Адвокат Александър Кашъмов заяви в интервю пред БНР, че промените в Закона за адвокатурата (ЗА) противоречат на правото на ЕС. Кашъмов, който е директор на Програма достъп до информация (ПДИ) и адвокат по човешки права, уточнява:
„През януари тази година Съдът на ЕС обяви Наредбата за минималните възнаграждения на адвокатите за противоречаща на правото на ЕС, в резултат на което в момента се налагат спешни промени, оказва се обаче, че промените са точно в обратната посока на тази обявена за противоречаща на правото на ЕС наредба, да ѝ се даде живот още половин година. Срещу това възразява и президентът в своето вето. От друга страна – тези възнаграждения за особени представители се смята за редно да бъдат определяни от съдилищата, а не от адвокатските съвети и колегии, които са все пак на едната страна в един такъв процес. А накрая – този, който е завел делото, а може да го е завел, защото не е имал друг шанс, защото е изхвърлен от дома си и се защитава – ще трябва да плати и за особените представители“.
„Специфичният проблем, който възниква, е, че се дава на адвокатските съвети на много голяма власт да разпределят този паричен ресурс, който се нарича възнаграждение за особени представители, и по този начин да влияят на свободата на адвокатите. Това е предизборен ход в адвокатурата, тъй като съвсем скоро предстоят избори за Висш адвокатски съвет. Това е вероятната цел на група, която е застанала зад тези промени„, обясни той.
(Известно е, че законът е писан от работна група начело със зам. председателя на ВАдС Валя Гигова, която отстояваше разпоредбите му правна комисия. Петима депутати от ГЕРБ го припознаха и внесоха в НС, а Делян Пеевски призова да бъде отхвърлено последвалото на държавния глава. б.р.)
„Това е работа на законодателя. За адвокатите всичко това е без голямо значение, тъй като адвокатите са както на едната страна, така и на другата – всяка страна в процеса ползва адвокат. Но най-накрая някой ще плати от джоба си едни пари, които ще бъдат определени по несправедлив начин. Това е смисълът на ветото на президента. Очевидно е, че това е една по-справедлива гледна точка. Очевидно е и че тези промени бяха внесени непрозрачно и без необходимото предварително проучване и анализиране, което от години говорим, че трябва да предхожда законодателния процес. Иначе ще продължим да произвеждаме некачествени закони и те ще падат пред Конституционния съд или пред Съда в Люксембург или в Страсбург. И ще бъдем връщани в изходна позиция“.
Днес се очаква правната комисия на НС, която във вторник не събра кворум, да разгледа ветото на президента върху промените в Закона за адвокатурата.
От ПП-ДБ и БСП обявиха подкрепа за ветото на държавния глава.