
Депутатите решават дали да облекчат условията за провеждане на референдуми, внесен от ИТН и за освобождаване на председателя на Антикорупционната комисия Антон Славчев по предложение на „Продължаваме промяната – Демократична България.
Понастоящем Славчев е изпълнява функциите председател на Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество. Настоява се за освобождаването му и от двата органа. Като мотиви за освобождаването са посочени липсата на прозрачност в дейността, неизпълнение на съдебни решения и липса на ефективност.
Предлага се – отново като изпълняващ функциите, неговото място да заеме следващият по азбучен ред – Антоанета Георгиева-Цонкова. Според приетата програма за работа на Народното събрание точката е втора в дневния ред.
Първа точка е първото гласуване на промени в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, предложени от ПГ на „Има такъв народ“.
Промените ще се гледат на първо четене. В проекта се предлага да бъде намален прагът за броя подписи за предизвикване на референдум. В същото време се увеличава срокът за събирането им – за национален референдум става 6 месеца, за местен – 5. Авторите предлагат минимално необходимият брой подписи за предложение за произвеждане на референдуми да е определен в закона не в твърдо число, както е сега за национален референдум – 200 хиляди или 400 хиляди граждани с избирателни права, а като съотношение на същата база. Третата група промени са свързани с облекчаване на технологичните правила за събирането на подписката и за двата вида референдуми.
По-късно парламентът отхвърли предложението на „Има такъв народ“ за облекчаване на условията за провеждане на референдуми. „За“ гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха.
Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с „въздържал се“, ПП-ДБ гласуваха и против и въздържали се, ДПС бяха също против, а от БСП, ИТН и „Възраждане“ бяха „за“, 11 нечленуващи в парламентарна група депутати също подкрепиха внесените от ИТН промени.
В дневния ред е включено и изслушване на служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков заради неспазен законов срок за началото на Националния регистър за случаите на педофилия по Закона за закрила на детето, както и за предприетите до момента от МВР мерки по неговото изграждане. Искането за изслушването е на „Възраждане“.
В програмата е и първото гласуване на промени в Закона за опазване на околната среда с вносители Делян Добрев, Николай Нанков – ГЕРБ-СДС, и Станислав Анастасов, ПГ на ДПС. Депутатите не успяха да разгледат точката на предишни две заседания, тъй като на първото нямаше кворум в залата, а на второто тя отпадна от дневния ред.