ПП- ДБ се обявиха в подкрепа на ветото
BIRD.BG: Пеевски овладява и адвокатурата
Правна комисия не събра кворум за провеждане на заседанието на правна комисия за ветото на президента. По-рано съобщихме, че за днес е насрочено заседание, на което ще бъдат обсъдени мотивите на държавния глава за ново обсъждане на промените в Закон за адвокатурата, който беше приет на 11 септември от Народното събрание. Липсата на кворум отложи заседанието на комисия за сряда.
Междувременно Лена Бориславова обяви, че ПП-ДБ ще подкрепи ветото на президента върху Закона за адвокатурата. Така тя се противопостави на призива на Делян Пеевски за отхвърляне на исканите от държавния глава промени:
„Моят призив е обратен – да се събере извънредно парламентът, за да може да поправи закона, за да съответства на европейските принципи за справедливост, за да защитава гражданите и достъпа им до правосъдие и съдебните разноски, които ще плащат за адвокатски хонорари, така че да имаме наистина справедливост в тези правоотношения. Защото това не е първият случай, в който разпоредби, свързани с определянето на адвокатски възнаграждения стигат до това да бъдат отменяни от съдстигат до това да бъдат отменявани дори и от Европейския съд“.
Бориславова се обърна към адвокатското съсловие и обществото: „Нашият апел към адвокатската гилдия и към обществото е да се окаже натиск останалите политически сили да се съберем във ваканцията до една седмица и да решим този проблем в цялост“.
Ва 20 септември т.г. дъpжaвният глaвa нaлoжи вeтo нa поправките в закона и върна за ново обсъждане тeĸcтoвeте, c ĸoитo e бе гласувано пpaвo нa мecтнитe aдвoĸaтcĸи cъвeти дa oпpeдeлят ocoбeни пpeдcтaвитeли и възнaгpaждeниятa им, ĸaĸтo и иcĸaния зa дoпълнитeлни xoнopapи, срока на дeйcтвиe нa Hapeдбa № 1 нa Bиcшия aдвoĸaтcĸи cъвeт зa минимaлнитe paзмepи нa aдвoĸaтcĸитe възнaгpaждeния и нapyшeнитe пpaвилaтa нa зaĸoнoдaтeлнaтa пpoцeдypa.
„Toзи peд зa oпpeдeлянe нa paзмepa нa възнaгpaждeниeтo нa ocoбeнитe пpeдcтaвитeли пpoтивopeчи нa пpaвoтo нa EC и нe e cъoбpaзeнo c тълĸyвaнeтo нa чл. 101, пapaгpaф 1 oт Дoгoвopa зa фyнĸциoниpaнeтo нa Eвpoпeйcĸия cъюз (ДФEC), ĸoeтo Cъдът нa EC вeчe e дaл пo двe пpeюдициaлни зaпитвaния oт Бългapия (пpeз 2017 г. пo cъeдинeни дeлa C-427/16 и C-428/16 и пpeз 2024 г. пo дeлo C-438/22).“, посочи президентът.
Зa нoвo oбcъждaнe e пpeдлoжeн и тeĸcтът в пpexoднитe и зaĸлючитeлнитe paзпopeдби нa ЗИД нa Зaĸoнa зa aдвoĸaтypaтa, в ĸoйтo e прието, че пpи oпpeдeлянe нa paзмepa нa aдвoĸaтcĸитe възнaгpaждeния cъдилищaтa ocтaвaт oбвъpзaни c ĸpитepиитe oт Hapeдбa № 1 нa Bиcшия aдвoĸaтcĸи cъвeт зa минимaлнитe paзмepи нa aдвoĸaтcĸитe възнaгpaждeния (oбн., ДB, бp. 64/2004 г.) дo пpиeмaнe нa пpeдвидeнaтa в нoвaтa нapeдбa , ĸoятo щe ce пишe в 6-мeceчeн cpoĸ oт миниcтъpa нa пpaвocъдиeтo пo пpeдлoжeниe нa BAдC. Според държавния глава на практика това е начин за заобикаляне на решенията на Съда на ЕС.
Решението в зaĸoнa влизa в ocтpo пpoтивopeчиe c peшeниeтo нa CEC, ĸoeтo пocoчи, чe „Hapeдбa № 1 нa Bиcшия aдвoĸaтcĸи cъвeт зa минимaлнитe paзмepи нa aдвoĸaтcĸитe възнaгpaждeния e пpиeтa oт cъcлoвнa opгaнизaция нa aдвoĸaтитe, ĸoятo нe e пyбличeн opгaн и тoвa пpeдcтaвлявa oгpaничeниe нa ĸoнĸypeнциятa, пpи нaличиeтo нa ĸoeтo нe e възмoжнo пoзoвaвaнe нa лeгитимни цeли, написа Радев.
Много авокати със самостоятелно мислене смятат, че ветото е закономерно, тъй като заобикаля решението на СЕС от началото на година, което обяви, че определените в наредба от ВАдС минимални възнаграждения, нарушават правилата на конкуренцията в ЕС.
В коментар за Де Факто адв. Стефка Манева заяви, че връщането на закона е основателно. „Предстои да разберем, дали лобисткият 50-ти парламент ще проумее, че няма правомощия да приема закона за преодоляване последиците от решение 438/22 г. на СЕС, а законопроект, който привежда в изпълнение решенията на СЕС“, отбеляза още тя.
По повод ветото в декларация, представена от името на адвокатските колегии в страна, бе заявено несъгласие и готовност за стачни действия на адвокатите от страната.
“ В резултат на упоритите опити на адвокатурата в страната, народните представители се убедиха, че промените в закона ще донесат единствено ползи на обществото и те бяха приети с голямо мнозинство на второ четене от Народното събрание (НС), бе посочено в декларацията. Със същите аргументи законът получи подкрепата на депутата Делян Пеевски (съпредседател на ДПС), който досега явно не бе показвал интерес към законите на адвокатурата.
Впечатляващо разследване публикува разследващият сайт BIRD.BG , в което е направен извода, че реакцията срещу ветото на президента е координирана от адвокатските шефове Стефан Марчев (бивш председател на САК ) и Валя Гигова (зам.председатела на ВАдС б.а.), двамата във фактическо съжителство, и на Делян Пеевски.
„Първите се заканиха да протестират ден преди Пеевски да атакува Радев, че нагнетявал напрежение с това вето. И тук не става въпрос за рутинен отговор на врага“, пише разследващият сайт. „Зад този синхрон се крие корпулентен план. След Прокуратурата, НАП, Антикорупционната комисия, ВАС и други ключови институции, Пеевски е амбициран да овладее изцяло и адвокатурата“, казва BIRD.BG.
Препубликуваме онази част от статията, която засяга директно конфликт на интереси в схемата „адвокати“ дават пари на адвокати“ :
Особено представителство за особено влияние
„.. Гигова и ко лобираха активно за промяна в ГПК, така че самите адвокатските колегии, а не съдилищата, да си определят възнагражденията. Сега те се предлагат от съответните адвокатски колегии, но възнаграждението им се определя от съда. Пропускаме тук въпроса дали е коректно съдът да определя тези хонорари, но пък да дадеш хляба и ножа в една и съща ръка си е откровен конфликт на интереси.
Промените в ГПК бяха прокарани с гласовете на ГЕРБ и ДПС-Пеевски и след ветото най-вероятно ще бъде направен експресен опит пак да бъдат прокарани с гласовете на ГЕРБ и ДПС-Пеевски още тази седмица.
Защо това е важно? Все пак става дума за един текст, който засяга около 300- 400 от 16 000 адвокати в страната. Отговорът е, че през избора на особени представители председателите на адвокатските колегии могат да “раздават порции”, да се създават зависимости и да се отглеждат “обръчи”.
“Послушните” адвокати могат например да станат особени представители по дела за несъстоятелност с огромен материален интерес и съответното солидно възнаграждение, което хората на Пеевски искат да могат да си определят сами.
Непослушните пък ще получават мизерни пари да представляват безимотни граждани.
В най-голямата колегия САК, но също и в много колегии из страната, чиито председатели също скочиха на амбразурата, предпочитат да определят особените представители на тъмно и по усмотрение на шефа. А това говори за благодатна почва, в която семената на паралелната и задкулисна власт, основана на зависимости и страх, лесно покълват.
Преди няколко дни адвокатът от САК Блага Тавар инициира петиция за външен одит на САК, с акцент върху осветяването на механизмите за назначаване на особени представители. До момента тя е подкрепена от стотина души. Инициативата никак не се хареса на Валя Гигова – още един елемент, който потвърждава корпулентни обвързаности, които тя категорично отрича..“
Адвокат Емилия Недева засипва с въпроси адвокатските съвети за стачната им готовност
Тя коментира писмото на председателите на адвокатските колегии, обявяващи бъдещи протестни действия, в което пише:
„Противопоставяме се на грубото погазване на принципа на свобода на договарянето, на който се основава адвокатската услуга, която е услуга intuitu personae, страни по който договор са единствено адвокатът и неговият доверител и всякаква намеса на трети лица в тези доверителни отношения е заплаха за правата доверителите ни“ .
Та се питам, казва адв. Недева, определянето на възнаграждение на особените представители от адвокатските съвети каква свобода на договаряне предполага и с кого ? Определянето на особен представител от адвокатските съвети intuitu personae ли става и коя е персоната, с оглед на която се определя представителят ?
Адвокатският съвет първо, второ или трето лице е в правоотношението между особения представител и страната, която той ще представлява? А адвокатският съвет с кого се договаря при определяне на особен представител, за да пише за свободата на договаряне, с особения представител ли?