
„Развитието на нещата не ми дава увереност, че ще бъдат назначени качествени хора“. Това заяви пред БТВ по повод процедурите за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд съдия Олга Керелска, член на Висшия съдебен съвет
Тя заедно с Галина Захарова, председател на ВКС и съдия Атанска Дишева, член на Съдийската колегия, гласуваха против откриване на процедурата за избор на главен прокурор.
Според нея съветът с изтекъл мандат няма моралното право да проведе избора. Тя се позова и на § 23 от преходните и заключителни разпоредби в Закона за изменение и допълнение на Конституцията, който не беше отхвърлен от Конституционния съд. Според рзпopeдбата двeтe ĸoлeгии нa Bиcшия cъдeбeн cъвeт, дo избopa нa нoвитe Bиcш пpoĸypopcĸи cъвeт и Bиcш cъдeбeн cъвeт, нe мoгaт дa ocъщecтвявaт фyнĸциитe пo избop нa нoвитe тpимa pъĸoвoдитeли – пpeдceдaтeл нa Bъpxoвния aдминиcтpaтивeн cъд, Bъpxoвния ĸacaциoнeн cъд и глaвeн пpoĸypop“. Въпреки очертания юридически спор, процедурата бе открита.
„Оттам трябваше да тръгнат нещата. Не може да се очаква от ВСС да изпълнява закона или Конституцията, а Народното събрание да не изпълнява собствените си закони или Конституцията“, каза съдия Керелска.Моят укор е, че депутатите не направиха нищо, за да се избере нов състав на Висшия съдебен съвет. Не може да се очаква от ВСС да изпълнява закона и Конституцията, а Народното събрание да не изпълнява собствените си закони и Конституцията. В момента сме в омагьосан кръг, подчерта Керелска.
Не е важно само да се изберат нови хора, а какви хора ще се изберат. Ако се изберат хора с качества, с голяма степен на независимост, всички бихме се радвали, но никой не ни дава такива гаранции, каза още тя.