В решението си „Мустафа“, което е окончателно от 28 февруари 2020 г., ЕСПЧ установи нарушение на правото на справедлив съдебен процес по чл. 6, § 1 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи. Казусът бе свързан с предаването на съд и осъждането на цивилно лице от военни съдилища, тъй като един от подсъдимите с него е служил в армията по време на извършване на престъплението. А в решението си ЕСПЧ посочи, че правомощията на военното наказателно правораздаване следва да се разпростират върху цивилни лица единствено при наличие на наложителни причини, обосноваващи подобна ситуация, и то на ясна предвидима основа, като наличието на наложителни причини трябва да бъде доказано за всеки конкретен случай.
За изпълнение на това решение в МП бе създадена работна група, начело на която е зам.-министър Кинчева.
На работната среща бяха обсъдени различни предложения за изменения в Наказателно-процесуалния кодекс, Закона за съдебната власт, Закона за отбраната и въоръжените сили.

Едно от тях бе за цялостно изключване на престъпленията, в които подсъдими са и цивилни лица, от компетентността на военните съдилища.  Дискутира се и идея за девоенизация на военните съдии, както и за участие на цивилни лица като съдебни заседатели по делата за престъпления, извършени от военни, в осъществяването на които са участвали и граждански лица.

Съпътстващо бяха поставени въпросите за уреждането на категорията труд на заварените военни съдии, както и за висящите дела.
Нито един от вариантите не се приема еднозначно от военните съдии.

През  2019 г. пo дeлoтo „Mycтaфa cpeщy Бългapия“ (пo жaлбa нa aдвoĸaт Йopдaнĸa Baндoвa) cъдът в Cтpacбypг ocъди Бългapия зaдeтo вoeнeн cъд нapeд c вoeнни e cъдил и цивилeн гpaждaнин.  B тoвa peшeниe cъдът oбaви:  Koгaтo цивилни лицa ca изпpaвeни пpeд вoeнни cъдилищa зa пpecтъплeния, ĸoитo нe ca cвъpзaни c apмиятa, пoдoбнa cитyaция cepиoзнo пoдĸoпaвa дoвepиeтo, ĸoeтo cъдилищaтa тpябвa дa внyшaт в дeмoĸpaтичнoтo oбщecтв o.  И oщe: Meждyнapoднaтa тeндeнция e дa ce oгpaничaвa ĸoмпeтeнтнocттa нa тeзи cъдилищa. 

 

Съдът в Страсбург: „Военните съдилища не могат да бъдат приемани като еквивалентни на гражданските съдилища“

About De Fakto

Проверете също

СГС пусна задържаните братя за отвличане – няма доказателства за извършено престъпление

Софийският градски съд пусна от ареста братята Митко и Радослав Лебешковски. Съдия Иван Коев отхвърли …

Министърът на правосъдието сезира прокуратурата за евентуална имотна измама на 90-годишна жена

Министърът на правосъдието Георги Георгиев сезира Софийската районна прокуратура за случай на евентуална имотна измама, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.